LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ÇÖREK OTUNUN SAĞLIĞIMIZA MUCİZEVİ FAYDALARI

Anadolu'nun kadim şifacıları tarafından her derdin devası olarak görülen çörek otu, binlerce yıldır mucizeler yaratıyor. Latincesi Nigella sativa olan çörek otu, siyah kimyon ya da nigella olarak da tanınıyor. Bütüncül bir yaklaşımla Doğu bilgeliğini modern tıp ile buluşturmak isteyenler, çörek otunu sofralarından eksik etmiyor. İster çiğ olarak tüketebileceğiniz ister kurabiye ve börek gibi hamur işlerinde kullanabileceğiniz bu bitki, sizin de sofranızın ve tariflerinizin vazgeçilmezi olmayı hak ediyor.

Antik Çağ'da kralların mezarlarında bile karşımıza çıkan çörek otunun sağlığımıza faydalarını siz de keşfetmek ister misiniz? İşte, ölümden başka her derdin çaresi olacağına inanılan çörek otunun mucizevi faydaları...

 

1. Antienflamatuar Özelliği ile İltihaplanmaya Karşı Savaşır

Antienflamatuar Özelliği ile İltihaplanmaya Karşı Savaşır

Genel olarak iltihap, vücudun bir bağışıklık savunması olarak ortaya çıkar. Vücudu yaralanmaya ve enfeksiyona karşı koruyan bu yanıtın dışında kronik bir iltihaplanma da söz konusu olabilir. Çörek otu; diyabet, romatoid artrit gibi hastalıkların semptomlarından biri olan kronik iltihap karşısında vücuda destek olur. Özellikle çörek otu yağı, iltihabı baskılayarak belirtileri azaltmaya katkıda bulunur.

 

2. Yüksek Antioksidan İçeriği ile Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Yüksek Antioksidan İçeriği ile Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Araştırmalar, hücrelerin oksidatif hasarı karşısında antioksidanların önemini vurgular. Yüksek bir antioksidan deposu olan çörek otu, bağışıklığı destekleyen güçlü bileşenler ile dolu. İçeriğindeki bu aktif bileşenler sayesinde bağışıklığınızı güçlendirerek daha sağlıklı olmanıza imkân tanır.

 

3. Serbest Radikallere ve Bakterilere Karşı Vücudu Korur

Kanser benzeri hastalıkların sebepleri arasında yer alan zararlı serbest radikaller, vücudumuzda çeşitli hasarlara neden olur. Neyse ki serbest radikal saldırısını nötralize etmek için çörek otundan faydalanmak mümkün. Çörek otu, farklı hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı da güçlü bir savaşçı. Çörek otu, cilt yüzeyine yapılan uygulamaların yanı sıra tüketildiğinde antibiyotiğe dirençli bakteriler karşısında da oldukça etkili.

 

4. Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur

Vücut tarafından doğal olarak üretilen bir tür yağ olan kolesterol, kanda birikerek sağlık sorunlarına yol açabilir. İyi (HDL) kolesterol seviyelerini artıran çörek otu, trigliseridleri ve kötü (LDL) kolesterolü önemli ölçüde düşürebilir. Hem diyabet hem de kolesterol problemi yaşayan hastalar üzerinde yapılan bir çalışma, düzenli çörek otu takviyesinin kolesterol seviyesini düşürdüğünün de kanıtı.

 

5. Kan Şekeri Seviyenizi Düzenler

Kan şekeri seviyesinin yüksekliği, başta istemsiz kilo kaybı olmak üzere pek çok olumsuz fiziksel semptoma neden olur. Artan susuzluk, yorgunluk ve konsantrasyon kaybı gibi belirtiler daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, çörek otunun kan şekerini belirli bir seviyede tutmaya yardımcı olduğunun göstergesi. Düzenli olarak çörek otu takviyesi alarak üç ay gibi kısa bir sürede kan şekeri seviyenizi düzenlemeniz mümkün.

 

6. Mide Kaynaklı Sindirim Sorunlarını Hafifletebilir

Sıklıkla mide ağrısı ve kramplardan şikayetçiyseniz beslenme düzeninize çörek otunu eklemeyi düşünebilirsiniz. Çörek otu, mideyi asit saldırısına karşı koruyan mukus tabakasını güçlendirerek ülser oluşumunu engelleyebilir. Üstelik yapılan çalışmalar, çörek otunun mide ülserlerinin tedavisine de yardımcı olduğunun kanıtı niteliğinde. Mide şişkinliği ve gaz problemlerine doğal bir çözüm arıyorsanız çörek otu ve çörek otu yağı sizin için etkili bir alternatif olabilir.

 

7. Dermatolojik Kusurların Giderilmesine ve Cilt Güzelliğini Korumaya Yardımcı Olur

Çörek otunun içerdiği antioksidanlar, onu aynı zamanda kozmetik bir ürün haline getirir. Bu mucizevi siyah tohumdan elde edilen çörek otu yağı, cilde çeşitli faydalar sağlar.

● Antienflamatuar özelliği nedeniyle çörek otu yağı, akne problemleri ile savaşır. Çörek otu yağı içeren solüsyonlarla yapılan araştırmalarda akne sıklığının azaldığı gözlemlenmiş.

● Bakteri oluşumunu engelleyen yapısı ile çörek otu yaraların iyileşmesinde de etkili. Genç cilt hücrelerinin üretilmesini tetiklemesi sayesinde çörek otu yağı, cildin kendisini hızla yenilemesine yardımcı olur.

● Özellikle parlak ve dolgun bir cilt yapısına sahip olmak istiyorsanız çörek otu yağı etkili sonuçlar verebilir. Bu mucizevi yağın cilt tabakasının nem tutuculuğunu arttıran özelliği ile daha nemli ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Mucize Besin Zerdeçalın Sağlığımıza Olan 10 Faydası

Avokadonun Belki Sizin de Bilmediğiniz 6 Faydası

Nar Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Faydalı Bilgi

Kinoa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ