LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

SONBAHAR AYLARINDA MUTLAKA ALMAMIZ GEREKEN 10 VİTAMİN VE MİNERAL

Sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte havalar soğuyor. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte metabolizmamız yavaşlıyor. Yavaşlayan metabolizma da vücut direncinin düşmesine sebep oluyor. Bu durum, bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamamız gerekiyor.

Özellikle sonbahar aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamız ya da daha hızlı kurtulmamız çok önemli. Bu nedenle bağışıklık için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri almamız gerekiyor. Peki, mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitaminler ve mineraller hangileri? İşte sonbahar aylarında mutlaka almamız gereken 10 vitamin ve mineral!

 

1. C Vitamini

C Vitamini

C vitamini, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde gerekli olan ana vitaminlerden biri. Eğer vücudumuzun C vitamini ihtiyacını karşılayamazsak vücudumuz hastalıklar karşısında direnç gösteremeyebilir. C vitamini, zararlı mikroorganizmaları emen ve yok eden enzimleri üretmekle görevli olan beyaz kan hücrelerinin oluşumunda da çok önemli bir yere sahip. Buna ek olarak C vitamini, önemli bir antioksidan etkisi gösterir. Bu vitamini portakal, limon, mandalina gibi hemen hemen bütün turunçgillerden alabiliriz. Bunların yanında çilek ve kivi de C vitamini bakımından oldukça zengin.

 

2. D Vitamini

D Vitamini

D vitamini, beyaz kan hücrelerinin sayısını artırma konusunda bedene önemli bir destek sunar. Aslında güneşin altında birkaç dakika geçirerek bu vitamini vücudumuza sağlayabiliriz. Ancak sonbahar aylarında güneşten mahrum kaldığımız için D vitamini ihtiyacımız da artar. Kemiklerimiz için çok önemli bir yere sahip olan D vitaminini süt, ton balığı ve tatlı patates gibi besinlerden elde edebiliriz.

 

3. B Vitamini

B Vitamini

B vitaminleri, vücudumuzun savunma mekanizmasını desteklemede önemli rol oynar. Vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı şartlar altında çalışmasını destekler. Bağışıklık sistemimiz için çok önemli bir role sahip olan B vitaminini yumurta, süt ürünleri, et, brokoli, ıspanak, narenciye, avokado ve muz gibi besin kaynaklarından temin edebiliriz.

 

4. E Vitamini

E Vitamini

E vitamini, hücreleri kansere karşı koruyan antioksidanlar içerir. E vitamini eksikliği, sinirlerin zedelenmesine ve çeşitli hastalıklara sebep olur. Badem, ayçiçeği ve avokado gibi gıdalar ile vücudumuzun E vitamini ihtiyacını karşılayabiliriz.

 

5. Folik Asit

Folik Asit

Folik asit, genellikle hamile kadınlar tarafından sık tüketilen mineraller arasında. Fakat ona sadece hamile kadınların değil, hepimizin ihtiyacı var. Bu mineraller, beyaz kan hücresinin üretilmesi aşamasında vücuda destek olur. Bu sebeple beslenmemizde folik aside yeteri kadar yer vermezsek, vücudumuz enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelebilir. Pirinç, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, ekmek ve tahıl gibi besinlerde folik asit bulunur.

 

6. A Vitamini

 A Vitamini

A vitamini hem göz sağlığı hem de bağışıklık sistemi için önemli vitaminlerden biri. Koyu ve açık yeşil sebzeler, tatlı patates, bal kabağı, lahana ve marul gibi besinlerden A vitamini elde edebiliriz.

 

7. Kalsiyum

Kalsiyum

Kalsiyum, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemli bir yere sahip. Vücudumuzda en çok dişlerimizde ve kemiklerimizde bulunur. İskelet ve diş yapısı için gerekli olan kalsiyum, aynı zamanda vücudumuzun kansere karşı korunmasında önemli bir rol üstlenir. Süt, yoğurt, peynir, ıspanak, kereviz, brokoli ve kahvaltılık gevreklerden kalsiyum alabiliriz.

 

8. K Vitamini

K Vitamini

K vitamini; hücre gelişimi, kemik sağlığı ve kanın pıhtılaşması gibi süreçlerde önemli rol oynar. Kıvırcık, kara lahana, yeşil lahana, pancar yaprağı, ıspanak, Brüksel lahanası ve brokolide bolca bulunur.

 

9. Magnezyum

Bağışıklık sisteminin direncini güçlendiren magnezyum, kan basıncının düzenlenmesi ve kemiklerin güçlenmesi için de vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller arasında. Kabuklu yemişler, fasulye, yulaf ezmesi, mercimek gibi besinler bize ihtiyacımız olan magnezyumu sağlar.

 

10. Potasyum

Potasyum

Potasyumun kas, kan basıncı ve nörolojik fonksiyonlar ile doğrudan ilişkisi var. Ayrıca vücuttaki su ve mineral dengesi için çok önemli bir yere sahip. Potasyum minerali, böbrek taşı ve kemik erimesi riskini de azaltır. Muz ve yoğurt gibi besinlerde bolca potasyum bulunur. Ayrıca kuru fasulye, patates, pancar, balık, havuç ve ıspanak da potasyum kaynağı besinler arasında yer alır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarında Almamız Gereken Vitaminler

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayacak 9 Enerji Deposu Besin

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ