لطفا هتل را انتخاب کنید
  • الیت وورد آسیا
  • الیت وورداروپا
  • الیت وورد استانبول
  • هتل الیت وورد بیزینس
  • الیت وورد مارماریس
  • الیت وورد وان
  • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE NASIL BESLENMEK GEREKIYOR?

Beslenme konusunda dikkatli olunması gereken noktalardan birisi de yolculuk öncesidir. Genellikle gerek kısa gerekse uzun yolculuklarda kişiler beslenme alışkanlıklarını geri plana iterek daha acele ve öncelikli işlerini halletmeye çalışırlar. Bu durum da yolculuk sırasında mide bulantısı veya baş dönmesi gibi çeşitli sağlık problemlerinin yaşanmasına davetiye çıkarır. O nedenle her ne olursa olsun yolculuk yapılmadan önce sağlık açısından beslenme konusuna büyük önem verilmesi gerekir.

Yolculuğa Çıkacak Olanlar Neler Yemelidir?

Yolculuk yapmadan önce her zaman için hafif ve tok tutucu gıdaların tüketilmesi sağlığınız için faydalı olacaktır. Ancak bu konuda yolculuğunuzun zamanı da çok önemlidir. Örneğin; sabah kahvaltısı ile akşam yemeği vaktinde tüketilen gıda çeşitleri aynı değildir. Ancak her öğünün kendine has olan sağlıklı ve doyurucu besinlerini bulmak mümkündür.

Sabah vakitlerinde yapılacak yolcuklardan önce güne daha enerjik ve zinde başlayabilmek adına aksi bir durum olmadıkça kahvaltıdaki tüm gıdalar rahatlıkla tüketilebilir. Zeytin, peynir, yumurta ve domates gibi besinler, rahat bir yolculuk için son derece uygundur. Özellikle yumurtanın tok tutucu özelliği, daha rahat bir yolculuk yapmanıza aracılık eder. Seyahat öncesinde isteyenler kendilerine sandviç şeklinde de bir beslenme alternatifi yaratabilir. Kendi damak zevkinize göre; domates, peynir, salatalık, marul gibi taze ve doğal besinlerle ekmek arası bir atıştırmalık yapabilirsiniz.

Seyahate akşam vakitlerinde çıkılacaksa yine tüketilmesi gereken besinlerin sağlık için uygun hafif gıda türleri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Akşam saatleri, özellikle de yatmaya yakın saatlerde yolculuk yapılacaksa mutlaka salata, çorba veya sebze ağırlıklı besin gruplarının tüketilmesine titizlik göstermelisiniz.

Yolculuğa Çıkacak Olanlar Neler Yememelidir?

Her insanın metabolizması farklı olduğu için yolculuk öncesi nelerin tüketilmemesi gerektiği konusunda net bir şeyler söylemek mümkün değildir. Ancak bazı besinlerin çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açabileceği için yolculuk öncesinde daha az tüketilmesinde sağlık açısından büyük yarar vardır.

Normal yaşantıda süt, bal, tereyağı ve reçel gibi gıdaların tüketilmesi aslında son derece sağlıklı olmasına karşın yolculuk öncesi mide sorunları oluşturabilir. Aynı şekilde gazlı ve kafeinli içecekler de midenin karışmasına sebebiyet vererek yolculuğunuzu zorlu hale getirebilir. Akşam saatlerinde ise; yağlı yemekler, fast food grubunda yer alan besinler, et-tavuk türünde yemeklerin tüketimi sakıncalı durumlara yol açabilir. Yolculuk öncesinde veya yolculuk esnasında şekerli besinlerin tüketimi de en az düzeye indirgenmelidir. Şeker içerikli gıdaların tüketimi her ne kadar hoş ve damak zevkinize hitap ediyor olsa da bir süre sonra midenizde rahatsızlık yaratabilir. Dolayısıyla yolculuk öncesi bisküvi, çikolata ve pasta gibi şekerli besinlerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی