LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
BİZİ ARAYIN

0264 415 10 00

Rezervasyon

Ülkemiz sahip olduğu lezzetler ve yemek kültürleri ile dünyada hatırı sayılır bir yere sahiptir. Ocakbaşı ise bu zengin kültürde özel ve önemli bir kısmı doldurmaktadır. Günümüzde birçok kişi ocakbaşı müdavimidir. Çünkü ocakbaşı bambaşka bir deneyimdir. Ocakbaşı kültürü Osmanlı zamanımızdan günümüze ulaşmıştır. O dönemde Irak, Suriye, Adana, Hatay ve Gaziantep'in bulunduğu bölgelerde bu kültür doğmuştur. Ocakbaşı kültürü aslında yersizlikten dolayı doğmuştur. Ocak kurulmuş ve etraflarına sandalye atılmıştır. Fakat bu durum aksine ocakbaşı kültürünün samimi ve lezzetli olmasını sağlamıştır. Adana ve çevresinden büyük şehirlere gelen ustalar ocakbaşı kültürünün yayılmasını sağlamıştır. Ocakbaşı etrafında spordan, siyasete kadar en koyu muhabbetler yapılır. Aslında ocakbaşı lezzet tadımı kadar sosyalleşme alanıdır da. Ocakbaşı kültürü ilk olarak şalgam suyu, ayran ve meşrubat ile doğmuştur. Daha sonra bu süreç alkol ile devam etmiştir. Ocakbaşı kültüründe humusundan cevizli biberine kadar onlarca lezzetli mezeyi görmek mümkündür. Günümüzde Sapanca ocakbaşı restoranları ve Sapanca ocakbaşı mekanları dediğimiz zaman birçok seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Sapanca ocakbaşı restoranları

Ocakbaşı dediğimiz zaman İstanbul'un arka bahçesi olarak bilinen Sapanca birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Çünkü Sapanca ocakbaşı mekanları ve Sapanca mangal başı dediğimiz zaman birçok seçenek önümüze çıkmaktadır. Ocakbaşı doğru etin doğru pişirme şekli, doğru kömür ve doğru ateş ile piştiği yerdir. Taze ve yeni ateşten alınan etler hızlıca tüketilir. Burada sadece yemek değil, yemeğin yendiği ortam, müzik, tabaklar ve sunum oldukça önemlidir. Ocakbaşı kültürünün vazgeçilmezi muhabbettir. Ocakbaşı kültürü yemeğin ateşin başında pişmesinin bekleme kültürünün bir parçasıdır. Ocakbaşında etler pişerken bu sürece çeşitli mezeler ve rahatlatıcı içecekler eşlik etmektedir. Bu da bekleme sürecini daha keyifli kılmaktadır. Ocakbaşı kültürü sadece et ile değil tüm sunduklarıyla değerlendirilmelidir.

 

Sapanca ocakbaşı restoranları: The Grill Ocakbaşı

Eğer siz de Sapanca ocakbaşı restoranları ve Sapanca mangal başı mekanları gibi aramalar ile lezzetli bir ocakbaşı arıyorsanız sizleri The Grill Ocakbaşı’na bekliyoruz. The Grill Ocakbaşı; kömür ateşinde pişirilen ızgara ve meze çeşitleriyle, konaklama deneyiminize lezzetli bir anı eklemeniz için sizleri bekliyor. Klasik lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından ilham alınarak hazırlanan makarna, pizza ve balık çeşitlerinin de yer aldığı zengin menüyü keyifle deneyimleyebilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde sunulan tüm lezzetler hakkında fikir sahibi olmak için menüyü incelemenizi öneriyoruz. Bilgi almak için tıklayın: The Grill Ocakbaşı