LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLARKEN EBEVEYNLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Pandemi koşullarında uzun süredir ara verilen yüz yüze eğitim süreci yeniden başlıyor. Belirli kurallar çerçevesinde yeniden başlayacak olan yüz yüze eğitim, başta öğrenciler olmak üzere öğretmenleri ve ebeveynleri etkileyecek bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Öğrenciler için zorlu olabilecek okula alışma evresinde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Hem devam eden COVID-19 salgınına yönelik hijyen önlemlerini hem de öğrencilerin okula yeniden adapte olması için ebeveynlerin neler yapması gerektiğini sizler için derledik. İsterseniz yüz yüze eğitim başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte göz atalım.

 

Çocuğunuzla Konuşarak Ona Yardımcı Olun

Çocuğunuzla Konuşarak Ona Yardımcı Olun

Pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında çocuklar geliyor. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için zorlu olabilen salgın sürecinde okula başlamak, çocuklarınızın bazı psikolojik tepkiler vermesine neden olabilir. Kaygı ve stres yaşayabilen çocuklarınızı bu duruma hazırlamak için onlarla iyi bir iletişim içinde olmalısınız. Çocuğunuza salgın sürecinde dikkat etmesi gerekenleri, hijyen kurallarını anlatarak bu durumun geçici olacağını ve sağlığımız için bu kuralların gerekli olduğunu anlatmalısınız. Uzmanların tavsiyelerine göre özellikle bu süreçte çocuklarınızla iletişiminize özen göstermeli, sorunlarını sizlerle paylaşmaları için onları teşvik etmelisiniz. Okulda hijyen kurallarına dikkat etmelerini, ellerini sık sık yıkamalarını, maskelerini çıkarmamalarını, yemekten önce ve sonra el hijyenine dikkat etmelerini tembihleyerek kurallara uydukları takdirde bir sıkıntı yaşamayacaklarının güvencesini vermelisiniz. Çocuklarınızla iletişime açık olduğunuzu göstermeli, kendilerini halsiz ve hasta hissettiklerinde düşüncelerini ifade etmelerini söylemelisiniz.

 

Çocuğunuzu Fizyolojik Olarak Okula Hazırlayın

Çocuğunuzu Fizyolojik Olarak Okula Hazırlayın

Uzun süredir ev ortamına alışan çocuklar için okulların açılmasıyla birlikte erken kalkmak ve güne adapte olmak zor gelebilir. Okullar açılmadan bir süre önce çocuğunuzu fizyolojik olarak okula hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun erkenden yatağa gitmesini, erken uyanmasını ve okul saatine uygun olarak kahvaltı yapmasını sağlayarak okullar açıldıktan sonra çocuğunuzun daha dinç ve sağlıklı hissetmesini mümkün kılabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun Yanında Koşulları Eleştirmeyin

Çocuğunuzun Yanında Koşulları Eleştirmeyin

Okulların açılması ya da yeniden kapanması gibi değişiklikler ve belirsizlik süreci, yetişkinleri de çocukları da etkiliyor. Uzmanlar çocukların değişen koşullara yetişkinlerden daha hızlı uyum sağlayabildiklerini söylüyor. Sizin için daha zor olan bu süreç, okula yeniden başlayacak olan çocuğunuz için daha kolay alışacağı bir dönem olabilir. Çocuğunuzun yanında okulla ilgili değişiklikleri eleştirmeniz çocuğunuzun okula ve öğretmenlerine duyacağı güveni sarsabilir. Bu yüzden çocuğunuzun yanında eğitim sisteminin güncel kararlarıyla ilgili eleştirel bir tutum sergilemekten kaçınmanız, çocuğunuzun eğitimine sağlıklı bir şekilde adapte olmasını ve okula güven duymasını sağlar. Çocuğunuza koşulları gerekçeleriyle izah ederek okula güvenle bağlanmasını sağlayabilir ve kaygı düzeyini azaltabilirsiniz.

 

Çocuğunuzun Çantasına Gerekli Hijyen Ürünlerini Ekleyin

Çocuğunuzun Çantasına Gerekli Hijyen Ürünlerini Ekleyin

Çocuğunuzun okul çantasına yedek maske, dezenfektan, ıslak mendil, eldiven, peçete gibi gerek duyabileceği hijyen ürünlerini eklemeyi unutmayın. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkamasını ya da dezenfekte etmesini hatırlatabilir, maskesini yere düşürürse ya da ıslatırsa değiştirmesini söyleyebilirsiniz. Dilerseniz yemek sırasında kullanabileceği bardak, çatal, kaşık gibi kişisel eşyaları da çantasına ekleyebilirsiniz.

 

Dijital Bağımlılıktan Kurtulması İçin Çocuğunuzu Teşvik Edin

Dijital Bağımlılıktan Kurtulması İçin Çocuğunuzu Teşvik Edin

Evde geçirilen uzun zaman diliminde çocuklarda saatlerce bilgisayar ve tabletle oynama, televizyon izleme gibi dijital alışkanlıklar meydana geldi. Çocuğunuzun okula ve derslerine uyum sağlaması için bilgisayar ve tablet oyunlarına, televizyon izleme sürelerine sınırlamalar getirmeli ve onları bu bağımlılıktan kurtarmalısınız. Çocuğunuzun dikkatini derslere vermesi için bir süre ödev ve projelerinde yardımcı olabilir, dersleri konusunda sorular sorarak ilgisini canlı tutabilirsiniz.

 

Negatif Yaklaşımdan Uzak Durun

Negatif Yaklaşımdan Uzak Durun

Salgın koşullarının kaygısını çocuklarınıza yansıtmamaya çalışın. Çocuğunuzu tedbirli olmak için uyarırken negatif yaklaşımlarda bulunmaktan kaçının. Maskesini takmasını, hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini olumlu cümlelerle anlatmaya çalışın. "Neden maskeni takmadın?", "Ellerini neden yıkamadın?" gibi yargılayıcı ifadelerden ve olumsuz tavırlardan uzak durmaya çalışın. Stres ve baskı altında hisseden çocuğunuz okula gitmekten ve sosyalleşmekten kaçınarak içine kapanabilir. Yapıcı bir yaklaşım ile çocuğunuza dikkatli olması gerektiğini hatırlatmanızda fayda var.

 

u yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Salgın Sürecinde Çocuğunuzu Okula Götürürken Çocuğunuz ve Kendiniz İçin Almanız 6 Önlem

Salgın Sürecinde Düğüne Gideceklerin Alması 6 Önlem

Seyahat Sırasında Çocuklarımızı Salgın Hastalıklardan Korumak İçin Ne Tür Önlemler Almalıyız?

Salgın Sürecinin İş Performansınızı Etkilemesine İzin Vermeyin!

Salgın Hastalıklara Karşı Evimizde Almamız Önlemler Nelerdir?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ