LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

MUTLAKA İZLEMENİZ GEREKEN 10 SPOR BELGESELİ

Spor, sadece sağlıklı olmak için uyguladığımız bir aktiveden ziyade aynı zamanda bize mücadeleyi, takım çalışmasını ve sınırları zorlamanın ne demek olduğunu da öğretiyor. Özellikle bu pandemi döneminde evde çokça vakit geçirdiğimizi varsayarsak spor salonlarına gittiğimiz, spor aktivitelerine katılıp izlediğimiz o günleri mumla arar olduk. Siz de o günlere dönüp tam anlamıyla sporla dolup taşmak istiyorsanız bu listede paylaştığımız yapımlar tam da size göre! İşte mutlaka izlemeniz gereken 10 spor belgeseli...

 

1. The Last Dance (9,1)

 The Last Dance

Netflix ve ESPN Films'in ortak yapımı olarak karşımıza çıkan The Last Dance, Michael Jordan'ın bir NBA takımı olan Chicago Bulls'daki başarılarını konu alıyor. 90'larda doğup büyüdüyseniz ve basketbola ilgiliyseniz adına çok aşina olduğunuz Michael Jordan, bu belgesel boyunca sizlere keyifli görüntüler veriyor. Saha dışı kamera görüntülerine de yer veren bu belgesel, size basketbolu daha çok sevdirecek.

 

2. Formula 1: Drive to Survive (8,7)

Formula 1 Drive to Survive

Eğer araba yarışlarını izlemeye merakınız varsa bu belgesel tam da size göre! Formula 1 dünya şampiyonları hakkında bizlere çokça bilgi sunan ve izlerken tam anlamıyla Formula 1 pilotu gibi hissettiren Drive to Survive, yarış öncesi sahne arkasındaki görüntüleriyle de izleyicileri kendine hayran bırakıyor.

 

3. Senna (8,5)

Senna

Senna, Brezilyalı F1 pilotu Ayrton Senna'nın kariyerini ve aynı zamanda süre gelen özel hayatını konu alan bir belgesel filmi. 1984 senesinde kariyerine ilk adımını atan Senna, zorlu basamakları hızla tırmandı ve 3 tane dünya şampiyonluğuna sahip oldu. Bu zor yolculuğu arşiv görüntüleriyle izleyicilere sunan Asif Kapadia, sizlere tam anlamıyla dokunaklı biyografi tadında bir belgesel izlettirecek.

 

4. Free Solo (8,2)

Free Solo

En heyecan verici spor belgesellerinden birisi de Free Solo. Dağcı Alex Honnold'ın Kaliforniya'da bulunan ve çıkılması en zor dağlardan birisi olan El Capitan'a ip dahil hiçbir ekipman kullanmadan (Free Solo) tırmanışını anlatıyor. Aynı zamanda 2019 yılında En iyi Belgesel Oscar'ını da kazanan Free Solo, Alex Honnold'ın ölüme meydan okuyan mücadelesini inanılmaz çekim teknikleriyle sizlere sunuyor.

 

5. Sunderland 'Til I Die (8,1)

Sunderland 'Til I Die

Sunderland 'Til I Die belgeseli, futbol tutkusunu müthiş bir kurguyla gözler önüne seriyor. Belgesel, bir İngiliz futbol kulübü olan Sunderland'in Premier Lig'den küme düştükten sonraki sürecini ve mücadelesini 2 sezon boyunca akıcı bir şekilde izleyicilere aktarıyor. İzlerken takım ve taraftarlar arasındaki o birliktelik size duygu dolu anlar yaşatabilir.

 

6. When We Were Kings (8,0)

12 yaşında boksla tanışan ve ismini altın harflerle yazdıran Muhammad Ali'nin başarı öyküsünü işleyen bu belgesel, sizlere Muhammad Ali'nin 1974'te Zaire'de George Foreman ile ağır sıklet şampiyonluk maçında karşı karşıya gelişini anlatıyor. Siz de Leon Gast yönetmenliğinde bu süreci akıcı ve heyecan dolu bir şekilde izleyebilirsiniz.

 

7. Touching The Void (8,0)

Touching The Void

Dağcılık, dünyanın en zor ve en tehlikeli sporlarından birisi hiç kuşkusuz. Bu yüzden yaşanan olayları kameraya almak izleyicilere korku, heyecan ve birçok duygu yaşatıyor. Bu belgesel de onlardan birisi! Kevin Macdonald'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Touching The Void belgeseli, iki dağcı Joe ve Simon'un Peru'daki çıkılması imkansız olan dağlardan birine, Siula Grande dağına tırmanışını anlatıyor.

 

8. Icarus (7,9)

Icarus; belgeselin de ötesinde, belli bir konuyu yasal yollara başvurarak nasıl yapabileceğimizi, sistemin bu konularda nasıl döndüğünü anlatan birazcık araştırma ve polisiye tadında bir yapım. Bryan Fogel tarafından yaratılıp yönetilen bu yapım, sizlere Rus sporcuların devlet destekli doping aldıklarını ve belli testlerden geçip başarıyı elde ettiklerini çarpıcı bir şekilde kanıtlarıyla gösteriyor. Bu ilginç belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

 

9. Murderball (7,7)

Murderball

2005 Amerikan yapımı olan bu belgesel, tekerlekli sandalye üzerinde ragbi oynayan sporcuların başarı hikayesini anlatıyor. Bu sporcuların 2004'te Atina'da Paralimpik Oyunlarındaki takım mücadelesini ve dayanışmasını duygu dolu anlarla izleyebilirsiniz.

 

10. Mountain (7,2)

Jennifer Peedom'un yazıp yönettiği Avustralya yapımı bir belgesel filmi olan bu yapım, Everest dağını konu alıyor. Bu belgeseli izlerken adrenalin dolup taşacağınızı ve aynı zamanda o eşsiz manzaralarla huzur dolacağınızı söyleyebilirim.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ