LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İLKBAHAR AYLARININ EN TAZE 12 MEYVE VE SEBZESİ

İlkbahar; ağaçların çiçek açarak doğayı selamladığı, hava sıcaklığının artması ile içimizin ısındığı bir mevsim. Kış mevsiminin kasvetli ve soğuk duruşundan sonra adeta bir mucize gibi doğa yeniden uyanışa geçiyor. Karların erimesi ve bol yağış alması ile toprak suya kavuşuyor. Ve bizler de toprağın bize sunduğu taze meyve ve sebzelere ulaşmış oluyoruz. Hücrelerin yenilenmesi, dokuların onarımı, hastalıklara karşı direnç sağlaması gibi sayısız faydası ile sebze ve meyveler her daim beslenmemizde öncelik kazanıyor. Peki yaklaşmakta olan ilkbahar mevsiminde hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor? İşte sizler için ilkbahar aylarının tüketilmesi gereken en taze meyve ve sebzeleri!

 

1. Havuç

Havuç

Şifa deposu havuç A vitamini yönünden oldukça zengin. Araştırmalara göre haftada beş defa tüketildiğinde kadınlarda kalp krizi ve felç oranını yüzde 68 oranında azaltıyor. Günde 2 havucun ise erkeklerde kolesterolü yüzde 10 azaltma etkisi var. Adeta doğal bir mucize olarak karşımıza çıkan havuç kabızlık, ergenlik sivilceleri, görme bozuklukları gibi pek çok farklı rahatsızlıkta farkını ortaya koyuyor.

 

2. Enginar

Enginar

Mart-Mayıs arasında en taze haline ulaşabildiğimiz enginar, lifli yapısı ve içerdiği C vitamini ile sofralarınızın gözdesi olmaya aday! Karaciğer sağlığında etkili olan enginar özellikle alkol tüketenler için de bolca tavsiye ediliyor. Mide dostu olmasının yanı sıra migren ağrıları ve kan şekerini düşürmede de oldukça faydalı. Ayrıca kilo verme sürecini desteklemesi ile yaza daha sağlıklı ve fit girmek isteyenler için de iyi bir yardımcı.

 

3. Çilek

Çilek

Hem görüntüsü hem de içeriğindeki vitaminlerle oldukça cezbedici olan çilek her derde deva meyvelerden biri. Kansere karşı koruyucu etkisinden kansızlık şikayetini azaltan etkisine kadar sayısız faydası var. Çok iyi bir antioksidan olması ile bağışıklık sistemimizin dostu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle içerdiği bolca demir ve fosfor ile demir eksikliği yaşayan kadınların da bir numaralı yardımcısı.

 

4. Erik

Erik

Çoğumuzun ilkbaharı bekleme sebebi olan erik, beden ve zihin yorgunluğunu gidermede oldukça etkili. Ayrıca tuzsuz diyet uygulayan kişiler için de bir alternatif olma imkanı sunuyor. Kurutularak da tüketilen erik, içerdiği A vitamini ile cilde iyi geliyor ve yüzü gençleştiriyor. Aynı zamanda Florida Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada kuru eriğin diğer kuru meyvelere oranla kemik erimesine karşı daha etkili olduğu belirtiliyor.

 

5. Turp

Turp

Turp gibi olmak isteyenlerin sofralarından eksik etmeyeceği bir sebze! Yılın tüm zamanlarında rahatça bulunsa da turpun en taze haline ilkbaharda ulaşılıyor. Lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra C, B1 ve B2 vitaminleri yönünden de oldukça zengin olan turp astım ve bronşite iyi geliyor. Doğal soğutucu özelliği ile de sıcak havalarda tüketilmesi vücut ısısını düşürmedeki etkisini gözler önüne seriyor.

 

6. Bezelye

Bezelye

Adeta bir besin deposu olan bezelye içerdiği lektin proteinleri ile kan pıhtılarının oluşumunu engelliyor. Bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önleyen bezelye aynı zamanda rahim ağzı ve yumurtalık kanseri gibi rahatsızlıkların engellenmesi noktasında da vücudu destekleyen sebzeler arasında.

 

7. Elma

Elma

Kış ve bahar aylarında taze taze tüketebildiğimiz elma, bolca antioksidan içermesinin yanı sıra toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor. Massachusetts Lowell Üniversitesi'nin yapmış olduğu araştırmaya göre günde iki bardak elma suyu içmek, Alzheimer riskini de azaltıyor.

 

8. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Fransız Kralı 14. Louis'nin favori yiyeceği olan kuşkonmaz, Avrupa'da "kralların yemeği" olarak anılıyor. Kalbi güçlendiriyor, idrar yolu sağlığını koruyor. Depresyona karşı da en etkili bitkilerden biri.

 

9. Yenidünya

Yenidünya

Malta eriği ya da sarıkız olarak bilinen yenidünya A vitamini yönünden oldukça zengin. Sinirleri güçlendiriyor, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı oluyor. Diyet listelerinizde yer alabilecek yenidünya ani acıkma krizlerini önlüyor ve düşük kalorisi ile sizi tok tutuyor.

 

10. Maydanoz

Maydanoz

Maydanoz deyip geçmeyin! Ödem söktürücü, ateş düşürücü, kansere karşı koruyucu. Aynı zamanda cilde canlılık katıyor, kirli kanı temizliyor. Saçların canlanmasında da oldukça faydalı.

 

11. Kiraz

Kiraz

Özellikle Mayıs ayında hem karnımızı hem de gözlerimizi doyuran kiraz, böbreklerin dostu! Vücudu toksik maddelerden temizliyor, fazla ilaç tüketimi sonucu yorulan karaciğerin yükünü azaltıyor.

 

12. Bakla

Bakla

Mevsimin kıştan bahara döndüğünün habercisi baklanın bitkisel protein ve lif oranı oldukça yüksek. Bu sayede doygunluk hissini arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda içerdiği folik asit ile hamileler için vazgeçilmez olan bakla, anne karnında bebeğin gelişimine de olumlu katkılar sağlıyor. Bir diğer mucizevi özelliği de levodopa zenginliği ile Parkinson hastalığının semptomlarını hafifletiyor olması.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Bahar Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

İlkbaharın Gelişini Müjdeleyen 8 Sağlıklı Yiyecek

Yaz Aylarında Sindirim Sistemimizi Korumak için Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Tüyoları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ