LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
Rezervasyon

Kadıköy İstanbul’un en tatlı ilçelerinden bir tanesidir. İçinde türlü çeşitliliği barındırır. Bu güzel yerin tarihi ise M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Hadi gelin hep birlikte bu masal diyarında nasıl ilginç şeyler yaşanmış beraber bakalım. İşte Kadıköy’ün tarihine dair ilginç bilgiler.

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Körler ülkesi Kadıköy

Kalkedon yani bugünkü ismiyle Kadıköy Fenikeliler'in kurduğu bir şehirdi. Bu şehrin amacı Karadeniz'de bulunan kolonilere ulaşım sağlamaktı. Bir süre sonra bugün İzmit olarak bilinen yere doğru büyüdü ve bir ülke oldu. Bir efsaneye göre M.Ö 658 yılında Megara Kralı Bizas yeni bir arayışa girdi. Arayışta Delf Tapınağı'na giderek kahinlerin fikrini aldı. Kâhin ise ona “Körler ülkesinin karşısındaki yerler size yurt olacak” dedi.  Kral Bizas uzun süre bu yeri aradı. Sarayburnu'na geldi ve oldukça fazla etkilendi. Karşı tarafta bulunan Kalkedonyalılara baktı ve onların kör olduğunu söyledi. Çünkü Kral Bizas keşfettiği yeri şehir kurmaya elverişli olarak nitelendirdi ve Kalkedonyalıların şehir kurmaya elverişli olmayan bir yere şehir kurmalarını körlük olarak adlandırdı. Kâhinin de sözünü hatırlayarak körler ülkesinin karşındaki yerin burası olduğunu düşündü.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Sadece yoğurt yiyen Hacı Han

18. yüzyılda Kadıköy Fenerbahçe'de oldukça ilginç bir olay yaşandı. 1741 yılında İran şahının elçisine ve emrindekilere bir ziyafet verildi. Fakat tüm yemek boyunca Hacı Han'ın suratı asıktı. Hacı Han yemek boyunca sadece yoğurt yedi. Bir süre sonra durumun ne olduğu anlaşıldı. Elçi Fenerbahçe'ye gelirken protokol kurallarına aykırı bir şekilde Osmanlı 'yemek emini'nin sağ tarafından yürüdü. Hacı Han bu durumdan dolayı memnuniyetsiz bir şekilde sadece yoğurt yedi.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Başı kesilen Hasan Paşa

Fenerbahçe Parkı şimdilerde olduğu gibi eskilerde de cennet köşelerden biriydi. Sultan 3. Ahmet'in kubbe vezirlerinden bir tanesi olan Firari Seyid Hasan Paşa'nın parkın ucunda bulunan bir fenerin odasında başı vuruldu. Kesik baş 3. Ahmet'e gösterildi ve Sarayburnu'ndan denize fırlatıldı. Hasan Paşa gövdesi ise Fenerbahçe’de denize bırakıldı.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Satılık semt Hasanpaşa

Şimdilerde öğrencilerin yoğunlukla ikamet ettiği Hasanpaşa 17. yüzyılda saray ağalarından birisi olan Mısırlı Osman Ağa'nın malıydı. Arazi 19. yüzyıla gelindiğinde Abdülmecit'in kapıcıbaşısı olan Hüsamettin Ağa'ya verildi. Daha sonra parça parça halka satıldı.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Boğa heykelinin bilinmeyen öyküsü

Kadıköy'de hepimiz bildiği boğa heykeli 1864 yılında İzidor Bonhevr adlı heykeltıraş tarafından Paris'te yapıldı. Heykelin yapılış amacı Fransız gücünü Almanlara göstermekti. Fakat Almanlar Fransız'ları yendi ve heykel Almanya'ya getirildi. Daha sonrasında Türkiye'nin 1. Dünya Savaşı'nda İngiliz ve Fransızlarla savaşması sonucunda Alman Kralı tarafından Enver Paşa’ya armağan edildi. Heykel öncelikli olarak Kadıköy'deydi fakat daha sonrasında Beylerbeyi'ne götürüldü. Oradan da Yıldız Sarayı, Bilezikçi Çiftiği, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü, Mermer Köşk, Lütfi Kırdar Spor Sarayı ve Kadıköy Kaymakamlık Binası gibi yerleri gezdi. 1987 yılında ise Altıyol kavşağına koyuldu.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Bağdat Caddesi’ne kibrit fabrikası

19. yüzyıla gelindiğinde Çiftehavuzlar bölgesine bir kibrit fabrikası kurulması düşünülüyordu. Bu bölgede çiftlik arazileri, bağlar ve konaklar bulunuyordu. Fakat kibrit fabrikası sadece düşüncede kaldı. Çünkü kibrit fabrikasının bölgeye zarar vereceği düşünülerek Küçükcekmece'ye yapıldı.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Neden Suadiye?

Hepimiz Suadiye'yi biliyoruz, peki hikayesini? Reşat Paşa dönemin önemli devlet adamlarındandı. Kızına ''Suad'' ismini koymuştu. Kızını çok sevdiği için bir eser yaptırmak istedi. 1905 yılında Caddebostan ve Bostancı arasında bulunan bölgeye cami inşa ettirdi. Bu caminin ismi Suadiye Camii'ydi. Tabii ki bir süre sonra cami semte de ismini verdi.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Sarayda 381 çeşit hayvan

Sultan Abdülaziz resim ve heykel sanatına hayrandı. Özellikle hayvanlarla ilgili olanlara bayılırdı. Abdülaziz özellikle aslanı çok severdi ve bu bilgi dilden dile dolaşırdı. Bu sevgisinden dolayı bir dönem Beylerbeyi Sarayı'na 381 çeşit hayvan besleniyordu.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Papazın Çayırı

Fenerbahçe Stadı'nın bulunduğu alan Zühtüpaşa Mahallesi'dir. Eski zamanlarda bu bölgede bulunan ve Kalamış sahiline olan kesim Zühtü Paşa’nın arazileriydi ve o dönemde buralar oldukça ıssızdı. O zamanlar bu bölgeye ''Papazın Çayırı'' denirdi.  Bölge ''Papazın Çayırı'' ismini ise 1809 doğumlu Ermeni papaz Andon Asunyan'dan almıştı.

 

Kadıköy tarihine dair ilginç bilgiler: Vahşi domuzlar Kızıltoprak’ta

Şu anda birçoğumuz Kızıltoprak'ın nasıl bir yer olduğunu biliyoruz. İşte şimdilerle alakası olmayan bir zaman gidiyoruz! 1920- 1930'lar. O zamanlar bu bölgede avcılar boş çayırlarda vahşi domuz avlarlardı.

Bugün Kadıköy’ün tarihine dair ilginç bilgilere göz attık. Eğer siz de kısa bir zaman içerisinde İstanbul’da konaklayacaksanız ve harika bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız Anadolu Yakası'nın en keyifli lokasyonlarından biri olan Maltepe'de yer alan Elite World Asia Hotel'i tercih edebilirsiniz! Otelimizin siz değerli konuklarına sunduğu avantajlar hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizi ziyaret edin: Elite World Asia Hotel