LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

13 Eylül Çarşamba

İSTANBUL MODERN GEZİ REHBERİ

İstanbul, sadece sahip olduğu muhteşem manzaralar nedeniyle değil; içinde barındırdığı kültürel mekânlarla da harika bir şehir. Çünkü sizi bu dünyadan uzaklaştırıp başka yerlere götürecek birçok müzeye sahip. İşte bunlardan bir tanesi: İstanbul Modern.

İstanbul'un en fazla ziyaret edilen müzelerinden biri olan bu harika mekân, bu şehri sevmek için büyük bir sebep. İstanbul Modern'in kafesinin terasında çayınızı yudumlarken güzel İstanbul'u hissedebiliyor; sonra da biletinizi alıp serginin yolunu tutabiliyorsunuz... Ve bunu yaparken hissettiğiniz en önemli şey huzur! Elbette sergilerin size yaşattığı harika deneyimleri saymıyoruz bile!

Bu yazımızda İstanbul Modern ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir araya topladık. Böylece siz de daha önce ziyaret etmediyseniz; Gezi rehberimizde, bu önemli müzeyle ilgili bilgi sahibi olabilir ve burayı bir an önce ziyaret etmek için harekete geçebilirsiniz.

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi nerededir?

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Karaköy Limanında, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer almaktadır. Bu hoş mekân, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no'lu antrepo binasının müzeye dönüştürülmesiyle hayata geçirilmiştir. Ve açılış tarihi olan 11 Aralık 2004'ten beri de, aynı yerde ziyaretçileriyle buluşmaktadır. Ancak 2019 yılında, şu anda kullanılmakta olan binasının, Galataport Projesi nedeniyle yeniden inşa edilene kadar Karaköy'de bulunan Paket Postanesi binasına taşınması planlanmaktadır. İstanbul Modern'in şu anki binasının açık adresi şu şekildedir:

Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo 4, 34433 Karaköy, İSTANBUL

Tel: 0212 334 73 00

 

İstanbul Modern'e nasıl gidilir?

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Nusretiye Camii'nin hemen arkasındaki rıhtımda yer almaktadır. Belediye otobüsü ve tramvay kullananlar Tophane durağında inerek, buraya kolaylıkla ulaşabilirler. Özel aracıyla gelenler için ise, müze girişinde ziyaretçiler için ücretli bir otopark bulunmaktadır.

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde neler sergilenir?

İstanbul Modern'in her iki kata yayılan sürekli ve süreli sergi alanlarında, Türkiye ve dünyadan modern ve çağdaş sanat sergileri düzenlenmektedir. Giriş katında yer alan Sürekli Sergi Salonu'nda müzenin kendi koleksiyonu sergilenmektedir. Belli aralıklarla yenilenen koleksiyon sergilerinde, Türkiye'de 20. yüzyıldan itibaren üretilen resim, heykel, yerleştirme, video, yeni medya ve fotoğraf gibi çalışmalar; İstanbul Modern'de Türkiye'deki modern sanatın geçirdiği dönüşümü izleme olanağı tanıyan açıklamalarla birlikte sunulmaktadır. Bunların yanı sıra İstanbul Modern, farklı coğrafyalardan günümüz sanatının önemli temsilcileriyle ülkemizdeki sanatçıların çalışmaları bir araya getirilerek dünya sanatının güncel örneklerinden de bir kesit sunulmaktadır.

Zemin katta yer alan Süreli Sergiler Salonu, Fotoğraf Galerisi ve Kısa Süreli Sergiler Alanı'nda ise, aynı anda 2 ya da 3 sergi, izleyicilere sunulmaktadır. Süreli Sergiler Salonu'nda, modern Türkiye sanatına dair kavramsal sergiler düzenlenmektedir. Görsel sanatlardaki güncel dönüşümleri işaret eden küresel veya bölgesel sergiler de bu salonda yer almaktadır. Fotoğraf Galerisi'nde Türkiye ve dünyada fotoğrafçılığın başlangıcından itibaren ortaya çıkan sanat akımlarının yansımalarını inceleyen grup sergileri ve önde gelen fotoğrafçıların bireysel sergileri düzenlenmektedir. Kısa Süreli Sergiler Alanı ise, mimarlık, tasarım, video ve yeni medya gibi alanlardaki sergi ve programlara yer vermektedir.

 

İstanbul Modern ziyaret saatleri ve ücretler nelerdir?

İstanbul Modern ne zaman ziyaret edilir sorusunu yanıtlarken ilk önce, Perşembe günleri tüm etkinliklerin ücretsiz olduğunu belirtmekte fayda var. Müze Pazartesi günleri dışında haftanın her günü açıktır ve ziyaret saatleri de şu şekildedir:

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar: 10.00- 18.00

Perşembe: 10.00- 20.00

İstanbul Modern'deki ücretlendirme ise şu şekildedir:

Tam: 25 TL

İndirimli: 14 TL

Gruplar (10 kişi ve üzeri): 20 TL

12 yaşından küçük çocuklar, İstanbul Modern üyeleri, engelli ziyaretçiler, ICOM, CIMAM, MMKD kart sahiplerinden ücret alınmamaktadır. 

Ayrıca Salı günleri saat 14.00 ile 18.00 saatleri arası da, müze 18-25 yaş aralığındaki gençler için ücretsizdir. 

 

Geçmişten bugüne İstanbul Modern

İstanbul Modern'in kuruluş hikâyesi, aslında 1987 yılında gerçekleştirilen 1. Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri (Uluslararası İstanbul Bienali)'ne dayanıyor. İstanbul'da gerçekleştirilen ilk bienal, şehrin sanat ortamına çok büyük bir ilgi ve dinamizm getirdi. Serginin bu olumlu etkisini gören İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı da, bunun üzerine İstanbul'da bir modern sanat müzesi kurmak için harekete geçti.

Bir süre bunun için arayış içinde olan Eczacıbaşı, sonunda 19. yüzyıl sanayi alanı olan Feshane'yi, çağdaş sanat müzesine dönüştürdü. Bu bina, 1991 yılında 3. İstanbul Bienali'ne ev sahipliği yaptı ancak uzun vadeli olarak işlev göremedi. O günden itibaren pek çok projeyle bir modern sanat müzesi oluşturulmaya çalışıldı ancak uygun bir yer bulunamaması veya koleksiyon oluşturulamaması gibi sebeplerle, girişimler sonuçsuz kaldı.

Bu güzel düş, 2003 yılında 8. İstanbul Bienali'nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi yanında yer alan 4 numaralı gümrük antreposunu ana mekân olarak kullanmasıyla yeniden canlandı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu alanın daimi olarak kullanılmasını onaylayınca da, müze projesi gerçek anlamda hayata geçmiş oldu.

Onayın ardından T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük antreposu olarak inşa edilen 8 bin metrekarelik bina, kısa zaman içinde tam donanımlı ve modern bir müzeye dönüştürüldü. 11 Aralık 1004 yılında ise İstanbullularla buluştu.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Anadolu Yakası Gezi Rehberi! Ne Yenir? Nereleri Görmeliyiz?

Marmaris Gezilecek Görülecek Yerler

Doğunun İncisi Van'da Gezilecek Yerler

Dünyanın Dört Bir Yanından 10 Muhteşem Tren Yolculuğu Rotası!

Her Mevsimi Ayrı Güzel Bozcaada Rehberi

İlkbahar'da Yurtiçinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Yer

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ