LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
Rezervasyon

İstiklal Caddesi, İstanbul'un en çok ziyaret edilen caddelerinden bir tanesidir. Bu cadde en eski semtlerden bir tanesi olan Beyoğlu'nda yer alır. Bir ucu Tünel'de bir ucu Taksim Meydanı'nda bulunur. Caddenin tam ortası ise Galatasaray Lisesi'nin olduğu bölgedir. Ortalama olarak 74 metre yüksekliğe sahip cadde, 9 ayrı mahalleye ev sahipliği yapar. Tarihi çok eski zamanlara dayanan İstiklal’ in tarihi ise herkes tarafından merak edilmektedir. İşte Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İstiklal Caddesi’nin tarihi.

İstiklal Caddesi Bizans dönemi ile beraber şekillenmeye başlamıştır. Bu süreçte ve sonrasında Katolik kiliselerini, manastırları bünyesinde bulundurmuştur. Bu kısımlar ise Pera bölgesi olarak adlandırılmıştır. O zamanlar Galata nüfusunun büyük bir kısmı surlar içinde yaşamıştır. İstanbul'un Osmanlı idaresine geçmesiyle birlikte gelişen ticari yapı Latinlerin Haliç'e ve Boğaz'a bakan yamaçlara taşınmasını sağlamıştır. Bu iki kısım arasındaki kısım değerlenmeye başlayarak İstiklal Caddesi'nin silueti oluşmuştur. Ticaretin giderek gelişmesi çevresine olan göçleri de artırmıştır. Bu dönem içerisinde birçok elçilik yapılmıştır.

Taksim'in şekillenmesini sağlayan diğer olaylar ise II. Bayezid’in Asmalı Mescit olarak bilinen mescidi yaptırması ve aynı dönemde Acemi Oğlanlar Kışlası'nın yapılmasıdır. 15. yüzyıl ile birlikte bölgeye Müslüman nüfus göç etmeye başlamıştır. Bu nüfus, yabancı nüfus kadar hızlı bir şekilde artmamıştır. Yabancı nüfus bu bölge içerisinde eğlence ve ihtiyaç anlayışlarını devam ettirmiştir. 1628’de St. Louis Kilisesi tamamlanmıştır. İstiklal Caddesi 17. yüzyılda Galata Kulesi'nden Galata Sarayı Kışla Mektebi’ne kadar olan güzergâhtır. Bu dönemde Terra Sainte Kilisesi, Fransisken Kilisesi gibi yapılar, cadde üzerinde yer almaktadır.

18. yüzyılda cadde gelişmeye devam etmiştir. 18. yüzyılın sonu itibariyle Galatasaray Meydanı'na kadar karşılıklı binalar konuşlandırılmıştır. Daha sonra, tekli evler caddenin diğer kısmında konumlanmıştır. 19. yüzyıla geldiğimiz zaman ise modern İstiklal Caddesi anlayışı hâkim olmaya başlamıştır. Cadde artık Osmanlı'nın aydın, entelektüel kesimine ve gayrimüslim kesime hitap etmektedir. Bu süreç içerisinde çeşitli reformlar ile gelişimini devam ettirmiştir. Abdülaziz döneminde son hız gelişmeye devam eden cadde, Paris'in ünlü sokaklarına benzer bir hal almaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde elektrikli tramvaylar hizmete girmiş, kanalizasyon sistemi yapılmış, sokaklar gazla aydınlatılmış, sokaklar taş ile döşenmiştir. Bu gelişmeler ile caddenin çehresi de gelişmiştir.  

20. yüzyıla geldiğimiz zaman cumhuriyetin ilanı ile ''Grande Rue de Pera'', ''Büyük Cadde'' ve ''Cadde-i Kebir'' olarak anılan caddenin ismi ''İstiklal Caddesi'' olmuştur. Bu dönemde sinemaları, galerileri, pastaneleri ve otelleri ile cadde en görkemli zamanlarını yaşamıştır. 1917 Ekim Devrimi ile iç savaştan kaçan Rusların, kültürlerini caddeye dahil etmesi ile de bambaşka bir havaya bürünmüştür. Pek çok farklı dil konuşulmuş, birçok millet yaşamıştır.   

Bu süreçten sonra bazı binalar yıkılarak yerine zevksiz binalar yapılmış, cadde zaman içerisinde büyük göçler almıştır. 90'lı yıllara kadar cadde eski havasını kaybetmiş ve çekim merkezi özelliğini yitirmiştir. 90'lı yıllar ile birlikte İstiklal Caddesi'ne gereken önem tekrardan verilmeye başlanmış, caddenin havasını bozabilecek yollar kapanmış, cadde temizlenmiş ve çeşitli restorasyonlar gerçekleşmiştir. Günümüze kadar ulaşan İstiklal Caddesi; yeme içme, eğlenme ve alışveriş anlamında önemli bir merkez haline gelmiştir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam etmektedir.

Eğer siz de İstanbul'un merkezi Taksim’de konaklamak istiyor ve Taksim'de nerede kalınır diye merak ediyorsanız; Taksim lüks oteller ve Taksim otelleri dendiği zaman akla ilk gelen otel olan Elite World İstanbul’u tercih edebilirsiniz. Elite World İstanbul hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın: Elite World İstanbul