LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

18 Temmuz Perşembe

SAPANCA VE ÇEVRESİNDE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN TARİHÎ YAPILAR

Sapanca

Sakarya'nın şirin ilçesi Sapanca, hem İstanbul halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin oldukça fazla sevdiği lokasyonlardandır. Sapanca zengin bitki örtüsüne sahip dağlara, doğal güzelliklere ve tarihî yapılara sahip bir ilçedir. Eğer siz de Sapanca’ya geldiğinizde tarihi yerleri ve yapıları görmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte Sapanca’daki tarihî yapılar...

Vecihi Kapısı: Vecihi Kapısı, Kemer Mezarlığı girişinde yer almaktadır. Net olmamakla birlikte bu kapının eski zamanlarda İpek Yolu üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Kapı üzerinde bulunan kitabede, kapının Rumi takvime göre 1321 yılında inşa edildiği söylenmektedir. Kitabe üzerinde: “Bu eski eserin adı Vecihi Kapusu’dur. (1321) yılında burada iki devre nahiye müdürlüğü yapan Yanyalı Vecihi Orhon Bey Efendi tarafından yaptırılmıştır. Aziz ruhuna ve cümle yatanlara Fatiha. Bir oğlum var idi 1500 yaşında ham tıraş. Bilseydim dünyada ölüm olduğunu, koymaz idim taş üstüne taş.’’ yazısı yer alır. Kapının Mimar Sinan eseri olduğu da söylentiler arasındadır.

Rüstempaşa Camii: Rüstempaşa Camii Sapanca’nın merkezinde yer alır. 1555 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve veziri olan Rüstem Paşa tarafından yaptırılan bu cami, Mimar Sinan'ın kalfaları tarafından inşa edilmiştir. Cami 16. yüzyıldan itibaren birçok deprem ve doğal etkene maruz kalmıştır; günümüzde de ibadete açıktır.  

Hasan Fehmi Paşa Camii: Hasan Fehmi Paşa Camii, Sapanca'ya 3 km uzaklıkta bulunan Mahmudiye Köyü'nde yer alır. Cami Osmanlı vezirlerinden olan Hasan Fehmi Paşa tarafından 1885 yılında yaptırılmıştır. Caminin içinde eşsiz süslemeler yer almaktadır. Camiye ait kitabede “Selamün aleyküm tıbtüm fedhüluhü halildîyn. (Zümer Süresi 73. Ayet) Selam (ve selâmet) size! Tertemiz geldiniz! Artık ebedî kalmak üzere girin buraya!” yazıları yer alır. Cami 17 Ağustos depreminde ciddi hasar almıştır.

Bizans Devri Lahitleri: Bizans Devri Lahitleri Hükümet Konağı'nın önünde bulunmaktadır. Bu lahitler 4 tanedir. Var olan lahitlerin ikisi 1987 Tem Otoyolu yapımında, diğer ikisi ise 1976 yılında İlmiye Köyü yakınlarında bulunmuştur.

Rahime Sultan Camii: Rahime Sultan Camii, 1892 yılında Sultan Abdülmecit'in eşi tarafından yaptırılmıştır. Merkezin dışında yer alan cami zaman içinde birçok kez hasar görmüştür. 1967 yılında onarım gören cami, 17 Ağustos depreminde minareden hasar almıştır. Fakat günümüzde özgün yapısını koruyabilen sayılı camilerden bir tanesidir. Orta pencerenin üzerinde ve ön cephede Sultan Abdülmecit’in tuğrası yer almaktadır. 

Cami Cedid Camii: Çarşı içinde yer alan bu yapı, 1895 yılında inşa edilmiştir. Son zamanlarda yapılan restorasyonlar ile eski güzelliğini kazanmıştır.

Sapanca İstasyon Binası: İlçe merkezinde yer alan Sapanca İstasyon Binası, 1890 yılında Sultan II. Abdülhamit döneminde tamamlanmıştır. Yapı Fransız Mimar Hazelaire tarafından yapılmıştır.

Justinianus Köprüsü: Bizans dönemi eserlerinden olan Justinianus Köprüsü, doğal afetlerden dolayı birçok kez zarar görmüştür. Justinianus tarafından yaptırılan ve 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan köprünün ne amaçla yapıldığı bilinmemektedir. 12 kemere sahip olan köprü büyüklüğü ile ziyaretçileri büyülemektedir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sapanca ve Çevresinde Bir Günde Yapabileceğiniz 7 Aktivite

Sapanca ve Sapanca Gölü Çevresinin Tarihi

Doğa İle İç İçe Tatil Yapabileceğiniz 9 Yurtiçi Destinasyonu

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ