PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ÇOCUĞUNUZLA TATILE ÇIKMADAN ÖNCE BU YAZIYI MUTLAKA OKUYUN!

Tatile çıkmak, çocuktan önce (ÇÖ) ve çocuktan sonra (ÇS) olmak üzere iki ayrı milattır. Minik bir bebekle veya küçük çocukla tatile gitmek, çoğu ebeveyn açısından (özellikle de ilk deneyim ise) bir panik havası yaratabilir. Ancak iyi bir planlama yapıp, gerekli tedbirleri aldığınızda ailece sorunsuz, keyifli bir tatil geçirebilir, mutlulukla gülümsediğiniz fotoğraflarınızda neşeli anıları tekrar tekrar yaşayabilirsiniz.

En İyi Çocuklu Tatil Deneyimi İçin…

İlgilerinin kısa süreli olacağını bildiğiniz için, amacınız çocuğunuzun sıkılmayacağı, eğlenebileceği, sizin de fazla yorulmadan tadını çıkarabileceğiz bir tatil planı oluşturmak olmalıdır. Tatilin zaman aralığı, süresi, tatil mekânı, gezip görülecek yerler hakkında yeterli araştırma yapmak için vakit ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Okul çağındaki çocuklarınıza bilgi toplama, araştırma görevleri vererek onları da tatil planı oluşturmaya dâhil edebilirsiniz.

Uzun yol seyahatleri çocuklar için oldukça yorucu ve sıkıcı olabilir. Rotanızı belirlerken, arabayla yolculuk yapmak yerine, uçak seyahatlerine öncelik vermenizi tavsiye ederiz.

Çocuklu Arkadaşlarla Tatil

Çocuklarınızın yakın yaşlarda olduğu başka bir aile ile birlikte tatil planı yapabilirseniz, çocuklarınız da siz de mutlu bir tatili garantileyebilirsiniz. Tek bir çocuğunuz varsa, kendisine oyun arkadaşı bulmakta zorlanacak ve tatil boyunca her an özel ilgi isteyecektir. Oysa beraberindeki arkadaşları ile oyun oynarken ve yemeklerini yerken çocuğunuzun sizin ilginize hiç ihtiyacı olmayacak! Ayrıca, farklı çocuklarla birlikte olmak çocuğunuza yepyeni deneyimler de kazandırabilir.

Ne Tür Otelleri Seçmelisiniz?

“Her gün farklı bir tarihi mekan ve yepyeni müzeler görelim!” diyorsanız, bu bol aktiviteli, gezi dolu tatil için apart oteller veya yarım pansiyon oteller çok daha uygun ve ekonomik olabilir. Burada size önereceğimiz en önemli nokta otelinizin merkezi bir konumda olması. Çocuklarınızla tüm gün gezip yorulduktan sonra otele dönüşünüzün sizi daha da yormasını istemezsiniz değil mi? “Evet!” dediğinizi duyar gibiyiz…

Çocukla Tatile Giderken Valizinizde Neler Olmalı?

Çocuklu tatile çıkmanın en büyük zorluğu, olası her duruma karşı hazırlıklı olma zorunluluğudur. En önemlisi de sağlık sorunlarına karşı, küçük bir ilk yardım çantası hazırlamak!  Yara bandı, öksürük şurubu, ateş düşürücü, diş çıkaran bebekler için ağrı kesici jel, sivrisinek kovucu, böcek-sivrisinek ısırıkları için merhem ve varsa çocuğunuza özel kullanılan ilaçları öncelikle hazırlamalısınız.

Sık sık yediklerini üzerine dökecek, kıyafetleri kirlenecek, ellerini her yere sürecek olan çocuğunuz için ıslak mendil, peçete, steril temizleme jelleri gibi hijyen malzemeleri ise her an elinizin altında olmalıdır.

Özellikle yaz tatillerinde, tüm gün havuzda, denizde olacak çocuğunuz için, ihtiyacından fazla giysi hazırlamanıza gerek olmayacaktır. Güneş şapkası, güneş gözlüğü, havuz gözlüğü, terlik- sandalet, bir kaç adet mayo, yüksek koruma faktörlü güneş kremi, kolluk, can simidi, su oyuncakları ise en önemli olanları!

Çocukla Mutlu Tatil Yapmanın Anahtarı: Rahat Olmak

Çocukla tatil yaparken en iyi formül rahat olmaktır. Dakikası dakikasına plan yapmak yerine, çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz güzel anların tadını çıkarmaya bakmalısınız. Evdeki standartlarınızı ve disiplini tatil boyunca rafa kaldırmalısınız. Rutine alışık çocuklar, tatilde farklı davranmak isteyebilir. Bırakın istediklerini yesinler, istedikleri zaman yatsınlar…

Sabit durmayı sevmeyen, ilgileri çabuk dağılan ve çabuk sıkılan çocuklarınızın da tatilden zevk alması için (tabii çok küçük değil ise) onlara mutlaka fikirlerini sormalısınız. Böylece halkanın bir parçası olduğunu hisseden çocuğunuzun tatilinizi sabote etmek gibi bir derdi kalmayacak, bir sonraki tatili iple çekecektir.

Her Gün Yeni Bir Rota

Her gün için farklı bir rota belirleyip, çok uzun süreli olmayacak ilgi çekici gezilere çıkabilir, çocukların hoşlanacağı, enerjilerini atıp ilgilerini çekecek, hayvanat bahçesi, lunapark, oyun parkı gibi aktiviteler ile gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Çocuğunuz Seyahat Alışkanlığı Kazanarak Olgunlaşsın

Çocuğunuz ister bebek, ister daha büyük olsun mutlaka tatil deneyiminden kazançlı dönecektir. Bebekliklerinden itibaren seyahat etmeye, uçağa binmeye alışan çocuklar, büyüdükçe daha uyumlu insanlar oluyorlar. Ayrıca değişen şartlara, farklı mekân ve insanlara, değişik lezzetlere çok daha kolay alışabiliyorlar. İletişim becerileri gelişen çocuklar çevrelerine saygı duymayı, eğlenmeyi ve eğlendirmeyi bilen sosyal bireylere dönüşüyorlar!

SHARE THIS ARTICLE
LAST 5 ENTERTAINMENT POST
LAST 5 EVENTS POST
LAST 5 WEDDING POST
LAST 5 GENERAL POST
LAST 5 BUSINESS LIFE POST
LAST 5 NEWS POST
LAST 5 SPECIAL DAYS POST
LAST 5 HEALTHY LIFESTYLE POST
LAST 5 TRAVEL POST
LAST 5 FOOD & DRINK POST