LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

20 Kasım Pazartesi

BİR İŞ GÖRÜŞMESİNDE ASLA KURMAMANIZ GEREKEN 8 CÜMLE

İyi bir özgeçmişiniz var, güzel işlerde çalışmışsınız ve yeni işinize başlamak için iş görüşmenize gidiyorsunuz. Her şey yolunda gidiyor fakat bir anda söylememeniz gereken cümleler söylemeye başlıyorsunuz. Hatta bu cümleleri söylememeniz gerektiğinin bile farkında değilsiniz. İşe alım süreçlerinde profesyonel olmayan diyaloglar sizi geri aramaları için tüm sebepleri ortadan kaldırabilir. İyi bir özgeçmişe sahip olmak, başarılı olmak işe alınmanıza yetmeyebilir. İşte iş görüşmelerinde kurmamanız gereken cümleler. 

"Sizde çıktısı yok mu?"

özgeçmişEğer bir iş görüşmesine gidiyorsanız, yanınızda öz geçmişinizin bir kopyasını mutlaka bulundurun. Eğer karşı tarafta özgeçmişinizin bir kopyası yoksa, oldukça zor durumda kalabilirsiniz. Özgeçmişiniz olmadan kendinizi anlatmak zorunda kalabilir, kurmamanız gereken cümleleri arka arkaya kurmaya başlayabilirsiniz. 


"Bu işi  gerçekten ama gerçekten istiyorum!"


Evet, bu mükemmel bir duygudur. İşverenler işe alacakları kişilerde bu isteği ve duyguyu her zaman görmek isterler. Fakat bunu söylemenin profesyonel olan ve olmayan iki yolu vardır. Bu cümleyi direkt olarak bu şekilde kurmak, çaresiz ve umutsuz bir durumda olduğunuz izlenimini yaratabilir. Bunun yerine kendinize ve özgeçmişinize güvenerek, daha bağlayıcı cümleler kurabilirsiniz. Mesela; “Görüşme talebiniz beni çok sevindirdi; umarım en kısa süre içerisinde pozisyonun ayrıntılarını konuşabiliriz."
 

“Bir dakika, çok acil bir telefon. Müsaadenizle açabilir miyim?”


İşte bir başka yanlış cümle. Görüşmeye girmeden önce mutlaka cep telefonunuzu kapattığınızdan emin olun. Eğer açık tutuyorsanız da telefonunuzu sessize alın. Ve gelen aramaları cevaplamamaya çalışın. Ne de olsa içinde bulunduğunuz görüşme, geleceğinizi oluşturmak için ilk adımınız ve oldukça önemli. 


“Ne zaman başlayabilirim?” 

iş görüşmesiFilmlerde hep böyle olur değil mi? Bir iş görüşmesi gerçekleşir ve yeni aday kalkarken "Ne zaman başlayabilirim?" cümlesini kurar. Şimdilik bu sahneleri aklınızdan silin. Çünkü bu tarz cümleler kurmak, işverenler tarafından küstahlık ve kibir sembolü olarak yorumlanabilir. İşveren karar vermemiştir fakat siz karar vermiş gibi davranıyor olabilirsiniz. Şimdilik bu davranışı bir kenara bırakın ve nazik, kibar bir cümle ile haber beklemeye başlayın. Mesela; "Benimle görüştüğünüz için teşekkür ederim, müsait olduğunuzda haberinizi bekliyorum." 
 

"Herhangi bir sorum yok."
 

Karşılıklı konuşmalar doğrultusunda şirket hakkında herhangi bir sorunuz olmaması, işe karşı bir ilginiz olmadığı sonucunu ortaya koyabilir. Fakat bir soru sorarsanız, işverenler şirket için ilginizi ve bilginizi ölçmeye çalışacaktır. Hatta işe alım uzmanları bu sorunun çok ama çok önemli olduğunu, bu sorunun tek başına işe alınma nedeni bile olabileceğini söylüyorlar. Bu ve bunun gibi sağlıklı diyaloglar kurmak, işe alım sürecinizi hızlandırabilir.
 

"Emin değilim, sanırım..."
 

Hiçbir işveren, karşısında emin olmayan insanlar görmek istemez. Bu yüzden karşıdan gelen her soruya kendinizden emin bir şekilde cevap vermeye çalışın. Eğer bilmediğiniz bir soru geldiyse, bilmediğinizi açıkça belirtin. 


“Eski patronum kötü bir insandı.” 
 

Bu cümleyi tamamıyla aklınızdan silin. Eski patronunuz hakkında dedikodu yapmayı ve hakkında konuşmayı bir an önce bırakın. Birincisi çalışacağınız birçok sektör küçüktür. Söylediğiniz şey çok kısa bir süre içerisinde duyulabilir. İkincisi ise yeni patronunuzun aklında "Acaba buradan ayrıldıktan sonra benim hakkımda da böyle şeyler söyler mi?" sorularının oluşmasına neden olmayın.
 

"Yeni bir eve taşındım, ondan dolayı yeni bir işe ihtiyacım var."
 

anlaşma

Evet, durum gerçekten de söylediğiniz gibi olabilir. Fakat işvereninize bunu tüm gerçekliğiyle yansıtmanıza gerek yok. Çünkü işverenler, çalışanlardan istek ve ilgi beklerler. Bu istek ve ilginin bu gibi nedenlere bağlanmasını istemezler. Eğer gerçekten de böyle bir durumunuz var ise, bir süreliğine kendinize saklamanız yerinde olacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatı İle Sosyal Hayatı Birbirinden Ayırmanıza Yardımcı Olacak 8 Yaşamsal Öneri

Günümüz İş Yaşamının En Temel Sorunlarından biri: Mobbing. Nedir? Ne Yapılmalı?

İş Hayatımızı ve Ofis Yaşamımızı Çekilmez Kılan 10 Karakter

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ