LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

24 Eylül Pazartesi

DÜNYACA ÜNLÜ TÜRK KEBABININ EN LEZZETLİ 10 ÇEŞİDİ

Türk mutfağının dünyaca ünlenen lezzetlerinin başında hiç şüphesiz ki kebap gelir. Çünkü ülkemiz, en fazla kebap çeşidine sahip ülkedir. Türkiye'de neredeyse her yöreye ait bir kebap türü vardır. Kebap yapımında kullanılan malzemeler özünde aynı olsa da kebap türleri, yapılış şekli; dolayısıyla da lezzeti bakımından birbirinden tamamen farklıdır. Bu yazımızda dünyaca ünlü Türk kebabının farklı çeşitlerine yer vereceğiz. İşte hepsi birbirinden lezzetli kebap türleri…

 

1. Adana kebap

Adana kebap

Adından da anlaşılacağı üzere; Adana yöresine ait olan Adana kebap, en fazla tüketilen kebap türlerindendir. Yapımında kıyma kullanılır ve Urfa kebabına çok benzer. Yalnızca daha acı olması bakımından Urfa kebabından farklıdır. Adana kebap için etin özel yerlerinden elde edilen kıyma, şişe sarılarak odun ateşinde pişirilir. Ardından bulgur pilavı ve közlenmiş sebzelerle birlikte servis edilir.

 

2. Cağ kebabı

Cağ kebabı

Erzurum yöresine ait cağ kebabı, çok lezzetli bir kebap çeşididir. İsmi, etin dizildiği şişe verilen "cağ" sözcüğünden gelir. Bütün olarak pişirilen kebap, sunum aşamasında cağlara takılarak lavaşla birlikte servis edilir. 

 

3. Tepsi kebabı

Tepsi kebabı

Hatay yöresine ait bir kebap çeşidi olan tepsi kebabı, yine kıyma ile yapılır. Yapımı için kıyma tepsinin içerisine yayılır, üzerine patates dilimleri ve sebzeler dizilir. Ardından üzerine salçalı su ilave edilerek fırında pişirilir. Sonuçta ortaya çok lezzetli bir kebap türü çıkmış olur.

 

4. Patlıcan kebabı

Patlıcan kebabı

Gaziantep yöresine ait olan patlıcan kebabı, Güneydoğu Anadolu bölgesinde, özellikle kış mevsimlerinde çokça tüketilir. Patlıcan kebabının yapımında patlıcan ve özel olarak hazırlanan kıymadan yapılmış köfte kullanılır. Patlıcan kebabı için köfte ve patlıcanlar bir tepsiye örüntülü bir şekilde dizilir, aralarına ise biber ve domatesler yerleştirilir. Patlıcanlar kabukları soyulmadan kullanıldığı için, yerken mutlaka soyulması gerekmektedir.

 

5. Çökertme kebabı

Bodrum yöresine ait bir kebap türü olan çökertme kebabı, diğer kebap türlerine göre oldukça hafiftir. Yapımında döner olarak bildiğimiz et kullanılır. Servisi için tabağın altına çıtır patates dizilir, üzerine ise et döner ve yoğurt dökülür. Kimi yerlerde patates yerine cips kullanıldığı da görülmektedir. 

 

6. Orman kebabı

Bolu yöresine ait olan orman kebabı, diğer kebap türlerinden oldukça farklıdır. Hatta ismi kebap olsa da tür olarak bir et yemeği olduğu söylenebilir. Yapımı için kuşbaşı et, kızarmış patates ve su kullanılır. Genelde pilav ve lavaşla birlikte tüketilmektedir.

 

7. Bohça kebabı

Manisa yöresine ait bir kebap çeşidi olan bohça kebabı kolayca hazırlanır ve oldukça doyurucudur. Yapımı için bol bezelyeli et sote, kreple bohçalanır ve beşamel sosla süslenir. Sonuçta ortaya çok farklı ve lezzetli bir kebap türü çıkmış olur.

 

8. Beyti kebabı

Beyti kebabı

Urfa yöresine ait bir kebap türü olan beyti kebabı, çıtır çıtır yufkaya sarılan köftelerden oluşur. Üzerinde ise yoğurtlu salçalı sos bulunmaktadır. Evde yapılması da son derece kolay olan bu kebap türü gerçekten çok lezzetlidir ve Urfa'ya ait kebap türlerinden yalnızca bir tanesidir.

 

9. Oruk kebabı

Kilis yöresine ait bir kebap türü olan oruk kebabı, görüntü itibariyle Adana kebaba benzer. Yapımında yağlı kuzu kıyması kullanılır ve kıyma, soğan ile baharatların desteğiyle lezzet kazanır. Genelde lavaş ve bulgur pilavıyla servis edilir.

 

10. Büryan kebabı

Siirt yöresine ait bir kebap türü olan Büryan kebabı, aynı zamanda Osmanlı saray mutfağının da en özel tatlarındandır. Et, pide ya da bazlamanın üzerine yerleştirilerek servis edilir. Sonuçta yine kendine özel, benzersiz bir lezzet ortaya çıkar. 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ