LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

SCHENGEN VİZESİ ALMA REHBERİ

Genellikle ilk kez yolculuk yapacaklar için korkulu rüya olan Schengen vizesi, günümüzde Avrupa Birliği ülkelerinin daha rahat yolculuk ve ticaret yapabilmek adına AB üyesi olmayan ülkelere sundukları vize işlemi olarak tanımlanabilir. Avrupa ülkelerine yolculuk yapmak için gerekli olan vize işlemleri, bir kere yapıldıktan sonra diğer tüm Avrupa ülkelerinde de geçerliliğini korur. Ancak bu aşamada birtakım kriterlere dikkat etmek ve ince detayları göz önünde bulundurmak gereklidir.

 

Vize Başvurunuzu Hangi Ülkeden Yapacağınızı Bilin

Schengen vizesi, Avrupa Birliği’ne üye olan her ülke tarafından verilir. Ancak bu ülkeler arasında da vize sürecinin ve istenilen belgelerin farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu konuda örnek vermek gerekirse, Yunanistan’ın Türkiye ile komşu olması dolayısıyla daha rahat, İsviçre veya İspanya gibi diğer Kuzey Avrupa ülkelerinin de daha zor vize imkânı sağladığı dile getirilebilir.  Ayrıca vizeyi ilk olarak hangi ülkeye giriş yapacaksanız o ülkeden almaya da özen göstermelisiniz.

 

Başvuru Sürecinizin Zamanına Dikkat Edin

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra direkt konsolosluk üzerinden işlemlerin son aşamasını halledebileceğini düşünerek yanılgıya düşebiliyoruz. Hâlbuki sürecin akışı son yıllarda aracı firmalar sayesinde devam ettiriliyor. Yani aracı firmalar, sizin gerekli olan evraklarınızı ve parmak izinizi teslim alarak konsolosluklara teslimatını gerçekleştirmeye yardım ediyor. Ayrıca bu aracı firmalara gidebilmek için öncesinde telefon veya internet üzerinden randevu almalısınız. Aksi taktirde işlemlerinizin yapılabilmesi daha uzun sürebilir.

 

Evraklarınızın Tam Olduğundan Emin Olun

Schengen vizesi için seyahat yapacak kişilerden istenen belgeler, çeşitli kıstaslara bağlı olarak farklılaşır. Örneğin; genç bir öğrenci ile özel veya kamu sektöründe çalışan yetişkin bir bireyden istenilecek belgeler aynı değildir. Bu konuda hangi grubuna girdiğinizi teyit edebilir ve ona göre belgelerinizi daha eksiksiz şekilde temin edebilirsiniz.

 

Pasaportunuzun Geçerlilik Sürecine Dikkat Edin

Pasaport konusunda titiz davranmanız sizin lehinizedir. Bunun için öncelikle pasaport durumuzu kontrol etmeli ve ona göre vize işlemlerinizi halletmeye karar vermelisiniz. Özellikle; pasaportunuzun bitiş süreci 6 aydan daha kısa bir sürede ise vize başvurusu yapmak yerine yeni bir pasaport çıkartmak daha doğru ve mantıklı bir karar olacaktır.

 

Vize Aşamaları için Vize Danışmanından Yardım Alın

Tatil öncesi sürecinizi daha rahat ve kolay geçirmek istiyor, vize işlemleri için vakit kaybetmek istemiyorsanız sizin için uygun olan bir vize danışmanlık şirketiyle de anlaşabilirsiniz. Profesyonel olarak hizmet veren danışmanlık şirketlerinin; evrak düzeninden parmak izinize kadar pek çok alanda size destek olacağından emin olabilirsiniz.

 

Mülakat Günü Sakin ve Rahat Olmaya Çalışın

Vize işlemlerini halledebilmek için başvuru yapıldıktan sonra mülakata çağrılma aşamasına gelinir. Mülakat, kişinin kendini ifade edebilmesi ve evraklar konusunda akla takılan konuları görüşebilmesi açısından son derece avantajlıdır. Kişilerin mülakata tabi tutulmaları, ülke makamlarının gelecek yolcular için belirlediği koşullara sahip olup olmadıklarını test etme amacı taşır. Mülakat sırasında ürkek, sinirli veya negatif bir tavır sergilenmemeniz size her zaman artı puan kazandıracaktır. Sorulan sorulara cevap veremiyor olsanız dahi ılımlı ve sakin duruşunuzu yitirmemeye çalışın. Bu sizin mülakatı daha rahat geçmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Seyahat Sürenizi ve Kendi Ülkenize Dönüşünüzü Belgeleyin

Konsolosluk firmalarının en çok merak ettiği konulardan birisi de kişilerin seyahat süreleridir. O nedenle inceleme kısmında banka hesaplarınızdan tapularınıza ve çalıştığınız işinizi kanıtlayan belgelerinize kadar tüm evraklarınızı, seyahatinizden emin olmak isteyen konsolosluk şirketine sunun. Gerek duyulursa gidiş-dönüş biletlerinizi, kendi aracınızla gidecekseniz de aracınıza ait evrakları gösterin. Gideceğiniz şehirde barınma yerinizi belirlemek açısından otel rezervasyonunuzu yaptırın. Bunun için internet üzerinde yer alan birçok köklü firmadan yardım alabilirsiniz. Hatta erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak daha avantajlı ve cazip bir tatil yapma olanağı yakalayabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 7 Kıta Amerika Ülkesi

Kar Yağdığında Güzelliği Kat Kat Artan 7 Lokasyon

Kış Tatili için Tercih Edebileceğiniz 8 Muhteşem Rota

Geri Dönmek İstemeyeceğiniz 10 Muhteşem Balayı Destinasyonu!

Türkiye ve Dünyada En İyi 9 Kış Sporları Destinasyonu

Eşsiz Güzelliğiyle Ege Kıyılarımızda Arz-ı Endam Eden 10 Tatil Beldesi

Dünyanın Dört Bir Yanından 10 Muhteşem Tren Yolculuğu Rotası!

Avrupa'da Ucuz Seyahat Etmenin 10 Yolu

Kısa Ramazan Bayramı Tatilini Fırsat Bilip Gidebileceğiniz 8 Yakın Yurt Dışı Lokasyonu

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ