LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

YENİ BİR İŞE ADAPTE OLMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Eğer iş yerinde mutlu değilseniz ve işinizin gelişiminize katkı sağlamadığını düşünüyorsanız yeni bir işe ihtiyacınız var demektir. Ancak iş değiştirmek keyifli olduğu kadar stresli ve kaygılı bir dönemin de başlangıcı olabilir. Çünkü tıpkı alışkanlıklarımızın değişmesi gibi işimizin değişmesi ve yeni bir işe uyum sağlamak da çok kolay değildir. Oysa başarılı olmanın en önemli faktörlerinden biri işe ve çalışma ortamına uyum sağlamaktır. Peki, bu heyecanlı süreçte nasıl davranmamız gerekir? İşte yeni bir işe adapte olmak için yapmanız gerekenler.

 

Firmayı iyi araştırın

Firmayı iyi araştırın

Yeni bir işe adapte olmanızı kolaylaştıracak en önemli şeylerden biri uyum sağlayacağınız şeyleri iyi tanımak ve sürprizlere hazırlıklı olmaktır. Çalışacağınız firmayı iyi araştırmanız dahil olacağınız kültür, iş ortamı ve çalışanlar hakkında da bilgi sahibi olmak demektir. Bu sayede ortamda daha rahat davranabilir, daha hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz.

 

İş tanımınızdan emin olun

Yeni bir işe uyum sağlama yolunda iş tanımını bilmek de oldukça önemlidir. Sizden tam olarak ne beklendiğini iyi anlarsanız, yöneticinizin çalışma kültürünü bildiğiniz için ortama daha hızlı uyum sağlarsınız. İş tanımını ve görevlerini iyi bilen kişiler, iş arkadaşlarıyla olan diyaloglarda da daha özgüvenli olabilir ve doğru iletişim kurabilirler. 

 

Kendinize alan yaratın

Yeni bir işe uyum sağlamanın bir diğer yolu da kendine ait, güvenli bir alan oluşturmaktır. Bunun için çalışma masanıza sizi mutlu edecek objeler, fotoğraflar yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz objelerle bir arada olmak, ortamı kişiselleştirmeniz anlamına gelir, bu da mutlu ve rahat hissetmenize yardımcı olur.

 

Yeni iş arkadaşlarınızla vakit geçirin

Yeni iş arkadaşlarınızla vakit geçirin

Yeni bir işe adapte olmayı kolaylaştıran en güçlü etkenlerden biri iş arkadaşlarınız ile kuracağınız iyi iletişimdir. Başlangıçta tanımadığınız insanlarla kaynaşmanız mümkün olmayabilir ama yine de bunun için çaba göstermekten kaçınmamalısınız. İş arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz, onlarla kahveye; yemeğe çıkmanız size iyi hissettirecektir. Ortak paylaşımlar arttıkça adaptasyonunuz da artar ve ortama daha hızlı alışırsınız.

 

Soru sormaktan çekinmeyin ve geri bildirim isteyin

Yeni işinize daha kolay adapte olmak için yöneticinize, iş arkadaşlarınıza performansınızı, işinizi nasıl daha iyi yapabileceğinizi sorabilirsiniz. Geri bildirimlere açık olmak, kişiye ciddi gelişim sağlar. Bu sayede daha özgüvenli olabilir ve motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. 

 

Ne giydiğinize, ne konuştuğunuza dikkat edin

İlk izlenim her zaman önemlidir. Bu nedenle işe ilk gittiğiniz gün kıyafetiniz, tavırlarınız, insanlara yaklaşımınız dikkat çekecektir. Yeni bir çalışan olarak bu noktalara her zaman dikkat etmeniz ve olumlu bir etki bırakmaya çalışmanız gerekir. Bu sayede güne pozitif başlayabilir ve daha kolay kabul görebilirsiniz.

 

İşe erken gidin

İşe erken gidin

İşe vaktinde gelmek, birçok insan için geç kalmakla aynı anlama gelmektedir. Bu nedenle ilk iş gününüzde ve devamında işe geç kalmamaya dikkat edin. Böylece hem iyi bir izlenim bırakabilir hem de yaşanacak olası bir problemin önüne geçebilirsiniz. 

 

Kurum kültürünü iyi gözlemleyin

Yeni bir işe adapte olmak konusunda sevecen bir yaklaşım son derece önemlidir. Ancak bu her şeye hemen dahil olmak anlamına da gelmemelidir. Bundan daha önce kurum kültürünü iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Kurumu ve ekip arkadaşlarınızı tanımaya çalışmanız sonrasında onlarla daha doğru bir iletişim kurmanızı sağlayabilir. Bu nedenle dahil olmakta acele etmeyin; iyi gözlemleyin ve davranışlarınızı buna göre şekillendirin.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Ünlü Şirketlerin İş Görüşmelerinde Sordukları Birbirinden İlginç 15 Soru

İş Yerinde Sevilen Biri Olmanın 11 Altın Kuralı

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

İş Hayatı İçin Faydalı Olabilecek Beden Dili Kuralları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ