LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
 • ELITE WORLD SAPANCA
 • ELITE WORLD ASIA
 • ELITE WORLD EUROPE
 • ELITE WORLD İSTANBUL
 • ELITE WORLD BUSINESS
 • ELITE WORLD MARMARİS
 • ELITE WORLD VAN
 • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ADIM ADIM BAVUL HAZIRLAMA REHBERİ

Bavul düzenlemek çok güç olmasa da, yanınıza almak istediğiniz tüm eşyalarınızı deforme etmeden, kırıştırmadan bavulunuzun içine yerleştirmek iyi bir organizasyon gerektirir.

Öncelikle yolculuk amacınız, gideceğiniz şehir, bölge, kalacağınız mekân ve konaklama süresine göre bir planlama yapmalısınız elbette. Bir iş gezisi veya tatil için hazırlamanız gereken bavul birbirinden farklı olacaktır. Sizin için hazırladığımız pratik bavul hazırlama tavsiyelerimize dikkat ederseniz, seyahate çıkmadan önce bavulunuzu hazırlamak için günler öncesinden hazırlanmaya gerek duymayacaksınız.
 

Bavul Hazırlamadan Önce, Liste!

bavul listesi

Bavul, günlük yaşantınızın bir yansıması gibidir. Yanınıza kullandığınız, giydiğiniz hemen her şeyi almak istersiniz. Fakat gereksiz eşyalarla dolu bir bavul, hiç de işinize yaramayacağı gibi boşa zaman ve enerji kaybettirir. Pratik bir seyahat için size gerekli olan en temel eşyaların minimum listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. ”Olmasa da olur!” diyebileceğiniz hiç bir eşyayı bavulunuza koymamanız adına elemeler yapabilirsiniz. Böylece daha kısa sürede bavulunuzu hazırlayabilir; üstelik bavulunuza gerekli olan daha çok eşyanızı sığdırabilirsiniz.
 

Bavulunuzda Mutlaka Olması Gerekenler

Bavulunuzda Olması Gerekenler

 • Kalacağınız gün ve gideceğiniz ortama göre hesaplayabileceğiniz kıyafetleriniz,
 • Kıyafetlerinize uygun asgari kullanabileceğiniz sneakers, sandalet gibi az yer kaplayacak ayakkabılar,
 • Gidiş geliş süresince yetecek oranda ve küçük ebatlarda diş fırçası, diş macunu, parfüm, şampuan gibi kişisel malzemeler,
 • Yeterince iç çamaşırı, çorap, kemer gibi eşyalar,
 • Seyahatiniz esnasında kullanacağınız telefon, tablet, laptop gibi cihazlar,
 • Pasaport, ehliyet, vize belgeleri gibi yanınızda bulunması gereken evraklar.
   

Küçük Bavula Eşya Sığdırmak

Küçük bir bavul seçtiyseniz kısa bir seyahat düşündüğünüz anlamına gelir. Olabildiğince az sayıda ve çaprazlama kullanabileceğiniz kıyafetlerinizi katlayın ve sıkı sıkı yuvarlayarak hacmini daraltın. Ayakkabı ve temizlik-bakım malzemeleri gibi eşyaları alta koyabilirsiniz. Katlayıp, yuvarlamış olduğunuz t-shirt, pantolon gibi kıyafetlerinizi yan yana bavulunuza yerleştirin ve kalan boşluklara kemer, şarj, aksesuar gibi eşyalarınızı sıkıştırın. Hala boş yerler kaldığını göreceksiniz. Bu boşlukları seyahatten aldığınız hediyeler için kullanabilirsiniz.
 

Büyük Bavul Yerleştirme için Öneriler

Geniş bir aile veya uzun süreli bir seyahat için seçtiğiniz bavulunuz, taşıma güçlüğüne maruz kalmamak için mutlaka tekerlekli ve çek-çekli olmalıdır. Bavul, büyük diye tıka basa her şeyi doldurmak yerine ihtiyaç listesine göre hazırlayabileceğiniz minimum eşya oranınızı düşünmelisiniz. Aynı tip kıyafetlerinizi buruşmayacak şekilde bavula yerleştirebilmek için zemine düzgünce açıp üst üste katlayabilir, daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Bavulunuza önce ayakkabılarınızı en alta gelecek şekilde (kullanılmışsa bir poşete geçirerek) yerleştirebilirsiniz. Kalın kumaşlı ağır kıyafetleri de en alta koymaya dikkat etmelisiniz. Ayakkabı içlerindeki boşluklarını, iç içe sokacağınız çorap ya da iç çamaşırı gibi küçük eşyalarınızı koyarak değerlendirebilirsiniz. Tüm boşlukları, uygun eşyalarla doldurup ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızı yeniden kontrol ettikten sonra bavul hazırlama işinizi sonlandırabilirsiniz.
 

Bavullar Karışmasın!

Havaalanlarında en sık görülen durumlardan biri, aynı tip model ve renkte bavulların kaybolması ya da karışmasıdır. Oldukça can sıkıcı bu duruma düşmemek için basit manevralar yapabilirsiniz.

 • Kısa bir seyahat ve uçak yolculuğu, planın bir parçası ise kabine sığabilecek küçük bir bavul tedarik etmeniz, havaalanında boş yere beklemeyi ve valizinizin kaybolma riskini önler.
 • Valizinizin rengini, herkesin tercih ettiği siyah, kahverengi, bej gibi renkler dışında, hatta mümkünse neon renklerde seçebilirsiniz.
 • Renk değiştirme imkânınız yoksa bavulunuzun üzerine renkli bantlar yapıştırabilirsiniz.
 • Hiçbir şey yapamadıysanız bile, bavul üzerindeki etiketlere iletişim numaranızı yazmayı unutmamanızı öneririz.

İyi yolculuklar!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Eşsiz Güzelliğiyle Ege Kıyılarımızda Arz-I Endam Eden 10 Tatil Beldesi 

Her Mevsimi Ayrı Güzel Bozcaada Rehberi 

Çocuklarınız İle Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz Tatilinizi Planlamadan Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun 

İstanbul'a İlk Kez Gelecekler İçin Seyahat Rehberi 

Bu Yaz Yunanistan'a Gitmeniz İçin 10 Şahane Neden 

Bodrum'un Güzel Komşusu Kos Adası'nda Mutlak Yapmanız Gereken 8 Şey 

Doğa Kaçamağı İçin Ağva'da Yapabileceğiniz 6 Aktivite 

İstanbul'a Yakın Muhteşem Güzellikte 12 Tatil Yeri 

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ