LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

12 Aralık Çarşamba

GASTRONOMİ MERAKLILARININ LEZZET ÜÇGENİ; ADANA, HATAY VE GAZİANTEP YEME İÇME REHBERİ

Türkiye’nin her bölgesinin kendine has lezzetleri bulunmaktadır. Gittiğiniz her şehirde mutlaka tutkunu olacağınız bir yiyecek bulursunuz. Fakat bir lezzet üçgeni düşünün ki hem birbiriyle etkileşim içinde hem de birbirinden tamamen farklı olsun. Evet! Adana, Hatay ve Gaziantep üçlüsünden bahsediyoruz! Örneğin Hatay’da lezzetli bir kebap yiyebilirsiniz ama Adana’da en lezzetlisini yersiniz. Benzer şekilde, Adana’da lezzetli bir baklava yiyebilirsiniz ama Gaziantep’te en lezzetlisini yersiniz. Fakat sanmayın ki bu şehirlerde bir şeyin ana vatanı başka şehir diye lezzetten vazgeçsinler; aksine kendileri yıllar içinde yepyeni tatlar üretip lezzete farklı bir boyut kazandırmışlardır. İşte etli lezzetlerinden tatlısına, yemeklerini yediğinizde hiçbir şekilde pişman kalmayacağınız lezzet üçgeni; Adana, Hatay ve Gaziantep.

 

Adana’da ne yenir?

icli kofte

Adana dediğimiz zaman geniş bir yeme- içme yelpazesi bizleri karşılar. Adana mutfağında acı da ekşi de tatlı da vardır. Peki Adana'da ne yenir? Adana dendiği zaman tabii ki ilk olarak akla Adana kebap gelir; acısı bol olanı ve tablada, yani seyyar olarak satılanı makbuldür. Adana'da sabah kahvaltısı ciğerle yapılır. Bu yüzden Adana'ya sabah saatlerinde ulaşıldıysa güne ciğer ile başlanabilir. Eğer sıcak bir Adana akşamında Adana'da bulunuluyorsa nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılan bici bici mutlaka tadılmalıdır. Bulgur ve irmikle hazırlanan köftelerin yer aldığı Fellah köftesi bir tür ev yemeğidir ve mutlaka denenmelidir. Eğer gece geç saat olmuşsa ve bir eğlenceden dönülüyorsa şırdan mutlaka tadılmalıdır. İçli köfte kesinlikle unutulmamalıdır! Şalgam, mutlaka tanesiyle içilmelidir. Patatesli ve peynirli sıkma mutlaka yenmelidir. Ayrıca her köşede birbirinden güzel halka tatlı satan seyyar satıcıları ve mekânları bulmak mümkündür.

 

Hatay’da ne yenir?

Hatay’da ne yenir?

Adeta bir lezzet diyarı olan bir diğer şehrimiz Hatay'dır. Et yemekleri, şerbetleri, tatlıları ve nice lezzetleriyle hem damağa hem göze hitap eder. Peki Hatay'da ne yenir? Hatay denince tabii ki ilk olarak akla künefe gelir. Bu yüzden Hatay'a gidildiğinde künefe mutlaka yenmelidir. Acılı, çeşit çeşit ve lezzetli Hatay mezeleri mutlaka tadılmalıdır. Otantik kahvaltıcıların yer aldığı Hatay Uzun Çarşı gibi mekânlarda kahvaltı edilmelidir. Bölgenin kebapçıları mutlaka keşfedilmelidir. Ayrıca Hatay'a özel yapılan içli köfte, küf çökelek, soslu İskenderun döneri, şişperek çorbası, biberli ekmek, kâğıt kebabı diğer denenmesi gerekenler arasındadır.

 

Gaziantep’te ne yenir?

baklava

Gaziantep dediğimiz zaman tabii ki ilk olarak aklımıza baklava gelmektedir. Bunlar dışında; küşleme, katmer, kahker, zırh ile çekilen kebap, alinazik kebabı, simit kebabı, yuvalama, patlıcan kebabı, içli köfte, meyveli et yemekleri, kıyma kebabı, Antep peyniri, lahmacun, ciğer, beyran çorbası, nohut dürüm, menengiç kahvesi, zahter çayı diğer denenmesi gerekenler arasındadır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Karadeniz Bölgesinden 10 Yemek

Ege Mutfağına Özel 10 Sebze Yemeği

Hatay Sofrasından 10 Yemek

Gezi Rotasını Gaziantep'e Çevirecek Olanlara Öneriler

İstanbul'da Baklava Yapan En İyi 7 Mekan

 

 

 

 

 

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ