لطفا هتل را انتخاب کنید
  • الیت وورد آسیا
  • الیت وورداروپا
  • الیت وورد استانبول
  • هتل الیت وورد بیزینس
  • الیت وورد مارماریس
  • الیت وورد وان
  • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

14 مارس الثلاثاء

İSTANBUL'DA BAKLAVA YAPAN EN İYI 7 MEKAN

 

Şüphesiz ki Türk tatlı kültürü denilince akla ilk olarak baklava geliyor. Her geçen gün keşfedilen farklı çeşitleri ile damak tatlarını büyülemeye devam eden baklava, en özel günlerin ve keyifli anların özel tatlısıdır. Birçok ulusun mutfağında yer edinse de yapılan araştırmalar baklavanın Orta Asya Türk devletlerine ait olduğunu ortaya koyuyor. 17. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan baklava, damak tatlarına uyum sağladığından günümüze kadar çeşitli eklemeler ile gelmiştir. Özellikle Osmanlı mutfağında önemli bir yere sahip olan baklava, Ramazan ayının ortasında padişahtan hediye olarak her on askere bir tepsi olacak şekilde hazırlanır ve sunulurdu.

Osmanlı döneminden bugüne kadar önemini korumaya devam eden bu tatlı, Gaziantep’te daha çok ilgi görmüş ve ünlenmiştir. Baklava denilince akla ilk olarak Gaziantep’in gelmesinin nedeni ise taze Antep fıstıklarının bu bölgede yetiştirilerek tatlının içinde bol bol kullanılması ve onlarca baklava çeşidinin bu şehirde yapılmasıdır. Gaziantep’e ek olarak yurt içindeki diğer pek çok ilde de mükemmel şekilde yapılan baklavalar, en güzel anları tatlandırmaya devam ediyor. İstanbul’da yaşıyorsanız ve baklavaya düşkünseniz, bu tatlıyı en iyi yapan mekanları öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Karaköy- Güllüoğlu

Karaköy’ün değişmez lezzet adreslerinden biri olan Güllüoğlu, 5 kuşaktır tatlı severleri, baklava ile buluşturmaya devam ediyor. İstanbul’un ilk fırınlı baklavacısı olma özelliğini taşıyan mekanın tek şubesi bulunuyor. Galata Kulesi ve Nadir Güllü logosu ile Karaköy Güllüoğlu’nu diğer yerlerden ayırt edebilirsiniz. Fıstıklı, cevizli, havuç dilimli, çikolatalı, fıstık dürümlü, fıstıklı nadir dolama, şöbiyet, cevizli burma, saray sarması ve sade çeşitleri ile hem yerinde yiyebilir hem de özel kutularda paket yaptırabilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Karaköy, Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No: 3-4 İstanbul / Türkiye
T: +90 212 293 09 10 

Köşkeroğlu Restoran

İlk olarak Gaziantep’te kurulan Köşkeroğlu, daha sonra gelişim sağlayarak İstanbul’da 4 şube daha açıyor. Özellikle baklava ve şöbiyetleri ile ünlü olan mekanı, her yıl hem yerli hem de yabancı olmak üzere pek çok kişi ziyaretçi ediyor. Cevizli, fıstıklı, çikolatalı, sarma ve şöbiyet gibi pek çok çeşidi bulunan restorana hafta içi ve hafta sonu olmak üzere her gün gidebilirsiniz. Baklavanın tadına varabileceğiniz Köşkeroğlu’nda aynı zamanda kebap ve lahmacun da yiyebilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 2/D, Beyoğlu, İstanbul - Tel: 0212 245 35 14

Gazi Burma

Gaziantepli iki kardeşin İstanbul Pendik’te açtığı Gazi Burma, şehrin en iyi baklavacıları arasında yer alıyor. Gazi Burma’nın, Pendik’te iki şubesi bulunuyor. Kaymaklı baklava, cevizli, fıstıklı, sütlü, saray sarması, kuru baklava ve burma çeşitleri ile tatlıya doyabileceğiniz mekanda; kadayıf, şekerpare, revani ya da künefe gibi lezzetleri de bulabilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Batı Mahallesi, Dr. Orhan Maltepe Caddesi, No 52/A, Pendik, İstanbul - Tel: 0216 354 27 27

Kaşıbeyaz Baklava

Bir kere ziyaret ettikten sonra her zaman gelmek isteyeceğiniz Kaşıbeyaz Baklava, baklava çeşitleri ile tatlı severlerin damaklarında unutulmaz bir tat bırakıyor. Özellikle havuç dilim baklava ve sütlü nuriyeyi tatmak için mutlaka Nispetiye şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No 31/C, Beşiktaş, İstanbul - Tel: 0212 281 10 50

Emiroğlu Baklavacısı

İstanbul’da baklava denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Emiroğlu Baklavacısı, tatlı konusunda kendini kanıtlıyor. Onlarca baklava çeşidi arasından kendi damak tadınıza göre pek çok tatlı bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Dilerseniz baklavaya ek olarak su böreği çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Murat Reis Mahallesi, Nuh Kuyusu Caddesi, No 289/A, Üsküdar, İstanbul - Tel: 0216 334 58 26

Hacı Bozan Oğulları

Geniş lezzet yelpazesi ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakan ve tatlı konusunda adını duyurmuş olan Hacı Bozan Oğulları, hem yerli hem de yabancı misafirler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle çikolatalı baklavası ve şöbiyeti ile ün salan mekana, hem hafta içi hem de hafta sonu gidebilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Bahçelievler Mahallesi, İzzettin Çalışlar Caddesi, No 13, Bahçelievler, İstanbul - Tel: 0212 575 49 49

Gaziantep Baklavacısı

Baklava konusunda rakiplerini bir adım arkada bırakan Gaziantep Baklavacısı, sıcak, taze ve bol tereyağlı baklavaları ile damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Yağ ve şeker dengesini mükemmel bir şekilde yapan baklavalar, ağızda ağır bir tat bırakmadığından dilediğiniz kadarını hazımsızlık hissi yaşamadan yiyebilirsiniz. Müşterilerine ikramlarda bulunan ve ürünlerini uygun fiyata sunan mekanı, canınız her tatlı istediğinde ziyaret edebilirsiniz.

Adres ve Telefon Bilgileri

Adres: Küçükyalı Merkez Merkez Mahallesi, Rüştü Sarp Caddesi, No 25/A, Maltepe, İstanbul - Tel: 0216 417 71 20

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی