LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

13 Mart Çarşamba

İŞ HAYATINDA YAŞADIĞIMIZ PSİKOLOJİK SIKINTILARLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Birçoğumuz iş hayatında bazı psikolojik sıkıntılar yaşarız. Bu psikolojik sıkıntılar bazen kendimizle, bazen işimizle, bazense patronumuz ve iş arkadaşlarımızla ilgilidir. Tüm psikolojik sıkıntılar, yanlış yaşam alışkanlıkları ve bakış açılarından kaynaklı ortaya çıkabilir. Peki iş hayatında yaşadığımız psikolojik sıkıntılarla nasıl başa çıkabiliriz? Bu önerilerimize mutlaka kulak verin!

İş Hayatı

İyi beslenin, spor yapın ve iyi uyuyun!

İş yerinde psikolojik sıkıntılar, yaşam alışkanlıkları ve ilişkiler kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. İlişki vb. durumlardan ortaya çıkan psikolojik sıkıntıları çözmeden önce yaşam alışkanlıklarıyla ilgili olan yanlışları düzeltmemiz oldukça önemlidir. Bunun sebebi vücudumuzun ve beynimizin etkili bir şekilde işlemesini sağlayabilmektir. Bu doğrultuda çeşitli, yeterli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmek; konsantrasyon eksikliği, yorgunluk ve depresyon gibi durumların hafiflemesini sağlayacaktır. Diğer yandan düzenli olarak spor yapmak da size birçok fayda sağlayacaktır. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde uyumak ise stres hormonu üretiminin azalmasını sağlayacaktır.

 

Bir hobi edinin

Vücudumuz için gerekli besinleri sağladık ve düzenli olarak spor yapıyoruz. Peki işten biraz uzaklaşmak ve hayata farklı açılardan bakabilmek için neler yapmalıyız? İşte bu noktada devreye bir hobi edinilmesi konusu giriyor. Sadece evden işe gitmek ve evden işe gelmek bir süre sonra hayattaki güzellikleri ve sahip olduklarımızı göremememize sebep oluyor. Bu aşamada hobi edinmek kişinin eğlenmesini, yeni şeyler öğrenerek mutlu olmasını ve iş hayatında yaşadığı psikolojik sıkıntıların o kadar da büyük olmadığını anlamasını sağlıyor. Çünkü hayata ve işine farklı noktalardan bakmak, hayatın sadece iş olmadığını hatırlatıyor.

 

Patronunuzla iyi iletişim kurun

İyi İletişim

Gelelim iş kaynaklı sorunlara. Bir iş yerinde büyük psikolojik sorunlar, genellikle patron ile iyi bir iletişime sahip olamamaktan kaynaklanıyor. Çünkü yakın çevreniz yaptığınız iş hakkında bilgi sahibi olsa da patronunuzun ne derecede çalıştığınızı bilmemesi, üzerinizde yük yaratabiliyor. İşte bu noktada sarf ettiğiniz efor kadar patronunuzla iletişiminizin iyi olması da önem taşıyor. Diğer bir yandan yöneticinizi iyi tanımak ve isteklerine cevap verebilmek sağlıklı bir iş ortamının temellerini inşa ediyor.

 

Günü planlayın

Günü Planlayın

Her işi gönlünüzce ve stres yaşamadan yaptığınızı düşünüyor olabilir ve stres kaynaklarını bambaşka nedenlere bağlayabilirsiniz. Örneğin stresi bir başkasının size sürekli olarak iş çıkarmasına bağlıyor olabilirsiniz. Fakat bu ve bunun gibi stres kaynaklarını ortadan kaldırmanın en önemli ve ilk adımı, günü planlamaktadır. Günü planladığınız zaman hangi işe ne kadar vakit ayıracağınızı, hangi işin öncelikli olduğunu ve ne kadar dinlenebileceğinizi bilirsiniz. Yani zihniniz bulanmaz. Not almak veya günü planlamak gibi eylemler sayesinde ‘’Bugün ne yapacaktım’’, ‘’X arkadaşım şu iş hakkında ne demişti’’ gibi soruların ve zaman kayıplarının önüne geçilir. Bu sayede birçok psikolojik sıkıntını da engellenebilir.

 

Masa başı tatiller!

Eğer gününüzü planlıyorsanız ve patronunuzla iyi bir iletişime sahipseniz 5 yıldızlı bir masa başı tatilini hak ediyorsunuz demektir! Peki nedir bu masa başı tatiller? Bu tatillerin içeriği, siz ne isterseniz odur! Gözlerinizi kapatın, dalgaların sesini dinleyin, sevdiğiniz bir şey okuyun veya kısa yürüyüşler yapın. Hiç durmadan çalışmak konsantrasyonunuzu yerle bir ederken fiziksel sağlığınızı da etkiler. Bu yüzden her 40 dakikada bir masa başında esnemek, kısa bir yürüyüş yapmak, doğru bir postüre sahip olmanızı sağlarken psikolojinizin de olumsuz etkilenmesini engeller.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebiliriz:

İş Hayatında Hızlıca Yükselmek için 6 Altın Öneri

İş Hayatı İçin Faydalı Olabilecek Beden Dili Kuralları

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenler İçin 10 Öneri

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Çalışma Hayatına Yeni Başlayacaklar için Altın Değerinde 8 Öneri

İş Yerinde Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 10 Öneri

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ