لطفا هتل را انتخاب کنید
  • الیت وورد آسیا
  • الیت وورداروپا
  • الیت وورد استانبول
  • هتل الیت وورد بیزینس
  • الیت وورد مارماریس
  • الیت وورد وان
  • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

SUSHİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Yapımı oldukça basit olan görsel şölen sushi hakkında merak edilenler blog yazımızda. Japon mutfağının eşsiz lezzeti sushi basit malzemelerin usta eller ile bir sanat eserine dönüşmüştür. Özel olarak kesilip, dilimlenerek yoğurulur ve ortaya çok hoş bir görüntü çıkar. Sushi’yi özel yapan zencefil turşusu olarak bilinen acı hardal yani wasabi ve sosya sosudur. Wasabi oldukça acı olduğundan tüketirken çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Ada ülkesi olmanın avantajı ile üretilen bu yiyecek; ton, somon, uskumru, levrek, yılan, mercan balığı başta olmak üzere kalamar, yengeç, ahtapot, deniz yosunları gibi malzemelerin birleşiminden ortaya çıkar. Balık çeşitleri değişiklik gösterebilir fakat sushinin yapımında kullanılan pilavı hep sabittir. Özel hazırlanan pilav, sushinin lezzet ve görünüşünde önemli bir yere sahiptir.

“Çiğ balık mı yenir?” diyenler denedikten sonra vazgeçemiyor

İlk başta önyargı ile yaklaşılsa bile bu yemek sanıldığının aksine pişmese bile aslında yapımı ve sosları ile tadına baktığınızda bütün ön yargılarınızı ortadan kaldıracak kadar lezzetli. Japonlar yanılıyor olamaz bunu yiyorlarsa vardır bir hikmeti diyerek tüketenler hem dengeli beslenme düzeni sağlıyor hem de sağlıklı bir yiyecek denemiş oluyor. Kızartılan balık besin değerini ne yazık ki kaybediyor. Sushi bu bakımdan balığın değerlerini koruyarak önemli protein kaynağı sağlıyor.

Kendinizi mutsuz ve yorgun hissettiğinizde çikolata yerine bir kaç parça sushi tüketirseni, içinde bulunan prinç vücudunuzun direncini arttırarak gün içinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Yeni Başlayanlar için Sushi;

Yüzlerce çeşidi bulunan bu leziz yiyeceği ölmeden mutlaka denemeliyim diyerek cesaretinizi toplayıp karar verdiyseniz. Tavsiyelerimizi dikkate almanız yararınıza olacaktır. Evet çeşit çok olduğundan başlangıç olarak mutlaka yumuşak bir türü denemeniz lazım. Az pişmiş sushiler iyi bir seçenek olabileceği gibi sadece sebze ve deniz yosunları ile yapılanları da tercih edebilirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş çiğ sushilere yönelmekte fayda olacaktır. Özellikle wasabi’ye çok çok dikkat etmeniz hayati önem arz etmektedir. Zira bu sos Japonya’da ve Kore’de nokta kadarı ile sizi kıpkırmızı hale getirebilecek güce sahiptir. Fakat ülkemizde wasabi bu denli aşırı acılığa sahip olmasada yine de dikkat etmenizde fayda var.

Sushi nasıl yapılır?

Buraya kadar bir çok bilgiyi sizlere aktardık ve sanırız en önemli konuya ulaştık. Bu lokum kadar tatlı görülen birbirinden şeker sushiler hakkında bahsedilecek aslında çok fazla bilgi var. Nigiri, sashimi, maki, roll, temaki, inari gibi bir çok terim ve yapım şekli bulunan yiyeceğin yapımında en doğru bilgiler Japon mutfağı şefinden öğrenilir. İşte bunun bilincinde olarak Mithat Yalçınkaya ve misafir Japon mutfakları şefi ile Sushi Yapımı 26 ve 27 Şubat’da Elite World İstanbul Otel’de sizlere en doğru bilgiler ile Sushi hakkında bilgiler sunacak. Ve evinizde kendiniz dilediğiniz gibi sushi yapabileceksiniz.

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی