LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

MUTLAKA DENEMENİZ GEREKEN 9 FARKLI KEBAP ÇEŞİDİ

Kebap, sadece Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden değildir; aynı zamanda tüm dünyada da ilgi görmektedir. Ülkemiz kebap çeşitleri bakımından öylesine zengindir ki neredeyse her yöreye ait bir kebap türü olduğunu söyleyebiliriz. Her bir kebap çeşidi yapılışı ve malzemeleri bakımından farklılık gösterebilir. Bu yazımızda hepsi birbirinden lezzetli ve farklı kebap çeşitlerine yer vereceğiz. İşte mutlaka denemeniz gereken 9 farklı kebap çeşidi!

 

1. Oruk kebabı

Oruk kebabı, Kilis'e özgü bir kebap türüdür. Görüntüsüyle Adana kebabı andıran bu leziz yemek, yağlı kuzu kıyması ile hazırlanır. Soğan ve baharatlar ile bambaşka bir tat alan kıyma, oruk kebabına muhteşem lezzeti veren en önemli detaydır. O da tıpkı diğer kebap türleri gibi genelde lavaş ve bulgur pilavı ile servis edilir.

 

2. Büryan kebabı

Büryan kebabı

Büryan kebabı, Siirt'e ait bir kebap türüdür. Aynı zamanda Osmanlı saray mutfağı lezzetlerinden biridir. Bu kebap türü, pişmiş etin pide ya da bazlamanın üzerine yerleştirilmesi şeklinde servis edilir. 

 

3. Bohça kebabı

Bohça kebabı, Manisa'ya ait bir kebaptır. Hazırlaması son derece kolay olan bu kebap, bezelyeli et sotenin kreple bohçalanması ve beşamel sosla süslenmesi şeklinde servis edilir. Bu yönüyle diğer kebap türlerinden de farklılaşmaktadır.

 

4. Çökertme kebabı

Çökertme kebabı

Çökertme kebabı, Bodrum'a ait bir kebap türüdür. Döner eti ile hazırlanır; servis için tabağın altına çıtır patates dizilir, üzerine et döner ve yoğurt eklenir. Son derece lezzetlidir ve diğer kebap türlerine göre oldukça hafiftir.

 

5. Orman kebabı

Mutlaka denemeniz gereken bir diğer lezzet olan orman kebabı, Bolu'ya ait bir kebaptır. İsmi kebap olmasına karşın daha çok bir et yemeğine benzemektedir. Kuşbaşı et, kızarmış patates ve su ile hazırlanır. Pilav ve lavaş ile servis edilir.

 

6. Patlıcan kebabı

Patlıcan kebabı

Patlıcan kebabı, Gaziantep iline özgü bir lezzettir. Patlıcan ve özel olarak hazırlanan kıymadan yapılmış köfte ile hazırlanır. Bu kebap türünde köfte ve patlıcanlar tepsiye dizilmekte, aralarına biber ve domatesler yerleştirilmektedir. Elbette yenirken patlıcanların kabuğunun soyulması gerekir.

 

7. Cağ kebabı

Cağ kebabı aslen Erzurum'a ait bir lezzettir. Etin dizildiği şişe cağ adı verildiği için bu isimle anılmaktadır. Tüm olarak pişen et, sunum sırasında cağ ismi verilen şişlere dizilir ve bu şekilde servis edilir.

 

8. Adana kebap

adana kebabı

İçerisinde Adana kebabın yer almadığı bir kebap listesi olamazdı elbette! Kebapların en meşhuru ve en lezzetlisi Adana kebap, kıyma ile hazırlanır. Adana kebap için etin özel yerlerinden elde edilen kıyma şişe sarılır ve odun ateşinde pişirilir. Genelde bulgur pilavı ve közlenmiş sebzelerle servis edilmektedir.

 

9. Beyti kebabı

Beyti kebabı, Urfa iline aittir. Çıtır yufkaya sarılan köftelerin üzerine yoğurtlu, salçalı sos dökülmesi ile hazırlanır. Oldukça lezzetli olan bu kebap türünün yapımı da son derece kolaydır.

 

Elite World Spanaca'da The Grill Ocakbaşı Lezzetlerini Kaçırmayın!

Sapanca'da biribirinden leziz kebaplarını mutlaka denemeniz gereken mekanlardan biri de The Grill Ocakbaşı. Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort bünyesinde yer alan The Grill Ocakbaşı'nda tamamı usta şefler tarafından yapılan ve özenle servis edilen tüm kebap çeşitlerini tadabilirsiniz! Bu benzersiz lezzetleri deneyimlemek için siz de rotanızı The Grill Ocakbaşı'na çevirebilirsiniz! İletişim için tıklayın: Elite World Sapanca Otel - The Grill Ocakbaşı

 

Sizin için özenle hazırlanan, dumanı üstünde tüten kebap çeşitlerini deneyimlemek için The Grill Ocakbaşı hakkında bilgi alın;

The Grill Ocakbaşı

Elite World Europe Otel - The Grill Ocakbaşı (Basın Ekspres)

Elite World Asia Otel - The Grill Ocakbaşı (Küçükyalı)

Elite World Business Otel - The Grill Ocakbaşı (Florya)

Elite World Van Otel - The Grill Ocakbaşı (Van)

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Osmanlı Mutfağının En Lezzetli Yemekleri

İstanbul'da Yenilebilecek Geleneksel Yemekler

İstanbul Tarihi Yarımada Yeme İçme Rehberi

İstanbul'da En İyi Kahvaltının 10 Adresi

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ