LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

RAMAZAN BAYRAMI SOFRASINDA OLMAZSA OLMAZ 8 YEMEK VE TATLI

hurma

Bayram gelenekleri, eski zamanlardan günümüze ulaşmış bazı ritüellerden oluşur. Şeker toplamak, çocuklara harçlık vermek, akraba ziyaretleri, özenle hazırlanan bayram sofraları... Tüm bu ritüeller arasında sevdiklerimizle, akrabalarımızla birlikte aynı sofraya oturup afiyetle sohbet ettiğimiz bayram sofralarının tadı bir başkadır! En lezzetli Ramazan tatlıları ve geleneksel bayram yemekleri özenle hazırlanır; sonra da bayram sofrasındaki yerini alır. Bu sofralara anlam katan şey ise elbette bize eşlik eden sevdiklerimizdir. Peki, bu keyifli Ramazan Bayramı sofrasının olmazsa olmaz lezzetleri nelerdir? Bu yazımızda, Ramazan Bayramı yemek menüsü için sizlere fikir verebilecek bazı vazgeçilmez lezzetlere yer vereceğiz. İşte lezzetli mi lezzetli bayram yemekleri ve tatlıları!

 

En vazgeçilmez bayram lezzeti: Yaprak sarma

sarma

Geleneksel bayram yemekleri deyince ilk akla gelen lezzet, yaprak sarmadır. Soğuk olarak tüketilebilmesi sebebiyle de bayram sofraları için oldukça idealdir. Bayramdan bir önceki gün yapraklar kalem gibi sarılır, akşamdan pişirilir ve ertesi gün soğuk bir şekilde sofradaki yerini alır!

 

Saraylara layık: Revani

revani

Revani, en lezzetli şerbetli tatlılardan biridir. Ayrıca bugünlere Osmanlı mutfağından ulaşmıştır. Gerek lezzeti gerekse kolay yapılışı, bu harika tatlıyı bayram sofraları için vazgeçilmez kılar. Siz de bu bayram sevdiklerinizin ağzını tatlandırmak için, revaniyi bayram menünüze dahil edebilirsiniz.

 

Kalabalık sofraların olmazsa olmazı: Zeytinyağlı biber dolması

dolma

Bir diğer geleneksel bayram yemeği de zeytinyağlı biber dolmasıdır. Hazır dolmalık biberler en taze haliyle tezgahlardaki yerini almışken, bu muhteşem lezzeti sofralara dahil etmemek olmaz!

 

Bir bayram tatlısı: Ev baklavası

ev baklavası

Bayrama sayılı günler kala hepimiz bayram yemekleri menüsü hazırlıklarına başladık bile. Peki sizce bir Ramazan Bayramı için hazırlanmış bir yemek menüsünde ev baklavası olmaz mı? Tabii ki olur! Ev baklavası, bayram tatlıları arasında ilk sıralarda yer alır ve dolayısıyla bayram sofralarının olmazsa olmazıdır.
 

Klasik ama lezzetli: Börek çeşitleri

Bayram sofralarının bir diğer vazgeçilmezi de börek çeşitleridir. İster peynirli, ister patatesli, ister kıymalı; tercihe bağlı olarak hazırlayacağınız tüm börek çeşitleri, bayram sofralarına aynı derecede lezzet katar.

 

Çiçeklerden de güzel: Gül tatlısı

Gül tatlısı, eminiz size de o özlem duyduğunuz eski bayram günlerini hatırlıyordur. Bir diğer adı karakuş tatlısı olan gül tatlısı, bayram sofralarının en meşhur şerbetli tatlılarındandır. Siz de eski bayram günlerine dönmek için, bu leziz tatlıya bayram sofranızda yer verebilirsiniz.

 

Sevmeyen yoktur: Tavuklu pilav

Tavuklu pilav

Tavuklu pilav, geleneksel bir misafir ağırlama yemeğidir. Dolayısıyla bayram sofraları için de son derece idealdir. Üstelik şerbetli tatlılar ve bol köpüklü ayranla uyumu da benzersizdir.


Çıtır mı çıtır: Kadayıf

Bayram sofralarının vazgeçilmez tatlılarından biri de kadayıftır. Üstelik misafirlere ikram etmek için de son derece uygundur. Eğer siz de bayram menüsü hazırlığı içerisindeyseniz, yazımızdaki muhteşem Ramazan tatlıları arasından damak tadınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul'da Yenilebilecek Geleneksel Yemekler

Osmanlı Mutfağının En Lezzetli Yemekleri

Hatay Sofrasından 10 Yemek

Karadeniz Bölgesinden 10 Yemek

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ