LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
 • ELITE WORLD SAPANCA
 • ELITE WORLD ASIA
 • ELITE WORLD EUROPE
 • ELITE WORLD İSTANBUL
 • ELITE WORLD BUSINESS
 • ELITE WORLD MARMARİS
 • ELITE WORLD VAN
 • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

5 Temmuz Cuma

YAZ AYLARINDA KARŞILAŞILABİLECEĞİNİZ HASTALIKLAR VE KORUNMA YOLLARI

Yaz Aylarında Hastalık

Yaz aylarında, yüksek sıcaklıklar nedeniyle zamanımızın çoğu dışarıda geçer. Bununla birlikte beslenme alışkanlıklarımız, uyku düzenimiz vb. alışkanlıklarımızda da çeşitli değişiklikler söz konusudur. Tüm bunların sonucunda, özellikle yaz aylarında sıkça yaşanan bazı hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların başında ise güneş çarpması, gıda zehirlenmesi, böcek ısırması gibi durumlar gelmektedir. Yaz aylarında karşılaşabileceğiniz hastalıklardan korunma yollarını ele almadan önce, dilerseniz bu hastalıklara daha detaylı bir şekilde bakalım. İşte yaz mevsiminde yaşanması muhtemel hastalıklardan bazıları…

 

Baş ağrısı

Baş ağrısı

Baş ağrısı her mevsim görülebilen bir sağlık problemi olsa da yaz mevsiminin yüksek sıcaklıkları ve nem değerleri daha sık görülmesine neden olmaktadır. Yaz mevsiminde sıcaklık ve neme bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, uzun süre sıcağa maruz kalmayla birlikte şiddetini artırabilir.

 

Böcek ve sinek ısırmaları

Yaz aylarında karşılaşabileceğiniz durumlardan biri de böcek ve sinek ısırmalarıdır. Arı sokması, kene ve sivrisinek ısırması ise böcek ısırmalarının en sık rastlananlarıdır. Böcek ısırmalarının sonucunda çeşitli enfeksiyonlar meydana gelebilir. Böyle durumlarda ilk yapılması gereken şey bölgenin su ve sabunla yıkanmasıdır.

 

Güneş çarpması

Genellikle çocuklarda görülen güneş çarpması problemi, yaz aylarında aşırı güneşe maruz kalınması sonucu yetişkinlerde de görülebilmektedir. Bu problem şiddetli baş ağrısı, kusma, bulantı, yüksek ateş gibi belirtilerle kendisini gösterir. Böyle durumlarda kişi mutlaka serin bir mekânda tutulmalı ve soğuk duş yapılmalıdır. Ateş düşmüyor ise mutlaka en yakın doktora başvurulmalıdır.

 

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar

Yaz aylarında çokça zaman geçirilen deniz, havuz gibi ortamlar her zaman yeterince hijyenik olmayabilir. Böyle durumlarda, özellikle de havuzlarda mikrop ve bakteriler kolayca üreyebilmektedir. Enfeksiyon kapılması durumunda ise yüksek ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı şeklinde belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Enfeksiyon problemi, mutlaka bir doktora başvurularak tedavi edilmelidir.

 

Gıda zehirlenmeleri

Yaz aylarında karşılaşabileceğiniz diğer hastalık, gıda zehirlenmesidir. Bazı gıdalar yaz aylarında çok çabuk bozulabilir ve bakteri üretebilirler. Benzer şekilde hijyenik koşullarda hazırlanmayan yemekler de gıda zehirlenmelerine davetiye çıkarabilir. Ateş, kusma, bulantı, ishal gibi belirtilerle kendini gösteren bu hastalık en yakın doktora başvurularak tedavi edilmelidir. Aksi takdirde gıda zehirlenmeleri ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

 

Cilt hastalıkları

Yaz aylarında güneş yanıkları, isilikler, mantar enfeksiyonları gibi hastalıklar da sıkça yaşanabilmektedir. Tüm bunlar güneşin olumsuz etkileri olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle beyaz tenli kişiler, cilt hastalıklarına karşı daha savunmasızdır. Yaz mevsiminde cilt yeteri kadar korunmazsa cilt lekeleri, erken yaşlanma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

 

Yaz aylarında karşılaşabileceğiniz hastalıklardan korunma yolları

Görüldüğü üzere, yaz aylarında bazı noktalara dikkat etmezsek birçok hastalıkla yaşam kalitemiz bozulabilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaz geçirmek isteyenlerin bu mevsimde özellikle sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaya dikkat etmesi gerekir. Peki yaz hastalıklarından nasıl korunabiliriz? İşte bunun için alabileceğiniz bazı önlemler:

 • Yaz aylarında baş ağrısı gibi şikâyetlerden korunmak için uzun süre sıcağa maruz kalınmamalı ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Böcek ısırmalarına bağlı enfeksiyonlardan korunmak için dışarıya çıkmadan önce böcek ve sinek kovucu spreyler kullanılmalıdır.
 • Güneş çarpmalarından korunmak için koruyucu krem, şapka, gözlük kullanımı ihmal edilmemelidir. Bolca sıvı tüketilmeli, vücut susuz bırakılmamalıdır.
 • Girilen deniz veya havuzun hijyeninden emin olunmalıdır. Özellikle kadınlar ıslak mayo ile vakit geçirmemeli, sudan çıktıktan sonra mutlaka kuru giysiler giymelidir.
 • Gıda zehirlenmelerinden korunmak için dışarıda açıkta satılan gıda ürünleri tüketilmemelidir. Hangi koşullarda pişirildiği bilinmeyen gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Cilt sağlığını korumak için mutlaka güneş kremi kullanılmalı, cilt günlük yaşam sırasında da cilt tipine uygun kremlerle nemlendirilmelidir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarında Sindirim Sistemimizi Korumak için Nasıl Beslenmeliyiz?

Yazın Bolca Tüketmeniz Gereken Vücudunuzun Su İhtiyacını Karşılayan 10 Sağlıklı Yiyecek

Yaz Aylarında Hastalıklardan Korunmak için Almamız Gereken Önlemler

Yaz Mevsimi Yaklaşırken Beslenme ve Egzersiz Düzenimiz Nasıl Olmalı?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ