LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

OSMANLI MUTFAĞININ EN LEZZETLİ YEMEKLERİ

Gerek geçmişte gerekse de günümüzde hala yapılmaya devam edilen Osmanlı yemekleri, enfes lezzetleri ile damakları büyülemeye devam ediyor. Osmanlı mutfağının farklı çeşit ve tatlara sahip olmasının en büyük nedenleri arasında ise farklı kültürlerin bir arada yaşaması gösteriliyor. Orta Doğu, Orta Asya, Balkanlar, Akdeniz ve Avrupa yemek kültürlerini içerisinde bulunduran Osmanlı mutfağı, geniş bir yemek yelpazesine sahip olup aynı zamanda dönemin saray şartlarını da yansıtıyor.  Osmanlı mutfağının en lezzetleri yemekleri arasında şüphesiz ki günümüzde de hala yapılan; Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi, Fodula, Mutancana, Mahmudiye, Kavun Dolması, Akike, Süt Kebabı, Beyrani, Mıhlama ve Kırma Tavuk Kebabı bulunuyor.

 

Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi

Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi

Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi için önce dana, kuzu ve tavuk eti kıyma haline getirilip karıştırılıyor ve elde edilen bu harca, fıstık, yumurta ve çeşitli baharatlar eklenerek yoğruluyor. Püf noktası ise bu karışımının bir süre dinlendirilmedir. Harç dinlendikten sonra elde açılan ince yufka ile yemek yapma aşması başlamış oluyor. Yufkanın içerisine eklenen harç, dürüm şeklinde sarılıp birer lokmaya denk gelecek şekilde kesilerek pişiriliyor. Günümüzde bu yemeği sadece dana kıyması ve hazır yufka ile de pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Fodula

Fodula

Yemeğin en önemli özelliği, dana eti ve çavdar ekmeği ile yapılıyor olmasıdır. Çavdar ekmeği sadece üzeri kesilecek şekilde hazırlanır ve içi alınır. Daha sonra dana eti, sebzeler eşliğinde pişirilerek ekmeğin içerisine eklenir. En son tereyağı sürülen ekmek fırına sürülür ve 30-45 dakika sonra alınarak sıcak bir şekilde servis edilir.

 

Mutancana 

Mutancana 

Osmanlı mutfağının enfes yemekleri arasında yer alan Mutancana’nın malzemeleri arasında; kuzu eti, arpacık soğan, iç badem, kırımızı üzüm, bal, kayısı, mürdüm eriği ve kuru incir bulunuyor. Farklı bir damak tadına sahip olan bu yemeğin püf noktası ile et ve kuru meyvelerin ayrı ayrı pişirilip en son karıştırılmasıdır.

 

Mahmudiye

Mahmudiye

Kuru meyvelerin sıklıkla kullanıldığı Osmanlı mutfağında en çok sevilen bir diğer yemek ise Mahmudiye oluyor. Malzemeleri arasında; köy pilici, soğan, kuru kayısı, kuru üzüm, bal, zeytinyağı, tarçın ve badem bulunan bu yemek de farklı damak tatlarını seven kişilere hitap ediyor. Yemeğin püf noktası ise tavuğu önceden limon suyu ile tatlandırmaktır.

 

Kavun Dolması

Kavun Dolması

Kavun Dolması, ismi duyulduğunda dahi oldukça dikkat çeken bir yemek oluyor. Osmanlı mutfağının sevilen yemeklerinden olan Kavun Dolması, enfes lezzeti ile hem kendi döneminde hem de günümüzde damak tadını büyülemeyi başarıyor. İçerisinde kullanılan malzemeler arasında; kavun, kuzu eti, pirinç, badem, baharat, kuş üzümü ve Antep fıstığı bulunuyor. Yemeğe başlarken ilk olarak kavunun üst kısmını şapka şeklinde keserek içindeki çekirdekleri almalısınız. Daha sonra kuzu etini yumuşacık olması için kısık ateşte pişirmeli ve en son diğer malzemeleri ekleyerek karışımı hazırlamalısınız. Son aşama olarak karışımı kavunun içine doldurarak fırına verebilirsiniz.

 

Süt Kebabı

Süt Kebabı

Padişahların en sevdiği yemeklerden biri olan Süt Kebabı, kuzu ve koyun etinin uzun süre dinlendirilmesinden sonra yapılan bir yemektir. Yemeğin en önemli noktası ise etlerin sütle kaynatılması ve şişte pişirilirken de üzerine sıcak süt dökülmesidir.

 

Beyrani

Beyrani

Osmanlı mutfağının en çok sevilen ve en çok yapılan yemeklerinden biri olan Beyrani, günümüzde Antep mutfağında da hala oldukça rağbet görüyor. Kuzu etinin baharatlar ile zenginleştirilerek çok kısık ateşte yumuşamasından sonra hazırlanan bu yemek, besin değeri oldukça yüksek bir lezzettir. Osmanlı mutfağındakine oldukça yakın bir şekilde pişirilen Beyrani yemeğini tatmak için Antep’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Mıhlama

Mıhlama

Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan Mıhlama, günümüzde Karadeniz yöresinde sık sık yapılan lezzetlerden biridir. Günümüzde sadece peynir, tereyağı ve mısır unu ile yapılan bu yemek, Osmanlı döneminde ise kıyma, yumurta ve çeşitli baharatlar ile yapılırdır. Mıhlama’yı Osmanlı usulü yemek için siz de içerisinde yumurta ve kıyma ekleyebilirsiniz.

 

Türk ve dünya mutfaklarında deneyimli şefler tarafından hazırlanan lezzetleri keşfetmek için The Grill Ocakbaşı’na davetlisiniz. Şubelerimizi incelemek için;

 

The Grill Ocakbaşı

Elite World Europe Otel - The Grill Ocakbaşı (Basın Ekspres)

Elite World Asia Otel - The Grill Ocakbaşı (Küçükyalı)

Elite World Business Otel - The Grill Ocakbaşı (Florya)

Elite World Sapanca Otel - The Grill Ocakbaşı (Sapanca)

Elite World Van Otel - The Grill Ocakbaşı (Van)

 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul'da Hamburger Yapan En İyi 7 Mekân

İstanbul'daki En İyi Et Döneri Yiyebileceğiniz 13 Yer

İstanbul'da Baklava Yapan En İyi 7 Mekan

İstanbul'da Mantı Ustası Sayılan 7 Mekan

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ