LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

GELİN BOHÇASI GELENEĞİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Her kültürde olduğu gibi Türk kültüründe de evlilikle ilgili birçok gelenek bulunmaktadır. Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler için, evlilik kararı aldıktan sonra oldukça heyecanlı bir yolculuk başlar. İşte bu yolculukta gelin bohçası geleneği, ufak ama önemli bir detaydır. 

gelin bohçası

Gelin bohçası geleneğinin tarihine bakacak olursak, oldukça eskilere dayandığını görürüz. Aslında bu geleneğin, evlenecek çiftlerin omuzlarındaki yükü bir nebze azaltmak için uygulanmaya başlandığı düşünülmektedir. Türk geleneklerine göre damadın ailesi geline, gelinin ailesi ise damada bir bohça hazırlar. Hazırlanan bohçada gelin ve damat için hazırlanan hediyelerin yanı sıra, aile bireyleri için de hediyeler bulunur. Bohçalar hazırlandıktan sonra, karşılıklı olarak planlanan bir günde aileye hediye edilir. Gelin bohçası geleneğinin, çiftlerin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ailelerin de yakınlaşmasına olanak tanımak amacıyla başladığı tahmin edilmektedir. 

Gelin bohçası geleneğinin başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de başladığı günden beri değişmediği bir gerçektir. Bu gelenekle ilgili meydana gelen tek değişiklik, bohçanın içine konulan hediyelerdir. Eski dönemlerde gelin bohçasında el işi örgüler ve giysiler yer alırken, günümüzde bunların yerini lüks markalara ait giysiler ve ürünler almıştır. Hatta ailelerin işini kolaylaştırmak için öngördüğünüz bütçeye ve arzu ettiğiniz markalara göre bohçanızı hazırlayıp size teslim eden şirketler bile vardır. 

gelin bohçası

Gelin bohçası geleneğine uygun olarak bohçayı kendileri hazırlamak isteyen aileler, karşılıklı bağların güçleneceği bir alışveriş süreci içerisine girerler. Bu süreçte gelin ve kayınvalide, birlikte alışverişe çıkarlar. Bu sayede hem gelin kendi zevkine göre alışveriş yapmış hem de kayınvalide gelininin zevklerinden haberdar olmuş olur. Birlikte yapılan alışverişin ardından kayınvalide; aldığı havlu, süs eşyaları gibi detayları da bohçaya ekler. Son olarak bohçanın süslenmesi işlemi vardır. Kayınvalidenin bohçaya koyacağı hediyeler ve bohçanın süslemesi, gelin için bohçanın verileceği güne kadar sürprizdir. Bohçanın verilme zamanı, verilme şekli gibi detaylar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Ancak buna rağmen gelin bohçası geleneğine göre bohçada mutlaka bulunması gereken sabit hediyeler vardır. Gelin geceliği, gelin terliği, makyaj seti, bornoz takımı, pijama takımı, parfüm seti bu hediyelerden bazılarıdır. Bunların yanı sıra havlu, patik, bir çift kıyafet gibi bohçaya eklenecek hediyeler de olabilir. 

Gelin bohçası, eski dönemlerde bir bohçanın içerisinde teslim edilse de günümüzde daha çok sandık veya valiz gibi şeylerle teslim edilmektedir. Bu şekilde teslim edilmesinin asıl nedeni ise gelin ve damadın sandığı veya valizi daha sonra kullanabilmesi; yani onlar için daha kullanışlı olmasıdır. Ancak sandık veya valiz ne ile teslim edilirse edilsin, bohçayı süsleme geleneği halen devam etmektedir. Bohça yerine teslim edilecek sandık veya valiz layığıyla süslenir ve belirlenen günde geline teslim edilir. Bu sıcak gelenek sayesinde hem aileler arasındaki bağ güçlenir hem de gelinin ihtiyaçları giderilerek evlenecek çifte katkıda bulunulmuş olur.

 

Elite World’ün şık ve ferah mekânlarında planlanan Düğün konseptleri hakkında bilgi almak için: Elite World Hotel Düğün

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Geçmişten Günümüze Çeyiz Geleneği

Geçmişten Günümüze, Kültürden Kültüre Nişan Geleneği Hakkında Bilinmeyenler

Çeyiz Nedir, Çeyizde Olması Gerekenler Nelerdir

Evliliğin Kısa Tarihi

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ