لطفا هتل را انتخاب کنید
 • الیت وورد آسیا
 • الیت وورداروپا
 • الیت وورد استانبول
 • هتل الیت وورد بیزینس
 • الیت وورد مارماریس
 • الیت وورد وان
 • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

25 مارس السبت

İSTANBUL'A İLK KEZ GELECEKLER IÇIN SEYAHAT REHBERI

 

Kültürel zenginliği, doğal güzellikleri, köklü tarihi, dillere destan yapıları ve uçsuz bucaksız denizi ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Coğrafi açıdan bakıldığında hem Asya hem de Avrupa kıtalarını birleştiren şehir, bu özelliği sayesinde doğu ve batı kültürü arasında da bağ kurulmasına destek oluyor. Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği yerde kalan İstanbul, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin sınırları içerisinde yedi tepenin üzerine kurulmuştur. Bu tepelerin isimleri ise Topkapı Sarayı, Çemberli Taş, Fatih, Beyazıt, Edirne Kapı, Yavuz Selim ve Koca Mustafa Paşa’dır. İstanbul aynı zamanda Karadeniz ve Akdeniz’i birleştiren boğazı ile de ününe ün katıyor.

Yılın her döneminde turist çekebilen bir yapıya sahip olan şehri, üşümeden gezmek ve her yeri daha net görebilmek için ilkbahar veya yaz aylarında ziyaret etmelisiniz. Özellikle yaz döneminde doğanın ve denizin canlılığını yeniden kazanması ile daha güzel bir tabiat ve sosyal yaşam sunan şehirde, her detaya hayran kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Baharda açan mor renkli erguvan ağaçları, pozitif enerjinizi yükseltmenize de yardımcı oluyor. Türkiye’nin tüm havalimanlarından uçuş seferleri bulunan destinasyona hem yaz hem de kış aylarında kolaylıkla uçak bileti bulabilirsiniz. Uçağın dışında kara yolunu ya da demiryolunu da kullanabilirsiniz. Yurt içine ek olarak dünyanın önde gelen tüm havalimanlarından İstanbul’a direk ya da aktarmalı uçuşlar da bulunuyor.

İstanbul’da Gezilecek Yerler  

“Ömür biter, İstanbul bitmez” sözünü sonuna kadar doğrulayan şehir; gezilecek yerleri, keşfedilecek sokakları ve tarih kokan yapıları ile ziyaretçileri büyülemeyi başarıyor. Doğal güzellikleri ve canlı tarihi sayesinde dünyanın en önde gelen şehirleri arasında yer alan İstanbul’da UNESCO tarafından korunma altına alınan pek çok yapı ve alan bulunuyor. Her geçen gün artan nüfusu ile karmaşık bir hal alan kentte; yapılan planlamalar, biraz olsun gündelik hayatın akışını kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Genel olarak gezilecek yerlerin pek çoğu Tarihi Yarımada denilen bölgede bulunuyor.

Geçmişte hem iki büyük imparatorluğa hem de iki dine ev sahipliği yapan İstanbul’un her köşesinde bir iz bulabilirsiniz. İslam ve Ortodoks Hıristiyanlığın en önemli mabetlerini şehrin sokaklarında bulabilirsiniz. Şehrin en çok ziyaret edilen tarihi yerlerine yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz. Tarihi Yarımada olarak isimlendirilen bölgede Bizans İstanbul’una ait pek çok iz ve detay yer alıyor. İstanbul’un mutlaka gezilmesi gereken yerlerini yazının devamında görebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi
 

 

Dünya mimarlık tarihin en başarılı örneklerinden biri olan Ayasofya Müzesi, İstanbul gezi listesinin en başında yer alıyor. Tarihi Konstantin’e kadar uzanan müze, 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in emri ile camiye çevriliyor ve 482 yıl cami olarak hizmet veriyor. Daha sonrasında ise Atatürk’ün isteği ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile müzeye çevriliyor.

Galata Kulesi
 

 

İstanbul’un en romantik yapılarından biri olan Galata Kulesi, her yıl hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Şehrin siluetini oluşturan yapı hakkında birbirinden farklı pek çok hikaye bulunuyor. Görkemli yapının inşası hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmasa da İmparator Jüstinianus zamanında yapıldığı düşünülüyor. 69,90 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 10.000 ton ağırlığında olan kule zamanında; hapishane, sığınak, yangın ihbarı ve rasathane olarak kullanılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
 

 

İstanbul’u ziyaret eden her turistin mutlaka görmesi gereken İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 1869 yılında Müze-i Hümayun ismi ile kurulmuştur. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan yapının içerisinde farklı dönemlere ait binlerce eser bulunuyor. Müzenin en ünlü eserlerinden biri olan İskender Lahdi, en çok ilgi çeken bölümlerden oluyor. 1963 yılında tadilata alınan müze, 1974 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Sultanahmet Camii
 

 

Şüphesiz ki tüm görkemi ile İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılıyor. Caminin minberi, mihrabı ve hünkar mahfeli, özel bir işçilik ile sanat eseri niteliğinde inşa ediliyor. İstanbul’un en çok ziyaret edilen yapılarından olan camii, Fatih semtinde yer alıyor.

Topkapı Sarayı
 

 

İstanbul denilince akla ilk gelen yerlerden biri de Topkapı Sarayı oluyor. Sarayda bulunan yapıların çoğu 17. yy’da tamamlanıyor. Manzaraya baktığınızda Haliç’ten geçen gemileri ve sayısız kayığı da görebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı
 

 

Sultan Abdülmecit tarafından 1843-56 yılları arasında yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, Batı etkisinde kalınarak Barok stilde yapılıyor. Zarif bir mimariye sahip olan saray, 1856’dan 1924’e kadar 6 padişaha ev sahipliği yapıyor. Mutafa Kemal Atatürk de 1927 ile 1938 yılları arasında sarayı kullanmış ve burada vefat etmiştir.

İstanbul Adalar Gezisi

 

Özellikle yaz aylarında havaların sıcak olduğu dönemlerde İstanbul Adalar gezisi yaparak, şehrin tüm güzelliklerini yakından görebilirsiniz. Listenizin başına Büyükada, Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada’yı eklemelisiniz. Adaların tümü turizm ve yerleşime açık alanlardır. Adalarda resmi araçların dışında motorlu taşıt kullanılmadığını aklınızda bulundurmalısınız.

Taksim Gezilecek Yerler
 

 

İstanbul’un göz bebeği olan Taksim’de konaklayacaksanız; İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Galatasaray Lisesi, Çiçek Pasajı, Çukurcuma ve Galata gibi özel yerleri mutlaka görmelisiniz. Yürümeyi seviyorsanız yürüme mesafesinde olan yerleri vasıta kullanmadan gezebilirsiniz.

Nişantaşı Gezilecek Yerler
 

 

Son moda mağazaları, cafeleri ve lüks mekanları ile İstanbul’un en ışıltılı semtlerinden biri olan Nişantaşı, daha çok yaşam standartları yüksek olan kişilere hitap ediyor. Teşvikiye Camii, Abdi İpekçi Caddesi ve Atiye Sokak gibi yerler de Nişantaşı sınırları içerisinde yer alıyor.

Kadıköy Gezilecek Yerler
 

 

Marmara Denizi kıyılarına bakan Kadıköy, şehrin en merkezi semtlerinden biri oluyor. Günün her saati yoğun olan semtte, tarihi yapılara oldukça yoğun ilgi gösteriliyor. Kadıköy’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında; Haydarpaşa Garı, Kadıköy Boğa Heykeli, Süreyya Opera Binası, Moda Sahili, Yoğurtçu Parkı, Moda Çay Bahçesi, Tarihi Moda İskelesi ve Bahariye Caddesi bulunuyor.

İstanbul’da Mutlaka Yapılması Gereken 16 Şey!

 • Eminönü’nde balık ekmek yemek.

 • Tophane’de nargile keyfi yapmak.

 • Ortaköy’de kumpir yemek ve boğaz turu yapmak.

 • Haliç’te balık tutmak.

 • Galata Köprüsü’nde midye yemek.

 • Pierre Loti tepesine çıkarak manzara eşliğinde çay içmek.

 • Taksim’i ve İstiklal Caddesi’ni gezmek.

 • Pera Müzesi’ne giderek Kaplumbağa Terbiyecisi eserini ziyaret etmek.

 • Galata Kulesi’ne çıkarak manzaraya karşı resim çekmek.

 • Mandabatmaz’da yorgunluk kahvesi yudumlamak.

 • Sultanahmet Camisi’ni gezmek.

 • Kapalıçarşı’da lokum ve şekerleme yemek.

 • Rumeli Hisarını keşfetmek.

 • Gülhane Parkı’nda lale kokusunu içine çekmek.

 • Yerebatan Sarnıcı’nı gezerek büyülenmek.

 • Kız Kulesi’ni uzaktan da olsa bir kere görmek!

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی