PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

MÜZEKART ALACAKLARA TAVSIYELER

Tarihe önem veren ve gezmeyi seven her bireyin mutlaka bir müze karta sahip olması gerekiyor. Türkiye’nin pek çok yerinde geçerli olan Müzekart, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz olarak gezmenize olanak sağlıyor. Müzekart sayesinde tarihin yaşanmışlıklarını, önemli yapıları ve geçmiş uygarlıkları ücretsiz olarak görebilir ve tanıyabilirsiniz. 1 yıl boyunca geçerliliği olan müze kart ile pek çok yeri sınırsız şekilde hiçbir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

 

Müzekart Nerede Kullanılır?

Türkiye sınırları içerisinde bulunan pek çok müzeye, Müzekart sayesinde giriş yapabilirsiniz. Sadece Topkapı Sarayı sınırlarında bulunan; Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı ve Efes Ören’de bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi’nde yer alan Karanlık Kilise’ye bu kart ile giriş sağlanamıyor. Bu yerler için ayrıca bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Listedeki bu yerleri göz önünde bulundurarak hareket etmeyi unutmamalısınız. Kültür ve Turizm Bakanlığının sunduğu müze ve ören yeri listesinden hangi müzelerin ücretli olduğunu görebilirsiniz.

 

Müzekart ile Etkinlik Zamanı

Müzekart’ın sadece müze ve ören yerinde geçerli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösterilerine müze kartınız sayesinde %20 indirimli olarak katılabilirsiniz. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda da yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde de indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlı biletleri alabilirsiniz. İstanbul şehir hatları kapsamında kısa boğaz turlarında %25, uzun boğaz turlarında ise %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

 

Müzekart ile Özel Müzelere Giriş Daha Kolay

Müze kart ile aynı zamanda özel müzelere de hem indirimli hem de daha kolay giriş yapabilirsiniz. Müzekart’ınız ile ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında; Elgiz Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Kum ve Heykel Müzesi (Sandland) – Antalya, Masumiyet Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Türvak (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema – Tiyatro Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Pera Müzesi bulunuyor.

 

Kafe ve Mağazalarda Müzekart İndirimi

Müzekart sahibi olan kişinin, her yerde ayrıcalığı olduğunu unutmamalısınız. Pek çok kafe ve mağazada yaptığınız ziyaretlerde ve alışverişlerde indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Müzekart ile indirimlerden yararlanabileceğiniz kafe ve mağazalar arasında; Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi (BKG) Müze Mağazaları ve Kafeleri, Cermodern, Dialogue in The Dark – Karanlıkta Diyalog, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Avantgarde Collection Hotels , İstanbul Arkeoloji Müzeleri Mağaza ve Kafesi, Pandeli Restaurant, Türk Edebiyatı Vakfı ve Gezinomi bulunuyor. Ayrıca Elite World Hotels’in tüm lokasyonlarında konaklama ve restoranlarda %15 değerinde indirim alabilirsiniz.

 

Müzekart Nasıl Alınır?

Müze kartın sunduğu pek çok avantaj sayesinde siz de merak ettiğiniz her yeri uygun fiyatlara görebilirsiniz. Bu nedenle başvuru için yapmanız gereken tek şey, resimli kimlik belgeniz ile başvuru noktalarına gitmek oluyor. Belirli müzelerde bulunan satış noktalarından belirli bir ücret karşılığında kısa bir sürede müze kart sahibi olabilirsiniz. Öğretmen ya da öğrenci iseniz bunu da dile getirerek ve gerekli belgeler ile destekleyerek daha fazla indirim kazanabilirsiniz. Aynı zamanda Müzekart sahibi olan kişilere, 1 yıl boyunca geçerliliği olan ferdi sağlık sigortası da yapılıyor.

Müzekart Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müzekart satış işlemi gerçekleştikten sonra geri alma işlemi yapılamadığından bilgilerinizi ayrıntılı şekilde kontrol etmeli ve doğruluğundan emin olmalısınız.

Satın aldığınız Müzekart’ı değiştiremez ve iptal edemezsiniz.

Satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra ekranda beliren onay mesajını beklemeli ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Herhangi bir sorun oluşması durumunda vakit kaybetmeden 444 MÜZE (6893) çağrı merkezini aramalısınız.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul'da Görülmeye Değer 10 Alternatif Müze

Deniz Müzesi Gezi Rehberi

İstanbul Oyuncak Müzesinin Kuruluş Hikâyesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin Geçmişten Gelen Hikâyesi

Bir Müzeden Çok Ötesi: Rahmi Koç Müzesi

Barış Manço Müzesi Rehberi

SHARE THIS ARTICLE