LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

YAZ AYLARINA FORMDA GİRMEK İÇİN BESLENME VE EGZERSİZ ÖNERİLERİ

Bahar aylarının gelmesiyle hepimiz kış rehavetini üzerimizden atarak, sıcacık bir yaza merhaba demek istiyoruz. Kış aylarında beslenme şeklimize çok fazla dikkat etmemiş olabiliriz. Tabii bir de kış mevsiminin getirdiği kısıtlı hareket durumu var. Biz de tüm bunları düşünerek yaz aylarına formda girmek isteyenler için beslenme ve egzersiz önerilerini bu yazıda topladık.

 

Yaz Aylarına Formda Girmek İçin Beslenme Önerileri

Yaz Aylarına Formda Girmek İçin Beslenme Önerileri

Uzun bir kış mevsimini yavaş yavaş arkamızda bırakıyoruz. Yaklaşan bahar ve yaz aylarında üzerimizdeki fazlalıkları atıp daha ince kıyafetler giymek için fazla kilolarımızdan kurtulmak isteriz. Bu, ilk bakışta zor gelse de düzenli ve sağlıklı beslenme kriterlerine dikkat ederek aldığımız kilolardan rahatça kurtulabiliriz.

 

1. Günün ilk öğünü olan kahvaltıyı es geçmeyin

Günün ilk öğünü olan kahvaltıyı es geçmeyin

Kahvaltı, günün en önemli öğünlerinin başında gelir. Metabolizmanın çalışmasını destekleyen kahvaltı, kan şekerinizi düzenleyerek; vücudunuzun da uyanmasını sağlar. Zihinsel ve bedensel fonksiyonlarınızı desteklemek ve fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı bir kahvaltıyı kesinlikle es geçmeyin.

 

2. Bol su tüketin

Bol su tüketin

Su, sindirim sisteminin çalışması için çok önemli bir mineral. Vücudumuz gün içerisinde dengeli bir şekilde fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmek için bol sıvıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle kilo vermek için bol su tüketmek önemli unsurlardan biri.

 

3. Öğünlerde besin çeşitliliğine özen gösterin

Bazı tek tip beslenmeye dayalı şok diyetler, hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlasa da sağlınıza ciddi zararlar verebilir. Çünkü vücudumuz farklı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bunun için gün içerisinde tüm besin gruplarından faydalanmalısınız. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, bu besinleri dengeli porsiyonlar olarak tüketmeniz gerektiği.

 

4. Daha küçük porsiyonlar tercih edin ve sebze meyve tüketimine özen gösterin

Daha küçük porsiyonlar tercih edin ve sebze meyve tüketimine özen gösterin

Sağlıklı bir diyet programında sadece porsiyonlarınızı küçülterek bile kilo vermeniz mümkün. Bu programı uygularken sebze meyve tüketimine özen göstererek, porsiyonlarınızı da normale göre azaltırsanız etkisini kısa süre içerisinde hissedebilirsiniz.

 

5. Karbonhidrat tüketimini azaltın

Vücudumuzun elbette karbonhidrata da ihtiyacı var. Ama bunu yaparken hem az tüketmeli hem de karbonhidrat seçimine özen göstermeliyiz. Beyaz un ile yapılan ürünler yerine; çok tahıllı, kepekli ürünleri tercih etmeliyiz. Pirinç pilavı yerine ise bulgur pilavı, siyah pirinç gibi yiyecekleri tercih ederek kilo verebilirsiniz.

 

6. Ara öğünlere ve lifli gıdalara önem verin

Ara öğünlere ve lifli gıdalara önem verin

Öğünlerinizin arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek metabolizmanızı dengede tutabilirsiniz. Ara öğünler aynı zamanda, ana öğünlerde daha küçük porsiyonlar tüketmenizi sağlar. Ara öğünlerde lifli gıdaları tercih etmeniz; kan şekerinizi düzenlemeniz açısından önem taşırken, size verdiği doygunluk hissiyle de açlığınızı geciktirir.

 

7. Şekeri hayatınızdan çıkarın

Vücudunuzda yağlanmaya sebep olan şeker, insan sağlığını tehdit eden en önemli şeylerin başında gelir. Bu yüzden kilo verme sürecinde şekeri olabildiğince azaltın ve hatta hayatınızdan tamamen çıkarmaya çalışın.

 

Yaz Aylarına Formda Girmek İçin Egzersiz Önerileri

Yaz Aylarına Formda Girmek İçin Egzersiz Önerileri

Maalesef kış aylarında kısıtlı bir hareket etme imkanı ve isteğimiz olduğu için birçoğumuz kilo almış olabiliriz. Ama şimdi silkelenip doğa ile birlikte canlanmanın vakti geldi! Fazla kilolarımızdan kurtulmak için hem bizi zinde tutacak hem de yaparken eğleneceğimiz egzersiz önerilerine gelin birlikte göz atalım.

 

1. Yürüyüş ve koşu

Yürüyüş ve koşu

Açık havada kolaylıkla yapabileceğiniz düzenli yürüyüş ve koşular, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda bedeninizi tazeler. Özel bir masraf ve özel bir alan gerektirmeyen yürüyüş ve koşu egzersizleri ile kilo verirken temiz havada spor yapmanın da keyfini yaşarsınız.

 

2. Bisiklet sürmek

Bisiklet sürmek

Bahar aylarının en eğlenceli aktivitelerinden biri olan bisiklet sürmek, formunuzu korumak için oldukça etkili bir egzersiz. Vücudun birçok kasını çalıştırarak ciddi bir şekilde yağ yakımı sağlayan bisiklet sürme egzersizlerini düzenli hale getirerek yaz aylarına daha formda girebilirsiniz.

 

3. Pilates

Pilates

Pilates, vücuttaki bütün kasları esneterek ve çalıştırarak vücudun sıkılaşmasını sağlar. Son zamanların popüler egzersizlerinden biri olan pilates, duruş bozukluklarını da düzeltmeye yardımcı olur. Pilatesi düzenli bir şekilde yaparak sağlıklı bir forma girmeniz mümkün.

 

4. Yoga

Yoga

Yine son zamanların popüler egzersizlerinden biri olan yoga, vücut kaslarının birçoğunu çalıştırırken nefes alışverişinizi de düzenler. Ev ortamında rahatlıkla uygulayabileceğiniz yogayı, özellikle sabahın erken saatlerinde yapmanızı öneririz. Böylece bedeniniz ve zihniniz güne daha zinde uyanacak.

 

5. Yüzme

Yüzme

Kuşkusuz kış aylarında yüzmeyi hepimiz çok özledik! Şimdi ise formumuza kavuşmak için bol bol yüzmenin tam vakti. Yüzme sporu, vücudun neredeyse tüm kaslarını çalıştırarak çok fazla kalori yakmasını sağlar. Düzenli bir şekilde yapılan yüzme, fiziksel ve zihinsel olarak fayda sağlarken kilo vermenizi de kolaylaştırır. Tabii ki suyun rahatlatıcı etkisini de unutmamak lazım.

 

6. Dans etmek

Dans etmek

En eğlenceli egzersizlerin başında gelen dans, vücudun çok fazla yağ yakmasını sağlar. Dans, bu sayede kilo vermenize yardımcı olurken stresten de arınmanıza ön ayak olur.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sonbaharda Tüketebileceğiniz Lezzetli ve Sağlıklı 8 Mevsim Meyve ve Sebzesi

Kış Mevsiminde En Çok Yenmesi Gereken Yiyecekler

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

Ne Yaz Ne Kış... Sonbaharda Hastalıklardan Korunmak İçin Almanız Gereken Önlemler

Sıcak Havalarda Yapılabilecek En Uygun Sporlar

Sporun İyi Hissettiren Sihirli Etkileri

Düzenli Egzersiz ve Kilo Kontrolünün Sağlığınızda Yaratacağı 8 Mükemmel Etki

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

Detoks Etkisi Yapan 11 Yiyecek

Ne Yersen O'sun! Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ