LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
Rezervasyon

Anadolu'nun incisi Van ilimiz; verimli akarsuları, zengin toprakları ve bol iklim koşulları nedeniyle tarihin eski çağlarından beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bu yazımızda Van'ın tarihi, Van'ın özellikleri, Van'ın görülecek yerleri gibi konuları detaylı bir şekilde ele alacağız.

Öncelikle Van'ın tarihine dönecek olursak arkeolojik araştırmalara göre bu ilin, yazılı tarih öncesi dönemleri M. Ö. 5000-3000 yılları Katolik dönem başlarına kadar uzandığını söyleyebiliriz. Araştırmalara göre, Van'da M. Ö. 2000 yılında bölgede ilk olarak devlet kuran toplum, Hurriler. M. Ö. 900'lerde ise Hurrilerin bölgedeki devamı olan ve başkentleri "Tuşba" (Van) olan Urartu Devleti kurulmuş. Bu vesileyle Van'ın eski adı nedir sorusunu da yanıtlamış olalım. Urartular M.Ö. 612 yılına kadar Van'da hüküm sürmüşler. 612 yılında ise Anadolu'ya gelen Medler büyük Urartu Krallığı'na son vermişler.

Van'ın tarihi elbette sadece Urartulardan ibaret değil. Urartu Krallığı'nın yıkılmasından sonra da Persler, Makedonyalılar, Partlar gibi önemli medeniyetler de Van topraklarında hüküm sürmüşler. Tarihe baktığımızda Van'ın Romalılar ile Sasaniler arasında da bir çatışma sebebi olduğunu görüyoruz. Bizans'ın Van topraklarında hüküm sürdüğü yılların ardından Hz. Osman zamanında bölge Müslüman orduları tarafından ele geçirilmiş ve hakimiyeti Emevi ile Abbasi devletleri tarafından sürdürülmüştür. Eski zamanlardan beri Van'da yaşayan Ermeni azınlığı da kısa bir süre Van çevresinde krallık kurmuş, İslam İmparatorluğu'na tabi olmuşlardır. 1071 Malazgirt Zaferi'nin ardından Van, Büyük Selçuklu egemenliğine girmiş; daha sonra da Eyyübi, Karakoyunlular, Akkoyunlular gibi devletlere ev sahipliği yapmıştır. 

Kanuni Sultan Süleyman dönemine geldiğimizde; Osmanlı orduları 1458 yılında Van'ı fethetmiş; ancak 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Ermeniler Ruslar'ın desteğiyle silahlanarak bölgeyi istila etmişlerdir. Yaşanan yıkımın ardından Osmanlı ordusu 2 Nisan 1918'de Van'a girerek şehri kurtarmıştır. 16 Mart 1921 yıllında imzalanan Moskova Anlaşması ile Ruslar Van'a ait isteklerinden tamamen vazgeçmişlerdir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ise Van'da devlet tarafından alt yapı çalışmaları başlatılmış, savaşlarla yıkılan şehir yeniden inşa edilmiştir. 

Buraya kadar Van'ın tarihi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Dilerseniz şimdi de Van şehri hakkında bilgi verelim ve Van'ın meşhur yerleri ve yemekleri, Van tarihi yerler, Van'da kahvaltı yapılacak yerler, Van'da ne yenir gibi konuları açıklayalım. 

Öncelikle Van'da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler Van Kalesi, Akdamar Kilisesi, Kayan Çelebi Camii, Hüsrev Paşa Camii, Halime Hatun Kümbeti ve Hoşap Kalesi olarak sıralanabilir. Tüm bu tarihi yerler, yukarıda anlattığımız tarihe tanıklık etmiş ve Van'da hüküm süren çeşitli uygarlıklar tarafından inşa edilmiştir. Eğer siz de bir yeri tanımak ve anlamak için tarihini bilmek kadar tarihi güzelliklerini de görmek gerektiğini düşünenlerdenseniz; Van geziniz sırasında mutlaka bu önemli tarihi mekânları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Seyahatiniz sırasında tarihi güzelliklerin yanı sıra, nesli azalmakta olan Van kedilerini korumak ve çoğalmalarını sağlamak amacıyla kurulan Van Kedi Evi'ni ziyaret ederek burada bulunan şirin mi şirin kedileri sevebilirsiniz. 

Ayrıca dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, her mevsim ayrı güzel Muradiye Şelalesi, Kapadokya'ya benzerliği ile dikkat çeken doğal güzellikler de Van geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden. 

Son olarak Van'ın il merkezi olan Şerefiye Mahallesi'nde bulunan Van Müzesi'ni ziyaret ederek 1932 yılından itibaren bölgeden çıkan tarihi eserleri görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Böylece Van'ın ne kadar zengin bir tarihe ve kültüre sahip olduğuna gözlerinizle şahitlik etmiş olacaksınız. 

Görüldüğü üzere Van'ın güzellikleri saymakla bitmiyor! Eğer siz de Van seyahatiniz sırasında keyifli bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız konumuyla gerçek bir şehir oteli olan Elite World Van Hotel'i tercih edebilirsiniz. Elite World Van, merkezi konumu ve konuklarına sunduğu imkânlarla onları ayrıcalıklı bir dünyaya davet ediyor.