LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ÜRETKENLİĞİNİZİ ARTIRIN: OFİSTE FENG SHUİ’NİN ETKİLERİ

Gün içinde en çok vakti ofisimizde geçiyoruz. Hatta kimi zaman evimizden çok orada yaşıyoruz. Ancak bazen işimizi çok sevsek de ofiste bunalıyor, kendimizi bir an önce ofisten dışarı atmak istiyoruz. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız "Evet!" ise size bir sır verelim. Her mekanın bir enerjisi var ve bu sizi sandığınızdan daha çok etkiliyor! Bu enerjiyi üretkenliğinizi arttırmak ve kendinizi daha huzurlu hissetmek için kullanmanın yolu ise yüzyıllardır uygulanan Çin öğretisi Feng Shui'den geçiyor. Sizler de ofisinizde yapacağınız birkaç düzenlemeyle Feng Shui'nin olumlu etkilerini hissedebilirsiniz.

 

Feng Shui ile Ofisinizin Enerjisini Düzenleyin

Feng Shui ile Ofisinizin Enerjisini Düzenleyin

Feng Shui, kendi içinde derin alt katmanları olan bir mekan felsefesi olarak tanımlanır. Temelini Çin öğretilerinden alan bu inanışa göre insan “chi” adı verilen bir yaşam enerjisini taşır ve bu enerjinin yaşanılan mekanla uyumlu olması gerekir. Bu uyum sağlandığında ise bereket, bolluk, başarı ve şans sizi bulur. Enerji ve mekan uyumunu sağlamanın bazı yolları var. Örneğin; doğru konumlandırılmış objeler ve renklerle olumlu enerjiyi üzerinize kolayca çekebilirsiniz. Zamanınızın büyük kısmını geçirdiğiniz ofisinizi Feng Shui’ye uygun hale getirdiğinizde daha verimli çalışabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Size vereceğimiz birkaç tüyo ile ofisinizin havasını değiştirmeniz ise çok kolay!

 

1. Bereketi İçeride Tutmak İçin Ofiste Tek Kapı Kullanmalısınız

Bereketi İçeride Tutmak İçin Ofiste Tek Kapı Kullanmalısınız

Feng Shui’de mekanların girişine çok önem verilir. İş yeriniz sizin kazanç sağladığınız bir mekan ve dolayısıyla bu mekanın bereketli olması gerekir. Bu nedenle giriş kapınızın insan trafiğinin çok olduğu mekanlara bakmaması önemli. Tuvalet, mutfak ve asansör; bu noktada uzak durulması gereken yerler arasında. Bunun yanı sıra ofisin tek bir girişinin olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü içeride bolluk ve bereket enerjisinin dolaşmasını istiyorsanız bu enerjinin bir kapıdan girip diğerinden çıkmasının önüne geçmelisiniz.

 

2. Verimli Bir Çalışma için Hava Kalitesi Önemli

 Verimli Bir Çalışma için Hava Kalitesi Önemli

Solunan havanın kaliteli olmasının insan vücuduna önemi yadsınamaz. Ancak kapalı ve penceresiz ofisler, bu ihtiyacınızı tam olarak karşılayamaz. Bu tarz ofisler havalandırma ile desteklense de içinde barındırdığı negatif ve pozitif yükler dengesizleşir. Bu nedenle ofisinizde gerekli hava akışını sağlayacak pencereler yoksa bir tuz lambası ile havanın dengesini düzenleyebilirsiniz. Ofisinize tuz lambası koymanın etkilerini ise hemen hissedebilirsiniz. Çünkü kaliteli hava, insanları dinginleştirir ve gereksiz agresifliği önler. Çalışanların huzurunu ve ofisin verimliliğini arttırır.

 

3. Konsantrasyonu Yükseltmek için Gün Işığından Yararlanmalısınız

Konsantrasyonu Yükseltmek için Gün Işığından Yararlanmalısınız

Feng Shui’de ışık, bir mekanın enerji devinimi için çok önemli bir etmen olarak görülür. Aslında deneyimlerimizden yola çıkarak da bu önermeyi doğrulayabiliriz. Kim loş bir ortamda konsantre olup çalışabilir ki? Bu sebeple ofiste doğal ışıktan faydalanmanız oldukça önemli. Bunun mümkün olmadığı durumlardaysa iç mekan ışıklandırmasının güneş ışığına yakın, sarı renklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ışıklar açılı değil, tam üstten gelmeli. Bu küçük değişiklikle bile ofisinizin havasının nasıl değiştiğine inanamayacaksınız.

 

4. Yaratıcılığınızı Artırmak İstiyorsanız Masanız Batı Yönünde Olmalı

Çalışma masanızın konumu iş yapış şeklinizi bile etkiler. Kendinizi güvende hissetmeniz ve akan enerjiden maksimum düzeyde faydalanabilmeniz için sırtınızın duvara dönük olması gerekir. Aynı zamanda yüzünüz iç mekana bakacağı için bu alanın olabildiğince sade olmasına dikkat etmelisiniz. Batı yönü yaratıcılık, kariyer ve bereketle ilişkilendirilir. Eğer masanızı batıda konumlandırırsanız aksayan işlerinizin kolayca çözüldüğünü görebilirsiniz. Elbette herkesin ofiste kendine ait bir masası ya da odası yok. Eğer açık ofiste karşılıklı oturuyorsanız arada paravan kullanmanızı öneririz. Size ait alanı Feng Shui öğretisine göre dizayn ettiğinizde ise problem ortadan kalkmış olacak!

 

5. Başarı İçin Nesnelerinizi Doğru Yönde Konumlandırmalısınız

Bireysel konumlandırmanın yanı sıra mümkünse genel ofis düzeninde de Feng Shui öğretisini uygulamak herkese fayda sağlar. Bunun için yönlerin neyi temsil ettiğini bilmeniz gerekir. Kuzey yönü, başarıyı temsil eder ve bu yönde metal nesnelerin kullanılması gerekir. Çalışanlarınızın aldığı plaketleri ve ödülleri bu köşeye koyarak motivasyonu yükseltebilirsiniz. Batı ise bereketle ilişkilendirilir. Kariyerinizi yükseltmek için batı köşesinde balık sembolleri ya da kristal objeler kullanabilirsiniz. Doğu yönü, genellikle olumsuz enerjileri temsil eder. Bu etkiyi kırmak için o bölgeye şans getiren bambu bitkisini yerleştirebilirsiniz. Güney ise hastalık ve kavga gibi olumsuzlukları tetikler. Bu enerjiden korunmak için kırmızı renkli objeleri kullanabilirsiniz. Böylece ofis içinde istenmeyen gerginliklerin önüne geçebilirsiniz. Bu noktada kırmızı bir abajur, halı ya da tablo işinizi görür. Tüm bunları düzenlerken öğretinin temelini sadeliğin ve doğallığın oluşturduğunu atlamamalısınız. Gereksiz eşya yükünden kurtulduğunuzda enerji akışı düzene girecek ve üretkenliğiniz artacak. Deneyin ve görün!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Günümüz İş Yaşamının En Temel Sorunlarından biri: Mobbing. Nedir? Ne Yapılmalı?

Uzun Toplantıları Başarılı Bir Şekilde Geçirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Startup Nedir? Başarılı Bir Startup Oluşturmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ