LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
 • ELITE WORLD SAPANCA
 • ELITE WORLD ASIA
 • ELITE WORLD EUROPE
 • ELITE WORLD İSTANBUL
 • ELITE WORLD BUSINESS
 • ELITE WORLD MARMARİS
 • ELITE WORLD VAN
 • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

BİLİNMEYEN ÖZELLİKLERİYLE EYFEL KULESİ

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden biri olan Eyfel Kulesi, her yıl yaklaşık iki milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Paris’in sembolü haline gelen bu kule, 1887-1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamaları adına Dünya Fuarı için inşa edilmiştir. İlk başta 1988 yılında yapılacak olan fuar için Barcelona’da yapılmak istenen kule, bu talebin onay görmemesi sonucunda Paris’te Seine Nehri’nin kenarında yapılmıştır.  Eyfel Kulesi, ismini tasarımı ve inşasını yapan Gustave Eiffel’den almıştır. Aynı zamanda bu kulenin yapılmasında oldukça büyük bir etkisi olan diğer mimarlar arasında; Maurice Koechlin, Emile Naugier ve Stephen Sauvestre yer alır.

 

Eyfel Kulesi Yapılırken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Eyfel Kulesi’nin, 31 Mart 1889 yılında açılış töreni yapılmış, 6 Mayıs’ta ise faaliyete geçmesi sağlanmıştır. 18.038 parça demirin kullanması ile inşa edilen kulenin yapımında ise yaklaşık olarak 3000 işçi çalışmıştır. Yapım sırasında her ne kadar önlemler alınsa da yine de bir işçinin ölümüne engel olunamamıştır. Tamamen demirden yapılan kulenin ağırlığı ise 10.000 ton civarındadır. Eyfel Kulesi, günümüzde yedi yılda bir kez 25 kişinin oluşturduğu bir grup tarafından özenle 15 ayda 60 ton boya ile boyanır.

Yaklaşık 324 metre yüksekliğinde olan kule, 81 katlı bir binaya eş değerdir. 1887 yılında yapılan Eyfel Kulesi, “dünyanın en uzun anıtı” olma özelliğini 1930 yılında yapılan Chrysler Binası’na kadar taşımıştır. Eyfel Kulesi, günümüzde Fransa’nın en yüksek 5. binası olma niteliğine sahiptir.

 

Yılda 6 Milyon Ziyaretçi

Her yıl neredeyse 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan yapı, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak biliniyor. Yapılışından bu yana yaklaşık 200.000.000’dan fazla insan tarafından ziyaret edilen bu anıta girişlerin ücretli olması sayesinde önemli bir gelir kaynağıdır. Özellikle yaz aylarında ve bahar dönemlerinde dünyanın her yerinden ziyaretçi gelen bu anıtın çevresinin dahi son derece kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Hem Paris’i hem de Eyfel Kulesi’ni rahatça gezebilmek ve keyifli bir tatil yapmak için sonbahar dönemlerini tercih etmelisiniz.

 

Eyfel Kulesi’nin Bilinmeyen Yanları

İsmini her yerde duyduğunuz Eyfel Kulesi’ni fotoğraflarda bile olsa mutlaka görmüşsünüzdür. Günümüzde kullanılan birçok eşyaya, aksesuara ya da giyim ürünlerine bastırılan Eyfel Kulesi, dünya üzerinde her ülkede bilinen bir anıttır. Oldukça zor şartlarda yapılan bu anıt, zamanın ilerlemesi ile pek çok kişi tarafından gün geçtikçe rağbet görmeye ve ününe ün katmaya devam etmiştir. Eyfel Kulesi denilince akla ilk olarak gelen şey; Paris’te yer aldığıdır. Peki, bunun dışında Eyfel Kulesi’nin hakkında bilinmeyen diğer gerçekler nelerdir? İşte bu sorunun cevabı ve bilinmeyen özellikleri ile Eyfel Kulesi…

İsmini her yerde duyduğunuz Eyfel Kulesi’ni fotoğraflarda bile olsa mutlaka görmüşsünüzdür. Günümüzde kullanılan birçok eşyaya, aksesuara ya da giyim ürünlerine bastırılan Eyfel Kulesi, dünya üzerinde her ülkede bilinen bir anıttır. Oldukça zor şartlarda yapılan bu anıt, zamanın ilerlemesi ile pek çok kişi tarafından gün geçtikçe rağbet görmeye ve ününe ün katmaya devam etmiştir. Eyfel Kulesi denilince akla ilk olarak gelen şey; Paris’te yer aldığıdır. Peki, bunun dışında Eyfel Kulesi’nin hakkında bilinmeyen diğer gerçekler nelerdir? İşte bu sorunun cevabı ve bilinmeyen özellikleri ile Eyfel Kulesi…

 • Yapılan araştırmalara göre; Eyfel Kulesi’nde şimdiye kadar yaklaşık 400 kişi intihar etmiştir. Ölümle sonuçlanmayan ya da engellenen binlerce intihar eylemi de bulunuyor.
 • 1887 yılında sadece 20 yıllık izin alınması ile inşa edilen kule, çok yüksek olması sayesinde 1909 yılında Atlantik ötesi ile haberleşme imkânı sunduğundan sökülmemiştir. En büyük yardımı ise Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız ordularına iletişim ağı sağlaması ile olmuştur.
 • 125 metre derinliği ve 25 metre genişliği olan kule, 1665 basamaklıdır. Ayrıca 3 katlı manzara izleme bölümü bulunan kulenin yüksekliği ise 300 metre olsa da anten ile beraber sayıldığında 324 metreyi aşar.
 • Geçmişte Parizyen sanatçıları tarafından yapılmasına karşı çıkılan anıtı engelleme çalışmaları için kampanyalar başlatılmıştır. Eyfel Kulesi’nin yapımına karşı çıkan isimlerden biri de William Morris olmuştur. Fakat kuleyi sevmemesine rağmen, anıtın üzerinde en çok vakit geçiren kişi olan Morris’e bunun nedeni sorulduğunda; “bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası olduğu için burada otuyorum” şeklinde yanıtlar alındı.
 • 1940 yıllarında gerçekleşen Hitler’in Fransa fethi sırasında; Fransızlar tarafından bütün asansör kabloları kesilse de Hitler tırmanarak anıtın tepesine çıkmış ve Gamalı Haç Bayrağı’nı en uç kısma asmıştır. 4 yıl Paris’in egemenliğini elinde bulunduran Hitler, müttefiklerin yaklaştığı haberini alınca kulenin yakılmasını emretse de Paris Valisi General Dietrich Von Choltitz buna karşı gelerek kulenin yakılmasına karşı çıkmıştır.
 • Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok kazanan anıtı olan Eyfel Kulesi, sabah 09.00 ile gece 00.00 saatleri arasında olmak üzere ziyaretçi ağırlıyor. Paskalya ve Noel gibi özel günlerde kapanış saati uzatılır.
 • Eyfel Kulesi’nin çevresi ücretsiz olsa da, kuleye çıkmak; kullanılan yollara ve kişiye göre farklı ücretler doğrultusunda değişim gösteriyor. Yetişkinler ve çocuklar için alınan ücretlerde de farklılıklar görülüyor.
 • Eyfel Kulesi’nin genelde bilinmeyen ve duyulduğunda da şaşırmaya neden olan bir diğer özelliği ise her kış döneminden sonra 15 cm kısalmasıdır. Kulenin dengesinde sorun olmamasının nedeni ise, yaz güneşi sayesinde kulenin yine birkaç santim uzamasıdır.
 • Anıtın paslanmasını önlemek amacı ile yaklaşık 60 ton boya ile kule 3 farklı renk tonuna boyanır. En açık ton zirvede kullanılırken en koyu ton ise en alt kısım için tercih edilir. Bu da kulenin daha uzun ve daha zarif görünmesinde etkin rol oynar.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kar Yağdığında Güzelliği Kat Kat Artan 7 Lokasyon

Kış Tatili için Tercih Edebileceğiniz 8 Muhteşem Rota

Geri Dönmek İstemeyeceğiniz 10 Muhteşem Balayı Destinasyonu!

Türkiye ve Dünyada En İyi 9 Kış Sporları Destinasyonu

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 7 Kıta Amerika Ülkesi

Eşsiz Güzelliğiyle Ege Kıyılarımızda Arz-ı Endam Eden 10 Tatil Beldesi

Dünyanın Dört Bir Yanından 10 Muhteşem Tren Yolculuğu Rotası!

Avrupa'da Ucuz Seyahat Etmenin 10 Yolu

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ