LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
Rezervasyon

Van kahvaltısı sadece Van'da değil Türkiye'nin dört bir yanında sevilen bir kahvaltı çeşididir. Ama en lezzetlisi, tabii ki Van'da yenir. Van kahvaltısının bu kadar lezzetli olmasının sebebi ise her şeyin doğal, lezzetli, taze ve çeşitli olmasıdır. Bu kadar farklı ve güzel olması ise herkesin merak ettiği bir kahvaltı türü olmasını sağlamıştır. Eğer siz de Van kahvaltısı yapmak ve öncesinde Van kahvaltısı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Van kahvaltısı olgusunun oluşmasının en büyük nedeni Van ilinin İpek Yolu üzerinde olmasıdır. İpek Yolu'nun üzerinde oluşu, bu kahvaltının oluşumun en büyük nedenidir. Van kahvaltısında bulunan her şey son derece lezzetli ve tazedir. Van kahvaltısında neler bulunur diye merak ediyorsanız Van kahvaltısında bulunan bazı yiyecekleri sıralayalım: Murtuğa, zeytin, yumurta, kavurmalı-sucuk, beyaz peynir, otlu peynir, cacık, yayık tereyağı, Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, örme peynir…  Bunlara ek olarak yaz ve kış aylarında bal-pekmez, piyaz, cacık, tahin gibi eklemeler de görülebilmektedir. Van kahvaltısı semaver eşliğinde pişen çay ve taş fırınlarda pişen lavaş ekmeği ile servis edilir. Çay, Van kahvaltısında önemli bir yere sahiptir; fakat duruma göre keçi ve koyun sütü de istenebilir. Van kahvaltısında pastane işi ürünler göremezsiniz. Van'da bulunan kahvaltı salonları da gün ışığı ile açılır ve gün batarken kapanır.

Yöre halkının hayvancılıkla uğraşması, süt ve süt ürünlerine gereken önemin verilmesi; Van’ın kültürü, doğası ve tarihi kadar yeme kültürünü de ön plana çıkarmıştır.

 

İlk kahvaltı salonu

Van'da modern anlamda ilk kahvaltı salonu Mehmet Emin ve Nusret Şahin tarafından Cumhuriyet Caddesi üzerinde 1947 yılında açılmıştır. Açılan bu kahvaltı salonunun ismi ''Süt Evi''dir. O zamanlar menüde tahin, pekmez, otlu peynir, çay ve süt vardı. 1950'de devri gerçekleşen bu mekân, daha sonra kapandı. 1953 yılında Fevzi Timur ve Mehmet Timur tarafından, ikinci Süt Evi açıldı. Uzun yıllar boyunca turistlerin ilgisini çekti. 1970'li yıllarda salon sahibinin askerde sucuk, kavurma, kaşar peyniri, zeytin, beyaz peynir gibi gıdalarla tanışması ile Van kahvaltısı çeşitlendi.

Dilerseniz siz de Van otelleri ve Van 5 yıldızlı oteller dendiği zaman akla ilk gelen isim olan Elite World Van’da, Van kahvaltısının en lezzetlisini yapabilirsiniz. Elite World Van’daki konaklama seçenekleri hakkında bilgi almak için tıklayın: Elite World Van