لطفا هتل را انتخاب کنید
  • الیت وورد آسیا
  • الیت وورداروپا
  • الیت وورد استانبول
  • هتل الیت وورد بیزینس
  • الیت وورد مارماریس
  • الیت وورد وان
  • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

8 ديسمبر الجمعة

NAR HAKKINDA BILMENIZ GEREKEN 9 FAYDALI BILGI

Havaların soğumasıyla birlikte, şifa kaynağı olan narın bol bol tüketilmesi gereken zamanlarda bulunuyoruz. Bu şifa kaynağının faydaları saymakla bitmiyor. Kansere karşı koruyucu olması, cildi güzelleştirmesi gibi onlarca faydası bulunuyor. Yüzyıllarca sağlık, ölümsüzlük ve bereket sembolü olarak görülen narı bol bol tüketmeniz için oldukça faydalı bilgiler paylaşmak istiyoruz. İşte tam da zamanı olan nar hakkında bilmeniz gerekenler… 

Muhteşem bir C vitamini kaynağı

nar c vitamini

 

Nar, C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak. Eğer günlük olarak bir bardak nar suyu içerseniz, günlük almanız gereken C vitamini miktarının %36'sı karşılamış oluyorsunuz. Tabii ki narın içindeki vitamin ve mineraller sadece C vitaminiyle de bitmiyor. Nar; sodyum, magnezyum, demir, fosfor ve dahasını içeriyor.

Kanseri engelliyor

Narın en bilinen özelliği, kansere karşı koruyucu oluşudur. Bunun sebebi ise oldukça güçlü antioksidanlar içermesidir. Etkili olduğu kanser türleri arasında prostat ve cilt kanseri yer alır.  Narın tercihen suyunun sıkılarak tüketilmesi ve bunun tüm meyveden hazırlanması önerilir. Çünkü nar kabuğu; glikozit, tanen ve alkaloit açısından zengin bir meyvedir.

Sindirim sistemini düzenleyici

Kış aylarını ve mikrobik durumları düşündüğümüz zaman, narın bir diğer önemli etkisi sindirim sistemine iyi gelmesidir. Taneler arasında bulunan beyaz tabaka, mide için oldukça yararlıdır. Bu tabakanın faydası ile birlikte mide güçlenir. Sindirim sistemini düzene sokmak için, nar kabuğu kaynatılarak soğumaya bırakılır. Daha sonrasında bal ile tatlandırılarak içilir. 

Hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor

Nar, cilt hücrelerinin ve dokularının yenilenmesinde görev alacak birçok yararlı maddeyi içinde barındırır. Bu şekilde yaralar hızlı bir şekilde iyileşir; dermis veya epidermis olarak adlandırılan cilt hastalıkları da önemli ölçülerde önlenir.

Yağ üretimini yavaşlatıyor

Narın faydaları bu saydıklarımızla da bitmiyor. Yapılan araştırmalar, narın bel ve karın bölgesinde bulunan yağları etkilediğini gözler önüne seriyor. 1 ay boyunca her gün düzenli olarak nar suyu tüketmeniz durumunda, bel ve karın bölgesi yağ hücrelerinizin üretimi önemli ölçüde yavaşlıyor.

Nar güzelleşmenizi sağlıyor

nar güzelleşme sağlar

 

Birçoğumuz, narın kozmetik ürünlerde sıkça kullanıldığını bilmiyoruz. Narın içinde bulunan birçok element kozmetik ürünlerde ön plana çıkartılıyor ve aynı antioksidanlar kullanılıyor. Kozmetiklerde bile kullanılması, ona direkt olarak ulaşımımızın ve kullanmamızın ne kadar önemli olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Bu yüzden direkt olarak nar tüketmek veya yüz maskelerinde nar suyu ve kabuklarına yer vermek oldukça önemli oluyor. 

Güneşin zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor

Narı mevsiminde tüketmek, vücutta yer alan ve güneş yanıklarına neden olan serbest radikallerin durdurulmasında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra narda bulunan antioksidanlar cilt tümörlerini engellerler.

Kıkırdak sağlığını destekleyici 

Eğer düzenli olarak nar suyu tüketirseniz, narda bulunan enzimler kıkırdak hasarının ve kıkırdak dejenerasyonunun önünde büyük engeldir.
Çocukların iştahını arttırıyor. Eğer çocuğunuz iştahsızlık yaşıyorsa; 1 bardak nar suyu içmesi veya bir tane nar yemesi, iştahını arttırmak için oldukça etkilidir. Bu nedenle, çocuğunuzun sağlığı için nardan yardım alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra… 

nar_faydalari

Narın faydaları sadece yukarıda saydıklarımızla da bitmiyor. Nar; kalbe iyi geliyor, çarpıntıyı gideriyor, enerji veriyor, yorgunluğu gideriyor, tansiyonu dengeliyor, diş etlerini kuvvetlendiriyor, kandaki kolesterol oranını düşürüyor, damar sertleşmesini önlüyor, anemi tedavisinde önemli görev alıyor, boğaz ağrısını kesiyor, astım ve hırıltıya iyi geliyor, öksürüğü bitiriyor, kan dolaşımını arttırıyor, kan hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor, kandaki şeker seviyesini düzenliyor, sesi açıyor. 

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی