LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

7 Ağustos Çarşamba

UÇAK KORKUSUNU NASIL YENERİZ?

Uçak korkusu nasıl yenilir

Araştırmalar her dört kişiden birinin uçak korkusu olduğunu gösteriyor. Bazı kişiler uçmaktan korktuğu için uçağı minimum derecede tercih ediyor; bazıları ise uçağa binmeyi tamamen reddediyor. Durum her ne olursa olsun, korkular hayattan çalıyor. Örneğin, uçak korkusu yüzünden uzak bir yere gitmek hayal olabiliyor. Gelin; uçak korkusu neden olur ve nasıl yenilir, birlikte bakalım. Keyifli okumalar!

 

Uçaktan neden korkarız?

Uçak fobisi ''aviofobi'' olarak bilinmektedir. Bu fobi her yaşta oluşabilir. Aslında uçaktan korkmanın nedeni oldukça basittir. Uçaktan korkmamızın nedeni, özünde kara canlısı olmamızdır. Uçuş için tasarlanmamamız, bize bu korkuyu yaşatmaktadır.

Uçmak söz konusu olduğu zaman, beynimizin duygusal bölümü harekete geçer. Duygusal bölüm, mantıklı bölüme göre daha ilkel davranarak hemen tepki verir. Örneğin birinin uçaktan korkan birine ''Uçmanın araba ile yolculuktan daha güvenli olması'' ile ilgili bir istatistiki bilgi vermesi, durumu değiştirmez. Kişi uçma hissine tamamen duygusal kısımla cevap verir. Bu fobi, travma sonucunda veya farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yani insan dünyaya bu korku ile gelmez. Uçak korkusu anında bir çeşit anksiyete durumu meydana gelir ve şiddet seviyesi arttıkça anksiyete, panik atağa dönüşür. Peki bu durum ile ilgili ne yapmamız gerekir? İşte cevapları…

 

Seyahat tarihinizi mutlaka doğru seçin

Eski zamanlarda uçak seyahatleri seyahat acenteleriyle, birçok bilgi belirli olmadan organize ediliyordu. Fakat günümüzde, uçağın hangi model olduğundan uçacağı günün hangi zaman diliminde yağmur yağabileceğine kadar birçok bilgi almak mümkün. Bu yüzden, uçak korkusu yaşamamak için seyahat günü ile ilgili bilgi alınması ve buna göre bir seçim yapılması oldukça önemli. Bununla birlikte, koltuk seçerken ön sıra ve çıkış kapısına yakın oturmaya; bacak mesafesinin fazla olmasına dikkat edilmelidir. Uçak korkusunu yenmenin en önemli ve ilk adımı, seyahati akıllıca planlamaktır. Seyahat unsurları uçak korkusunu tetikleyecek şekilde değil, yenmeyi destekleyecek şekilde olmalıdır.

 

Durumunuzu uçak personeli ile paylaşın

Bu duruma mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Uçak personelleri bu konu hususunda eğitilmişlerdir. Uçağa binmeden önce uçak personelini durumunuz hakkında uyararak rahat bir uçuş geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Bu sayede, uçak personeli ihtiyacınız olan ekstra ilgi ve güvenceyi sizlere sağlar. Diğer bir yandan, bu durumun farkında olan personel uçak korkunuzu bildiği için herhangi bir istenmeyen durumda aşırı tepkiler vererek bu korkunuzu tetiklemezler.

 

Rahat kıyafetler giyin, ağır yiyecekler ve içecekler tüketmeyin

Evet, tüm bunların hepsi uçak korkunuzun tetiklenmesine neden olabilir. Bu doğrultuda alkol, çikolata, ağır yiyecekler, kahve gibi yiyecekler ve içecekler tüketmemeye özen gösterin. Uyarıcılar olayları farklı şekilde algılamanıza, ağır ve sağlıksız yiyecekler ise rahatsız hissetmenize neden olur. Diğer bir yandan rahat olmayan kıyafetler, doğru nefes alıp verememenize neden olabilirler. Uçak korkusunda rahat nefes alıp vermek oldukça önemlidir.

 

Gözlem yapın!

gözlem yapın

Eğer uçuş korkusuyla bir uçuşa gidiyorsanız ve uçuşa geç kaldıysanız, korkunuz daha da artacaktır. Fakat korku içinde değil de sakin bir şekilde uçuşa gitmeniz, içiniz rahatlatacaktır. Bu yüzden havalimanına gidin, rutin gelişmeleri ve uçuşları izleyin. Uçakta nasıl uçacağınızı ve bu işin üstesinden nasıl geleceğinizi hayal edin. Her defasında kendinizi bir gözlemci, bir de yolcu olarak hayal edin. Uçağa bindiğinizde gözlem yaptığınız anları hatırlayın. Aslında bu kendi kendinize yardım etmenizin en güzel yoludur.

 

Film izleyin, kitap okuyun veya kafanızı dağıtacak bir şeyler bulun

kitap okuyun

Beynin daha ilkel olan duygusal bölümü devreye girdiği için beyin sürekli üretme durumundadır. Bu noktada beyni durdurmak büyük öneme sahiptir. Böyle anlarda aklınızda sürekli ''Ya şöyle olursa...'' senaryoları döner dolaşır. Fakat kitap okumanız, film izlemeniz veya türevlerini yapmanız, beyninizin odak noktasını farklılaştırmanız için mükemmeldir.

 

Bunlar dışında neler yapılabilir?

İşte uçak korkusunu yenmek için yapabileceğiniz diğer şeyler:

Uçuş esnasında gelebilecek beklenmedik seslere hazırlıklı olun. Uçağın bir makine olduğunu unutmayın.

Eğer motor sesinden rahatsız oluyorsanız kulaklık takın.

Uçağa binmeden önce pilotla muhabbet edin.

Eğer vaktiniz ve maddi imkânlarınız var ise sık uçmaya gayret edin.

VR gözlükler ile sanal uçuşlar yaparak bu duruma alışın.

Uçuş öncesinde uçak kaza videoları izlemeyin.

Eğer uçuşu uyanık geçirmek istemiyorsanız, uçuş öncesindeki günde uyumayın.

Eğer korkunuzu yenemiyorsanız, uzman desteği alın.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Uçakta Mükemmel Uykunun 12 Yolu

Kar Yağdığında Güzelliği Kat Kat Artan 7 Lokasyon!

İlkbaharda Yurt Dışında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 8 Lokasyon

Sonbaharda Yurt İçinde Ziyaret Edebileceğiniz En Güzel 10 Lokasyon

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ