LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
Rezervasyon

Bayramlar, geleneklerin yaşatıldığı en özel günlerdir. Bayram gelenek ve görenekleri, eski çağlardan günümüze kadar ulaşmış ve artık bizler için olmazsa olmaz ritüeller olmuşlardır. Peki, Ramazan Bayramı gelenekleri nelerdir? Bu yazımızda, birçoğumuzun şahit olduğu ya da en azından duyduğu bayram gelenekleri konusunu açıklayacağız. İşte olmazsa olmazımız haline gelen Ramazan Bayramı gelenekleri

Erkenden uyanıp bayramlık giymek

Ramazan Bayramı ritüelleri dendiğinde ilk akla gelen şey hiç şüphesiz erken uyanmak, daha doğrusu uyandırılmaktır. "Bugün bayram, erken kalkın çocuklar. / Giyelim en güzel giysileri." Barış Manço'nun bu şarkısı, başlı başına bir ritüeli açıklamaktadır. Bayram sabahı erkenden uyanılır, tertemiz ve yepyeni giysiler giyilir; kahvaltıya o şekilde oturulur. Bu ritüel aslında Ramazan ayına ve bayrama gösterilen saygının bir göstergesidir.

 

Zengin yiyeceklerle süslü bayram kahvaltısı 

Güzel yemekler hazırlamak da bayram gelenekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bayram sabahına özel yiyecekler hazırlanır, kahvaltı sofrası her zamankinden daha zengin ve özenlidir. Sonra da o en güzel yiyecekler, maaile afiyetle tüketilir...

 

Mezarlık ziyareti yapmak

Ramazan Bayramı gelenekleri arasında en önemlisi büyüklerimizi ziyaret etmektir. Bu özel günde, aramızdan ayrılan büyüklerimizi de unutmamamız gerekir. Bu nedenle Ramazan Bayramı'nda en fazla ziyaret edilen yerlerden birisi mezarlıklardır...

 

Şeker toplamak

Şeker toplamak, Ramazan Bayramı ritüelleri arasında en eğlenceli şey olabilir. Çocuklar bayram günü, büyüklerini ziyaret ederek bayramlarını kutlar ve şeker toplarlar. Hatta sırf bu ritüel nedeniyle Ramazan Bayramı, Şeker Bayramı olarak da anılmaktadır.

 

Akraba ziyaretleri

Bayram gelenekleri arasında akraba ziyaretleri de bir olmazsa olmazdır. Normalde görüşemediğimiz akrabalarımız, büyüklerimiz bayramda özellikle ziyaret edilir. Bu sayede onlarla hasret giderir ve bayram coşkunu paylaşırız.

 

Harçlık vermek

Çocuklara harçlık vermek de Ramazan Bayramı gelenekleri arasındadır. Çocuklar bayramda büyüklerini ziyaret ederek ellerini öperler. Büyükler de onlara harçlık vererek yüzlerinin gülmesine sebep olurlar.

 

Küsleri barıştırmak

Sanıyoruz bayram gelenekleri arasında en anlamlısı bu olsa gerek... Küs olan kişilerin yakınları bayramda onları bir araya getirerek barışmalarına yardımcı olurlar. Çünkü bayramlar, birlik, beraberlik ve paylaşma günleridir. Küsleri barıştırmak da bu nedenle bir bayram ritüeli haline gelmiştir.