LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

24 Şubat Cuma

SAUNANIN VÜCUDUNUZA İYİLİK KATACAK 8 FAYDASI

Sauna

Zihin ve beden için rahatlatıcı bir etki sunan sauna, sağlıklı yaşam için gerekli olan bir aktivitedir. Ancak sauna işlemi, günümüzde hamam faaliyetiyle sıklıkla karıştırılır. Bu nedenle öncelikle bu ayrımı yapmakta fayda olacaktır. Hamam sadece vücuttaki kirlerin uzaklaştırılması adına derinlemesine yapılan yıkanma işlevidir. Sauna ise; ısı, buhar ve çeşitli kurallar çerçevesinde bedene uygulanan gevşeme ve rahatlama hareketi olarak tanımlanabilir.

 

Saunanın Sağlık Açısından Başlıca Faydaları

Gerekli ısı düzeyi ile yapılan sauna, ilk olarak ter yoluyla vücudun gevşemesine yardım eder. Ter yardımıyla vücudun üzerindeki toksinler temizlenirken diğer yandan da içerideki kimyasallar dışarı atılmış olur. Hem beden hem de ruh sağlığı için son derece yararlıdır. Ancak yapılırken aşırıya kaçmadan belirli zaman diliminde yapmak gereklidir.

 

1- Cilt Bakımına Destek Olur

Eski çağlardan günümüzde kadar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan sauna, alternatif tedavi yöntemi olarak bilinir. Cilt üzerindeki gözeneklerinin açılmasını sağladığı için hücre yenilenmesi üzerinde de oldukça büyük etkiye sahiptir. Cilt üzerinde olan bir diğer etkisi ise kılcal damarlar üzerindeki dolaşımı artırmasıdır. Kan dolaşımı arttığı için cilt daha pürüzsüz ve bakımlı görünür. Ayrıca dokuları güçlendirerek kırışık oluşumu konusunda da önleyici bir etki sunar. Işıltılı, sağlıklı ve temiz bir cilt için dilediğiniz zaman saunanın gücüyle tanışabilirsiniz.

 

2- Kaslarınızı Güçlendirir

Yüksek ısıda uygulanan sauna, yağ yakımına katkıda bulunduğu için direkt olarak kaslarınızın yoğunluğu üzerinde de fayda sağlar. Kan sirkülasyonunu artırır ve vücudu yeni bir görüntüye kavuşturur. Böylelikle kaslarda yer alan yağ oranı dengelendiği için vücudunuz daha estetik ve orantılı görünür.

 

3- Kalp Sağlığınız Üzerinde Etkilidir

Saunada sıcaklık oranı artıkça kalp atış hızı da doğrudan artma eğilimi gösterir. Kalp açısından bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa düzenli olarak yapacağınız sauna seansları ile kalp sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

 

4- Kalori Yakmanıza Yardım Eder

Sauna'nın başlıca faydalarından birisi de zayıflama üzerinedir. Saunanın ısısı arttıkça kalp atışı da artacak ve böylelikle kişinin daha çabuk kilo vermesi hızlanacaktır.

 

5-Vücut Direncinizi Artırır

Sauna

Buhar ile yapılan sauna, vücudu nezle, grip veya bronşit gibi bağışıklık sistemini baz alan hastalıklara karşı koruma altına alır. Verilen yüksek ısı, kan hücrelerinin artmasını amaçlarken diğer yandan da virüs ve mikrop gibi çeşitli zararlı etkenleri vücudunuzdan uzaklaştırır. Bu sayede hastalıklara yakalanma riskiniz de minimum düzeye indirgenmiş olur.

 

6- Toksinleri Temizler

Dengeli ve düzenli olarak uygulanan ısı işlemi, vücudun terlemesine ve kanda yer alan ısının deri yüzeyine çıkmasına yardım eder. Dolayısıyla yapılan sauna faaliyetleri, vücudun içerisinde bulunan toksinlerin deri ve ciltten dışarı atılmasını sağlayarak derinlemesine bir temizlik imkanı tanır.

 

7-Uykunuzu Düzenli Hale Getirir

Derin ve sağlıklı uyku için saunaya gitmek, her zaman için faydalı olacaktır. Vücudunuza rahatlatıcı bir etki sunan sauna sayesinde, gece boyunca daha kesintisiz ve kaliteli bir uyku süreci geçirmek mümkündür. 

 

8- Stresi Azaltır

Günümüzde sıklıkla yapılan tıbbi araştırmalar, saunanın stres üzerinde etkileyici bir işleve sahip olduğunu belirtir. Sauna esnasında vücut üzerindeki kaslarda ve sinirlerde gevşeme sağlandığı için streste doğrudan azalma eğilimi gösterir.

 

Sauna Çeşitleri

Fin Saunası: Sosyal faaliyet amaçlı tercih edilen Fin Saunası, sağlıklı yaşam adına da uygulanabilir.

Ozon Saunası: Kullanımı her geçen gün artış gösteren Ozon Saunası, kas esnekliği açısından oldukça faydalıdır. Hasarlı kasların onarımını sağlamakla birlikte akciğer, kolon ve böbrek gibi organlardaki toksinleri de gidermeye destek olur. 20 dakikalık seanslar halinde uygulanması yeterlidir.

Rus Saunası: Rus Saunası ise geniş odalar içerisinde gerçekleştirilir. Rusya'da yetişmiş ağaçların yaprakları, uygulama esnasında vücuda vurulur. Öncelikle vücut dövülerek terlemesi ve gevşemesi sağlanır. Ardından da bu yapraklar ile temizlenme işlemine gidilir.

 

Sauna Keyfi İçin Elite World Hotels’e Bekleriz!

Elite World Hotel Sauna

Fit Life SPA & Health Center’da; hijyenik salonlarımız, dört mevsim hizmet veren havuzlarımız ve spor sonrasında rahatlayabileceğiniz SPA ve sauna merkezlerimizle aradığınız tüm detayları sizlere sunuyoruz. Üyelik ve bilgi almak için 444 0 883 numaralı telefonu arayabilir veya info@eliteworldhotels.com.tr adresine eposta gönderebilirsiniz.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ