LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İSTANBUL’DA YENİLEBİLECEK GELENEKSEL YEMEKLER

İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan tek şehirdir. Bu benzersiz ve görkemli şehir, eşsiz tatlara da ev sahipliği yapmasıyla oldukça popüler bir konumdadır. Bu sebeple, pek çok kültürle harmanlanmış İstanbul mutfağı, dünya mutfakları arasında da önemli bir yere sahiptir. İstanbul’un zengin yemek kültürü, Osmanlı Mutfağına kadar uzanıyor. Öyle ki İstanbul mutfağı kuzu, koyun ve dana etli yemekleri ile yiyenlerin bu tatlardan vazgeçememesine neden oluyor. Et yemeklerinin yanı sıra zengin börek çeşitleri, kuru fasulye, zeytinyağlı sebze yemekleri, bulgur ve pirinç pilavı da bu benzersiz mutfağın olmazsa olmazlarındandır. İstanbul’da mutlaka tadılması gereken meşhur yiyecekleri sizler için derledik. Yoksa siz hala İstanbul’da yenmesi gereken yiyecekleri tatmadınız mı?

 

Hafızalardan Silinmeyecek Tatlar

İstanbul denilince akıllara şehrin eşsiz mimari yapıları ve geleneksel lezzetleri geliyor. Bu geleneksel tatlar, semt semt ayrı lezzetlere sahip olmalarıyla da oldukça popüler durumdalar. Örneğin; Ortaköy’ün kumpiri, Eminönü’nün balık ekmeği, Beyoğlu’nun ıslak hamburgeri, Sarıyer’in böreği, Vefa’nın bozası, Eyüp’ün kebabı ve kaymağı, Beykoz’un paçası, Karaköy fırınlarının kuru poğaçası, Üsküdar Şemsipaşa’nın turşusu, Hacıbekir’in akide şekerleri gibi pek çok enfes lezzet sıralanabilir. İstanbul’a gelen herkesin bu tatları bir kere dahi olsa tatması gerekir.

 

Tarihi Sultanahmet Köftesi

köfteci

Sultanahmet’e kadar gidip de Sultanahmet köftesi yememek büyük bir eksiklik olarak kabul edilir. Ayrıca bir gerçek vardır ki bu tarihi tarifle hazırlanan köfteyi bir kez yiyen, bir daha yemek için can atar. Bu meşhur köfte, İstanbul’a gidip denemeye değer denebilecek lezzetlerin başında yer alıyor.
 

Meşhur Lezzet: Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca Yoğurdu

Geleneksel lezzetlerimizin başında gelen Kanlıca yoğurdu 1893 tarihinde imal edilmeye başlanan ve kuşaktan kuşağa aktarılan bir lezzet olarak biliniyor. Yıllardan beri aynı lezzeti korumayı başardıkları için İstanbul’da oldukça meşhur! Siz de hala denemediyseniz, vakit kaybetmeden bu lezzetin tadına bakın.

 

Benzersiz Tatlardan Biri: Uykuluk

Uykuluk

Uykuluk; kuzu ya da dananın bağırsak, ciğer, gerdan ya da yürek gibi yerlerinden çıkarılarak yapılan bir çeşit yemektir. Mart, nisan ve mayıs aylarında yapılanlar en lezzetli uykuluklar olarak ün salmıştır. Sütlüce semtinde son derece meşhur bir yemek olarak bilinir.

 

Müptelası Olunmuş İstanbul Pilavı

İstanbul Pilavı

Her yörenin kendine özgü pilav çeşidi olduğu kabul edilir. Osmanlı döneminde son derece meşhur olan pilav; bayram, doğum, düğün, cenaze gibi önemli etkinliklerde de ana yemek haline gelerek günümüzde de bunu korumaya devam etmektedir. Bunula birlikte pilavı çok seven sultanların isimleri de zamanla pilavın adını almıştır. Sultan Reşat pilavı ya da Ali Paşa pilavı bu örnekler arasında yer alır. Yiyenlerin mest olacağı bir lezzet olan İstanbul pilavı, aynı zamanda seyyar olarak da sokaklarda satılır. İstanbul pilavı, mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasında yerini koruyor!

 

Sizin için özenle hazırlanan, dumanı üstünde tüten kebap çeşitlerini deneyimlemek için The Grill Ocakbaşı hakkında bilgi alın;

The Grill Ocakbaşı

Elite World Europe Otel - The Grill Ocakbaşı (Basın Ekspres)

Elite World Asia Otel - The Grill Ocakbaşı (Küçükyalı)

Elite World Business Otel - The Grill Ocakbaşı (Florya)

Elite World Sapanca Otel - The Grill Ocakbaşı (Sapanca)

Elite World Van Otel - The Grill Ocakbaşı (Van)

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul'a İlk Kez Gelecekler İçin Seyahat Rehberi

İstanbul’da Görülmeye Değer 10 Alternatif Müze

İstanbul’un Simgesi Galata Kulesi’nin Hikayesi

İstanbul’da Baklava Yapan En İyi 7 Mekân

İstanbul’da Hamburger Yapan En İyi 7 Mekân

İstanbul’da Caz Dinleyebileceğiniz En İyi 8 Mekân

İstanbul’da Mantı Ustası Sayılan 7 Mekân

İstanbul’u Anlatan 10 Roman

İstanbul’da Manzarasıyla Ünlü 6 Yer

İstanbul’daki En İyi 7 Konser Mekânı

İstanbul’da Yer Alan Kendinizi Dinleyebileceğiniz 7 Huzur Dolu Yer

İstanbul’daki En İyi 8 Kahvaltı Mekânı

İstanbul’da Gece Dışarı Çıkacaklara Öneriler

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Geçmişten Gelen Hikayesi

İstanbul’da Yer Alan Lahmacun Severlerin Mutlaka Gitmesi Gereken En İyi 10 Lahmacuncu

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ