LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMAK İSTEYENLER İÇİN 10 ÖNERİ

Doğru yönde ilerleme kaydetmek gibi bir amaçları vardır. Ancak bu başarının elde edilmesi aşamasında bazı hususlara vurgu yapılması ve önemle üzerinde durulması şarttır.  Son yıllarda özellikle yaşam koçluğu yapan uzmanların bu yönde yaptığı açıklamalar neticesinde sıralanan önemli noktaları dikkate alabilir ve siz de hayatınızı bu yönde şekillendirebilirsiniz. Unutmayın ki kariyer basamaklarında ilerleyebilmek için önce ne yapmak istediğinizi bilmeniz gereklidir. Özellikle aşağıda sıralanan önerileri, hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde emin olun başarıya daha çabuk şekilde ulaşabilirsiniz.

 

1- Stres Yönetimi

Başarı ile ters orantıya sahip olan stres, şüphesiz en büyük olumsuz etkenlerden birisidir. Herkesin hayatını etkileyen stres, hayatın her alanında olmakla birlikte en fazla iş yaşantısında kendini gösterir. Bir noktaya kadar kişiye motive edici bir kaynak sağlasa da bir noktadan sonra dikkat eksikliği, motivasyon düşüklüğü, verim azalması gibi çeşitli olumsuzluklara da yol açacaktır. Dolayısıyla bu gibi olumsuz etkenlerin önüne set çekmek için daha serinkanlı davranmalı ve olumsuzluklardan ders çıkartarak bu durumu pozitif bir şekle dönüştürmeye çalışmalısınız. Örneğin stresli bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda oturup olayın çıkış merkezine bağlı olarak çözüm önerileri üretmeye çalışabilirsiniz. Bu hem olası stresinizi yenmenize hem de olayın olumsuz durumundan daha kolay sıyrılmanıza zemin hazırlayacaktır.

 

2- Hedef Koyma

İş yaşantısının önem arz eden noktalarının başında hedefler gelir. Plansız bir şekilde başlanılarak devam ettirilen her işin sonucu yüksek ihtimalle hüsran olacaktır. Bunun için en ufak bir işte dahi kendinize hedef koymalı ve çalışmalarınızı o yönde ilerletmelisiniz. Ayrıca belirleyeceğiniz hedefin ulaşılabilir, ölçülebilir, şeffaf ve spesifik olmasına dikkat etmeniz daha doğru kararlar almanız açısından önemlidir.

 

3-Plan ve Zaman Yönetimi

Plan ve zaman yönetimi

Yoğun bir çalışma yaşantısına sahip olan kişilerin, işleri aksatmadan ilerletebilmeleri için her zaman bir plan dahilinde hareket etmelerinde fayda vardır. Plan, yapılacak işlerin eksiksiz ve doğru yönde yapılmasına katkıda bulunur. İş hayatının bir diğer önemli problemlerinden birisi ise zaman yönetimidir. Monoton çalışma hayatının en önemli gerekliliklerinden olan zamanın yönetimi konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Plansız olarak yapılan işler, bir süre sonra zamanınızın en değerli ve en verimli kısımlarını sizden alacak ve haliyle motivasyon olarak düşüşe geçmenize sebebiyet verecektir. Günü planlayarak, saatlerinizi işin ağırlığına göre kategorize ederek ve ajanda tutarak zamanla hem planlı çalışmayı öğrenebilir hem de zaman yönetimi konusunda kendinize yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

4-Ön Yargılardan Kurtulmak

Anlayıp dinlemeden ortaya atılan ön yargılar, kariyer basamakları yönünde ilerlemenin en büyük engelleri arasında bulunur. Bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olunmadan yapacağınız bir hareket veya söyleyeceğiniz bir söz, olaylara gerçekçilik dışı bakmanıza neden olur. Ancak aklınızdaki ön yargıları sınırlar ve karşınızdaki kişilere daha ılımlı yönde yaklaşırsanız hem iş hayatınızda hem de sosyal yaşantınızda başarılı olursunuz.

 

5- Yaratıcı Olmaya Çalışın

Yaratıcı olmaya çalışın

Özgün ve yaratıcı bir ruh haline sahip olanların iş hayatlarında olan başarıları, her zaman bir adım daha öndedir. Hayatlarını pozitif bakış açısıyla devam ettiren kişilerin yaratıcılık düzeyi de fazladır. Siz de üzerinizde olan negatif duyguları bir kenara bırakarak yaratıcılık duygularınızı pekiştirebilir ve başarı için emin adımlarla yolunuza devam edebilirsiniz.

 

6- Deneyimlerinizden Faydalanın

Kişilerin eski dönemlerde elde etmiş olduğu deneyimler, gelecekte elde edebilecekleri başarılar ile doğrudan ilintilidir. Dolayısıyla başarı oranınızı belirlerken geçmişinizi bir kez daha gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Daha önce kazanmış olduğunuz bir başarı, belki gelecekte de yeni başarıların önünü açacaktır.

 

7- İmajınızı Başarı ile İlişkilendirin

Başarı

Başarı her ne kadar manevi bir unsur olarak bilinse de dolaylı yoldan bazı somut durumlarla da ilişkilendirilebilir. Örneğin; bir kişinin kıyafeti, kullandığı aksesuarlar, duruşu ve temizliği fiziksel açıdan kendine ve işine verdiği değeri yansıtacaktır. Karşı tarafa olumlu bir izlenim bırakacak olan dış görünüşünüz sayesinde aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artırabilirsiniz.

 

8- Hatalardan Dersler Çıkarmayı Öğrenin

İnsanlar genelde hata yapmaktan korkarlar ve yaptıkları hatalar neticesinde ders çıkarmaktan pek hoşlanmazlar. Ancak kusursuz sonuçların elde edilmesi, öncesinde yapılmış olan hatalardan dersler çıkarılmasına bağlıdır.

 

9- Çalışmalarınızı Dinlenerek Gerçekleştirin

İş başına oturulduğunda bir kişinin maksimal düzeyde başarı elde edebilmesi için kısa sürelerde kendini dinlendirmesi ve bu süreçte beynini yeniden deşarj etmesi gereklidir. Özellikle masa başı iş yapan kişiler, 20 ila 40 dakika arasında bir mola süresi kullanmaları daha verimli sonuçlar almak adına büyük önem taşır. Kısa molalar vererek siz de daha sürdürebilir işler planlayabilir ve motivasyonunuzu her daim dinç tutabilirsiniz.

 

10- Esnek Davranmasını Bilin

Disiplinli çalışıldığında daha yüksek başarılar elde edilebilen iş hayatında ne yazık ki her zaman planlar doğrultusunda bir iş akışı gözlenmez. Zaman zaman bazı durumlardan fedakârlıklar yapılması ve tolerans gösterilmesi daha büyük başarılara davetiye çıkaracaktır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatında Hızlıca Yükselmek için 6 Altın Öneri

İş Yerinde Sevilen Biri Olmanın 11 Altın Kuralı

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

İş Yerinde Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 10 Öneri

İş Hayatında Çalışma Performansını Arttırmanın Yolları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ