LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

RAMAZAN AYININ MANEVİ ÖNEMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Ramazan Ayının Manevi Önemi

Ramazan ayı, kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu ayda maddi ve manevi güzellikler bir arada yaşanır; sevgi, hoşgörü ve dayanışma gibi olumlu hissiyatlar ön plana çıkar. Dini açıdan taşıdığı önemle birlikte bireysel açıdan sorumluluk ve sosyal açıdan da yardımlaşma, dayanışma duygularının en yüksek yaşandığı ay olarak nitelendirilebilir. Bu yazımızda Ramazan ayının manevi önemini konu alacağız. İşte Ramazan ayının bize hatırlattığı güzel duygular ve manevi önemi hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Ramazan ayı, ailede ve toplumda birleştirici bir role sahiptir.

Ramazan ayı birleştirici bir role sahiptir

Ramazan ayı, geçmişten günümüze kültürümüzde oldukça özel bir yere sahiptir. Dini temeli ile birlikte sahip olduğumuz geleneklerimiz de bu ay içerisinde ihtiyacı olan insanlara yardımcı olmayı, kurduğumuz güzel sofralarda sevdiklerimizi, komşularımızı, dostlarımızı ağırlamamızı öğütler. Bu yüzden Ramazan sofraları, daima birleştiricidir. İhtiyaç sahiplerini, uzun zamandır görüşülemeyen aile fertleri bir araya getirir. 

 

Toplumda dayanışma ve yardımlaşmayı destekler.

Ramazan ayına dair gerek dini öğretiler gerekse gelenekler, toplumda dayanışma ve yardımlaşmayı daha fazla ön plana çıkarır. Bu yüzden bu ay boyunca, birçok kişi ihtiyaç sahiplerini bularak onlara maddi- manevi açıdan yardımcı olmaya çalışır. Bu da beraberinde birtakım güzel duyguları getirmektedir. Sonuçta, bizi birbirlerine karşı daha duyarlı insanlardan oluşan bir toplum olmaya davet eder. 

 

Sevgi ve hoşgörü ayıdır.

Yine dini öğretiler ve geleneklerimiz, Ramazan ayında sevgi ve hoşgörünün ön plana çıkmasını desteklemektedir. Bu ayın maneviyatını yaşayan insanlar birbirlerine karşı daha saygılı ve hoşgörülü davranmaya çalışırlar. İnsanlar arasında artan sevgi ve hoşgörünün toplumun en küçük çekirdeği olan aileden başlayarak toplum üzerinde olumlu etkileri vardır.

 

Kişisel açıdan manevi bir detoks imkânı sağlar.

manevi bir detoks

Günümüzde bedensel ve ruhsal açıdan arınmak için çeşitli detoks uygulamaları yapılmaktadır. Bu yönüyle Ramazan ayı da kişisel açıdan detoks imkânı olarak görülebilir. İslam dininin bir öğretisi olan Ramazan orucu, oruç süresince yemek yememek, su içmemek vb. gibi gerekliliklerin yanı sıra hoşgörülü olmak, insanları kırmamak gibi manevi gereklilikleri de beraberinde getirir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte vücudu şaşırtmak da bedensel ve zihinsel açıdan çeşitli faydalar sağlayabilir.

 

İnsanlar arası kaynaşmayı arttırır.

Günümüzde iş hayatının yoğunluğu ve hayatımızı etkileyen birçok faktör sebebiyle çoğu zaman ailemizle aynı akşam yemeği sofrasına oturamayabiliyoruz. Otursak bile ailemizle birlikteyken cep telefonları, tabletler gibi teknolojik aletler, daha az sohbet etme eğilimi içerisinde olmamıza neden olabiliyor. Ramazan ayının özenli sofraları vesilesiyle, bu ay süresince aileler akşam yemeklerinde daha sık bir araya gelme imkânı buluyor, uzun zamandır görüşülemeyen aile fertleri aynı masanın etrafında toplanıyor. Bu da kaynaşmayı arttırarak ailenin iç dinamiği üzerinde olumlu etkilere sebep oluyor.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan Ayında Vücudumuzu Nasıl Korumalıyız?

Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi Pide Hakkında 10 Bilgi

Ramazan Bayramı Sofrasında Olmazsa Olmaz 8 Yemek ve Tatlı

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ