LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

11 Aralık Pazartesi

DÜZENLİ EGZERSİZ VE KİLO KONTROLÜNÜN SAĞLIĞINIZDA YARATACAĞI 8 MÜKEMMEL ETKİ

Düzenli olarak spor yapmanın ve kilo kontrolünün, sağlığımıza onlarca faydası vardır. Bunlar arasında kas inşası, sosyal ortamlarda aktiflik, iyi bir kalp ve damar sağlığı, ağrı ve sızıların azalması, cildin güzelleşmesi, hatta ve hatta beyin fonksiyonlarının artması vardır. Bunlardan herhangi bir tanesi amacınız olsun veya olmasın, egzersiz yapmanın ve kilo kontrolü sağlamanın faydaları bu saydıklarımızdan çok daha fazla. İşte bilinçli ve düzenli şekilde egzersiz yapmanın ve kilo kontrolünü elden bırakmamanın vücudunuza sağlayacağı faydalar… 
 

Stresiniz azalır 

 

stres azalir

İyi bir kiloda olmak ve bununla birlikte egzersiz yapmak, mental ve fiziksel stresinizi kontrol altında tutmak için muhteşem yöntemlerdir. Egzersiz yaptığınızda norepinefrin adı verilen kimyasal, strese direkt olarak yanıt verir. Ve bu şekilde vücut, hem fiziksel hem de zihinsel olarak stres ile başa çıkar.
 

Sağlıklı bir cildiniz olur 
 

Dengeli beslendiğinizde ve düzenli egzersiz yaptığınızda, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Bunun nedeni, kan akışını yavaşlatacak besinlerin tüketilmemesi ve egzersiz ile kan akış hızının artmasıdır. Bu yüzden bu iki unsur, cildinizin sağlıklı görünmesini sağlar.
 

Mutlu ve ilgili hissedersiniz 
 

mutlu hissedersiniz

Egzersiz yaptığımız zaman, vücudumuz bir süre sonra endorfin hormonunu salgılamaya başlar. Bu hormon, “mutluluk hormonu” olarak da adlandırılmaktadır. Bu hormon kendinizi mutlu hissetmenizi ve rahatlamanızı sağlar. Durgunluğu, gerginliği, stresi ve daha birçok durumu ortadan kaldırır.

 

Hastalanma riskiniz azalır 
 

Sağlıklı bir kiloda olmanız ve egzersiz yapmanız, hastalık riskinizi direkt olarak etkiler. Fark ederseniz, kilolu olan ve egzersiz yapmayan kişilerde birçok kronik hastalık görülmektedir. Hareketsizlik ile diyabet, yüksek tansiyon gibi birçok hastalık meydana gelebilir. Dengeli bir kilo ve düzenli egzersiz ise bu risk gruplarını önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

 

Sağlıklı ve düzenli uyursunuz 
 

Egzersiz yapmak sizi yorar ve bu şekilde sağlıklı, aynı zamanda düzenli uyursunuz Ayrıca yatakta geçirilen kalitesiz ve uzun zamanları ortadan kaldırarak dinç bir şekilde güne başlarsınız. 

 

Enerjiniz ve dayanıklılığınız yükselir 

yuksek enerji

 

Düzenli olarak egzersiz yapmanız durumunda dayanıklılığınız ve aynı zamanda kas gücünüz artacaktır. Kalp atış hızınız dengelenerek enerjiniz yükselecektir. Bunun yanı sıra, kilo kontrolü ile yorgunluk hissiniz tamamen ortadan kalkacak, bu durum egzersizler ile desteklenecektir. 

 

Kemikleriniz güçlenir 

 

Dans, tenis, merdiven inme-çıkma, koşu, yürüyüş gibi egzersiz ve spor türleri, osteoporoz gibi kemik hastalıklarının gelişme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Yani, egzersizin kemik yapısını güçlendirdiğini ve korunmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.   
 

Bunların yanı sıra…
 

Kilo kontrolünün ve egzersiz yapmanın daha birçok faydası vardır; kas kütlemiz ve esnekliğimiz artar, postürümüz düzelir, hayat kalitemiz artar, kararlı bir halimiz olur, kendimize güveniriz, eğer anksiyete problemimiz varsa bu durum azalır, beynimizi daha iyi kullanırız, sigarayı kolay bir şekilde bırakırız, kalbin ve akciğerin fonksiyonu artar, çevikliğimiz ve kendimize olan saygımız artar.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Sporun İyi Hissettiren Sihirli Etkileri

Yaz Aylarına Formda Girmek İçin Beslenme Önerileri

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ