لطفا هتل را انتخاب کنید
  • الیت وورد آسیا
  • الیت وورداروپا
  • الیت وورد استانبول
  • هتل الیت وورد بیزینس
  • الیت وورد مارماریس
  • الیت وورد وان
  • الیت وورد پرسیژ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
محل استقرار
انتخاب هتل
تاریخ ورود
تاریخ خروج
بالغ
رزرواسیون

بلوگ ها

ELITE WORLD HOTELS

2 جانفييه الثلاثاء

KIŞ AYLARINDA HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇIN YAPMANIZ GEREKENLER

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte, vücut direncimiz düşmeye başlar. Bu da bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve hastalıklara karşı vücudumuzun güçsüz kalmasına neden olur. Ayrıca, soğuklara bağlı olarak çeşitli hastalıklar da ciddi biçimde artış gösterir. Bu yüzden özellikle kış aylarında, hastalıklardan korunmak için yediğimiz yiyeceklerden giydiğimiz kıyafetlere kadar daha özenli davranmamız gerekiyor. İşte, kış aylarında sağlığımızı korumak adına almamız gereken bazı tedbirler...

kis hastalıklarından korunmak


 
Egzersiz yapmaya devam edin veya başlayın
 


Vücut direncini artırmak ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için yapılması gereken ilk şey, sağlıklı yaşamın gerekliliklerini yerine getirmektir. Bunlardan ilki, elbette egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz yapmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu, araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Üstelik egzersiz yapmak sadece fiziksel sağlığımızı korumaz, bunun yanı sıra ruhsal sağlığımız üzerinde de olumlu değişimlere sebep olur. Bu nedenle, hiçbir şey yapamıyorsanız bile kışın düzenli olarak yürüyüş yapmaya özen gösterin. Tıpkı yazın yaptığınız gibi, kışın da egzersiz programınızı uygulamaya devam edin.


 
Uyku düzeninizi koruyun

 


Vücut direncini korumanın ve artırmanın en etkili yolu yeterli şekilde uyumaktır. Sağlıklı bir insan, günde ortalama 7-8 saat uyumalıdır. Kalp atışı, kan basıncı, solunum; uyku sırasında düşer ve vücuda yararlı hormonların salınımı da uyku sırasında artar. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi korumak için özellikle kış aylarında uyku düzeniniz dengeli ve düzenli olmalıdır. Ayrıca, uyku için en ideal zaman dilimi olan gece saatlerini tercih etmelisiniz. 


 
Sık sık ellerinizi yıkayın


 
Kışın çoğalan hastalıklardan korunmanın en etkili yolu, hijyen kurallarını daha fazla önemsemektir. Ve bu konudaki öncelik, kesinlikle el temizliğidir. Ellerimiz, gün içinde birçok mikroba maruz kaldığı için kurallara uygun bir şekilde sık sık yıkanmalı ve göze, ağza çok fazla temas ettirilmemelidir.


 
Sağlıklı ve düzenli beslenin

 

saglikli beslenin


Sağlıklı ve düzenli beslenme, her zaman önemli olsa da özellikle kış aylarında bir olmazsa olmazdır. Çünkü, kış aylarında vücut direncimiz düşmeye daha meyillidir ve bunu engellemenin yolu da sağlıklı beslenmekten geçer. Bu yüzden, gün içinde en az üç öğün tüketilmeli ve öğünlerde besin değeri bakımından zengin yiyecekler tercih edilmelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenme, kış aylarında yaşam kalitenizi artırmanın en etkili yoludur. 

 


Vitamin desteği alın
 


Yeterli sebze ve meyve tüketmeyen kişiler, kış aylarında vücut dirençlerini artırmak için vitamin desteğine başvurabilirler. Çünkü vitaminler, bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir. Bu nedenle, kış hastalıklarından korunmak ve vücut direncinizi artırmak için vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen göstermeli; bunu yapamıyorsanız da vitamin desteğine başvurmalısınız.
 


Sıvı tüketimini artırın
 

sivi tuketin


Suyun sağlığımız için çok önemli bir sıvı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kış aylarında, zararlı maddelerin vücudumuzdan uzaklaşması ve hastalıklara karşı korunabilmemiz için su tüketimi daha fazla önem kazanıyor. Bunun dışında ada çayı, ıhlamur gibi sağlıklı içecekleri tüketmek de bizi hastalıklara karşı koruyor, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücut direncimizi artırıyor.
 


Stresten uzak durun
 


Stresin insan vücudunu sadece ruhsal değil fiziksel olarak da olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmış bir gerçek. Bu nedenle, bağışıklık sistemimizi korumak için stresten uzak durmamız gerekiyor. Özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanmamak için, sizi stresten uzaklaştıracak doğa yürüyüşleri veya keyif aldığınız çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Bu sayede hem ruhunuzu besleyebilir hem de bedeninizi stresin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. 
 
Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 

Kış Depresyonundan Korunmanın Yolları

به اشتراک بگذارید
آخرین 5 EĞLENCE ارسالی
آخرین 5 ETKINLIK ارسالی
آخرین 5 EVLILIK ارسالی
آخرین 5 GENEL ارسالی
آخرین 5 İŞ HAYATI ارسالی
آخرین 5 HABERLER ارسالی
آخرین 5 ÖZEL GÜNLER ارسالی
آخرین 5 SAĞLIKLI YAŞAM ارسالی
آخرین 5 SEYAHAT ارسالی
آخرین 5 YEME İÇME ارسالی