LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

YENİ YILDA DENEYEBİLECEĞİNİZ SAĞLIKLI YAŞAM VE EGZERSİZ TRENDLERİ

Yeni yılda daha iyi bir yaşam mı hayal ediyorsunuz? Bu doğrultuda neler yapabileceğinizi mi araştırıyorsunuz? Hadi gelin 2020'de trend olacak, hayatlarımıza taze başlangıçlar için kapı aralayacak iyi yaşam trendlerine beraber bakalım. İşte yeni yılda deneyebileceğiniz sağlıklı yaşam ve egzersiz trendleri.

 

Evde spor yapmak

Evde spor yapmak

Uzun yıllardır süregelen bir alışkanlık olsa da 2020'de evde spor yapmak daha bir trend halini alıyor. Bunun en büyük sebebi ise artık birçok materyal ile spor salonuna gitmenin öneminin azalması. Çünkü gelişen teknoloji evde spor yapma konseptini de değiştiriyor. Hayatımıza giren uygulamalar, takip cihazları, akıllı saatler ve sanal spor eğitmenleri evde tam verimli bir şekilde spor yapmamızı sağlıyor. Siz de akıllı egzersiz bisikletleri, akıllı ağırlıklar ve sanal antrenörleri araştırarak evde spor yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Kaliteli uyku

Kaliteli uyku

Uyku, hayatımızın devamlılığı için büyük öneme sahiptir. Gece geçirdiğimiz uyku süresinde fizyolojik ve psikolojik birçok düzenleme gerçekleşir. Yetersiz uyku ise fiziksel ve zihinsel yorgunluk, odaklanma problemleri ve dahası olarak ortaya çıkar. Bu bilgiler doğrultusunda sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku 2020’de trend oluyor! Ekran koruyucular, uyku kalitesini ölçümleyen mavi ışık gözlüğü, modu yükselten ampuller, uyku problemlerini çözmeye yönelik sanal uyku koçları kaliteli uyku için sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

 

Probiyotik bazlı beslenme

Vücudumuzda hücre sayısından çok bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin birçoğu ise bağırsaklarımızda yer almaktadır. Bu bakteriler nötr, dost ve zararlı olmak üzere üçe ayrılmıştır. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma ise bu topluluğun yani bağırsak florasının bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve genel ruh durumu üzerine etkili olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda vücudumuzdaki serotoninin yani mutluluk hormonunun büyük bir kısmı bağırsaklarımızda üretilmektedir. Bu yüzden bağırsaklarımız “ikinci beyin” olarak adlandırılmaktadır. Son birkaç yıldır daha yoğun bir şekilde hayatımızda yer alan probiyotikler, 2020 yılında tam anlamıyla trend oluyor! Siz de fermente ürünlerde, süt ve süt ürünlerinde bolca yer alan probiyotikleri ve aynı zamanda lifli gıdalarda yer alan ve probiyotiklerin çoğalmasını sağlayan prebiyotikleri tüketebilirsiniz.

 

Cebimizdeki doktorlar

Zaten hayatımızda olan ve bu yıl yeni özellikler ile daha da hayatımıza girecek olan wellness ve teknoloji sektörünün öncüleri akıllı cihazlar tıbbi testler üzerine tasarlanıyor. Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok akıllı cihaz; göz yaşı testleri, ter, idrar, kalp atım hızı üzerinden nanobiyosensörler eşliğinde ölçümler yapmaya hazırlanıyor. Siz de bu cihazları takip ederek sağlıklı yaşamı hayatınıza dahil edebilirsiniz.  

 

Bitki özlü beslenme

Son zamanlarda siz de belgesellerde ve filmlerde oldukça fazla bir şekilde bitki özlü beslenmenin işlendiğini görmüşsünüzdür. Araştırmalar bitki özlü beslenmenin 2025 yılında 140 milyar dolarlık pazar payına ulaşabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde et piyasasının %30'unun yerini bitki özlü alternatifler alabileceğini gösteriyor. Siz de bitki bazlı beslenerek bu trende ayak uydurabilirsiniz.

 

Ekoterapi

Ekoterapi

İnsan ne kadar şehirde kalsa da doğaya olan özlemi hiçbir zaman bitmemektedir. Çünkü insan her daim doğanın iyileştirici gücünden haberdardır. 2020 yılında bu fikir doğrultusunda hayatımızda olacak bir başka olgu ise ekoterapidir. Ekoterapi kişinin ruh halini ve sağlığını pozitif yönde etkileyen dış mekân aktiveleridir. Bu etkinlikler yürüyüş, bahçeyle uğraşmak veya ata binmek olabilir. Önemli olan dışarıda doğanın içinde bulunmaktır. 

 

Apiterapi

Arı sütü, arı poleni ve türevleri ile sağlığı geliştirmek ve korumak 2020 yılında bir trend halini alıyor. Birçok anne ve fert 2020 yılında hem kendileri hem de çocukları için güçlü bağışıklık sağlanması adına arı poleni tüketecek.

 

Kolajen

2020 yılında kolajen tozları, barları ve içecekleri çok daha yaygın olacak. Geçtiğimiz yıl Amerika'da kullanımı %60 civarında artış gösteren kolajen, bu yıl da Tip1 ve Tip2 ciltler için cilt desteği olarak kullanılmaya devam edecek. Siz de yeni yılda doktor tavsiyesi sonrasında yiyecek ve içeceklerinize kolajen ekleyebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Bilgisayar Başında Çalışanlara 7 Sağlık Uyarısı

Sağlıklı Yaşam İçin Hangi Yağlar Tercih Edilmeli?

Mucize Besin Zerdeçalın Sağlığımıza Olan 10 Faydası

SPA'nın Beden ve Ruh Sağlığımıza Olan 8 Faydası

Hastalıklardan Koruyan 5 Kış Çayı

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ