LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

4 Mayıs Perşembe

SU İÇMEYİ UNUTARAK NELER KAYBETTİĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Su içmek

Vücudumuzun 2/3'ünün sudan oluştuğunu düşünürsek, suyun vücudumuz için teşkil ettiği önemi bir parça kestirebiliriz sanıyoruz. Çünkü aslında sağlığımızı korumanın en önemli yolu, yeterli miktarda su içmekten geçiyor. Yeterli miktarda su tüketmemek ise, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlara yol açabiliyorken; vücuttaki fazla su kaybı da hayati tehlikeye kadar gidebiliyor. 

Günlük su ihtiyacı, kişinin günlük olarak aldığı kalori miktarına göre değişiyor; ancak uzmanlar ortalama olarak 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Üstelik çay, kahve gibi su dışında sıvılar tüketmek de asla suyun yerine geçmiyor. Gün içinde yeterli miktarda su içip içmediğinizi, idrara çıkma sayınızdan ve idrarınızın renginden anlayabilirsiniz. Uzmanlar, sağlıklı bir yetişkinin, günde ortalama olarak 6-7 kez idrara çıkmasının ve idrar renginin açık sarı renkte olmasının, yeterince su tükettiği anlamına geldiğini söylüyor. 

Oysa yaşam kaynağımız olan suyu, yeterli miktarda tüketmenin, vücudumuza saymakla bitmeyen faydaları var. İşte bu faydalardan bazıları:

 

Su içmek metabolizmanızı hızlandırır, enerji seviyenizi yükseltir.

Yapılan araştırmalar, sabahları içeceğiniz 2,5 bardak suyun, metabolizma hızınızı tam 1,5 saat boyunca %20 oranında hızlandırdığını söylüyor.

 

Cildinizin temizlenmesine ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Su, cildi temizler ve nemlendirir. Cildin kırışmasını, çabuk yaşlanmasını engeller; akne ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. 

 

Vücudunuzdaki toksinlerin kolayca atılmasını sağlar.

Su, vücudunuzun yaşlanması ve yıpranmasına neden olan zararlı maddelerin, vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olur. 

 

Su, kalp dostudur.

Su, kalp dostudur

Vücudumuzdaki kan, hücrelerin ihtiyacı olan oksijeni, su ile birlikte daha hızlı taşır. Yeterli miktarda su tüketmek, dolaşım sistemini olumlu yönde etkiler ve kalbe düşen yükü hafifletir.

 

Su içmek, birçok rahatsızlığı olumlu yönde etkiler.

Yeterli miktarda su içmek, ağız kokusu, kabızlık, baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Çünkü tüm bu problemler, genellikle vücuttaki dehidrasyondan kaynaklanır.

 

Vücudun yağ yakma hızını arttırır.

Su, vücuttaki yağ hücrelerinin parçalanmasını ve de yok edilmesini sağlar. Ayrıca sizi daha fazla tok tutacağı için, yemek yeme eğiliminizi azaltarak kilo vermenize de yardımcı olur.

 

Eklemlere ve kaslara iyi gelir; kramp ve burkulmaların önüne geçer.

Eğer bugüne kadar, kaslarınıza sık sık kramp girdiğini söylediyseniz; mutlaka birileri size su içmenizi söylemiştir. Çünkü su, eklem ve kas sağlığını olumlu yönde etkiler. Kramp ve burkulmaların daha az yaşanmasını sağlar.

 

Stresle savaşır ve vücudun gerginliğini azaltır.

Yeterince su tüketmediğiniz ya da vücudunuzun susuz kaldığı günlerde kendinizi daha fazla gergin hissedersiniz. Çünkü beyin dokusunun %85'i sudan oluşur ve susuz kalan dokular vücudunuza su içme isteği gönderir. Dolayısıyla eğer su içmezseniz, vücudunuzun bu isteğini karşılamamış olursunuz; bu da stresli hissetmenize neden olur. 

 

Ayrıca şunları unutmamakta da fayda var:

su ve salatalık

*Su tek başına faydalı olduğu kadar; çeşitli sağlıklı besinlerle bir araya geldiğinde de vücuda benzersiz yararlar sağlıyor. Örneğin içine bir dilim salatalık ekleyerek elde edeceğiniz bir bardak salatalıklı suyun; vücuttaki ödemleri atmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, toksinleri vücuttan atmak, sindirime yardımcı olmak gibi pek çok faydası bulunuyor. 

 

*Alkali su, hücrelerimizin yenilenmesi, daha sağlıklı ve enerjik olmak; daha kolay zayıflayabilmek gibi pek çok konuda vücudumuza yardımcı olur. Tükettiğimiz suyun kalitesini anlamak için, öncelikle yüzey gerilimine bakmamız gerekir. Alkali su, yüzey gerilimi açısından az olan sudur. Bu da vücutta iyi emilebileceği ve ihtiyaç duyulan hücrelere çok daha hızlı bir şekilde ulaşacağı anlamına gelir. Su içmekten keyif almayan kişiler, alkali su tüketmeye başlayarak, su içme eğilimlerini arttırabilirler. 

 

Alkali su hazırlamak için ihtiyacınız olan iki basit şey, karbonat ve taze sudur. Alkali suyunuzu, eczaneden aldığınız bir karbonat ve iyi kalitede bir hazır su eşliğinde hazırlayabilirsiniz. 2 litre temiz suyun içine, bir yemek kaşığı karbonatı ekleyin. Ve tamamen eridiğinden emin olana dek kadar karıştırın. Alkali suyunuz içime hazır!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayacak 9 Enerji Deposu Besin

Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri

Detoks Etkisi Yapan 11 Yiyecek

Kış Mevsiminde En Çok Yenmesi Gereken Yiyecekler

Ne Yersen O'sun! Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri​​​​​​​

Bahar Nezlesinden Korunmanın Yolları​​​​​​​

Avokado'nun Belki Sizin de Bilmediğiniz 6 Faydası​​​​​​​

Yaz Aylarında Sindirim Sistemimizi Korumak için Nasıl Beslenmeliyiz?​​​​​​​

Ne Yaz Ne Kış... Sonbaharda Hastalıklardan Korunmak İçin Almanız Gereken Önlemler​​​​​​​

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ