LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

SEYAHAT SIRASINDA TOPLU ALANLARDA BULUNURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Aylardır tüm dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasının ardından seyahat kısıtlamaları ülkemizde de sona eriyor. Yaz mevsiminin gelişi ile birlikte ertelenen tatil planları da artık hayata geçebilecek. Ancak uzmanlar salgının sona ermesi için hala tedbirli olunması gerektiğini sıkça vurguluyor. Özellikle seyahat edecekseniz koronavirüs önlemleri konusunda bir hayli özenli olmanız gerekiyor. İşte seyahat sırasında toplu alanlarda bulunurken dikkat etmeniz gerekenler!

 

Maske kullanın

Maske kullanın

Uzmanlar seyahat edilecekse mümkünse özel araç kullanılmasını öneriyor. Ancak ister özel aracınızla ister uçak gibi toplu kullanılan araçlarla seyahat edin; maske kullanarak tedbir almanız şart. Eğer ortamda sizin dışınızda başkaları bulunuyorsa maske ile hem kendi sağlığınızı hem de onların sağlığını güvence altına almalısınız. Koronavirüs salgını kontrol altına alınsa da halen bitmediğinin farkında olmakta fayda var.

 

Sosyal mesafe kuralına uyun

Normalleşme sürecinde toplu bir şekilde seyahat edilen uçak, tren gibi araçlarda bir koltuğun boş bırakılması, kişi sayısının sınırlandırılması gibi önlemler Bakanlık tarafından alındı ve uygulanması zorunlu tutulacak. Yine de seyahat sırasında kişisel önlemlerin de alınması ve bu konuda hassas davranılması son derece önemli. Bu yüzden toplu alanlarda bulunmanız gereken durumlarda diğer kişilerle aranıza en az 1,5 metre mesafe koymanız gerektiğini unutmayın.

 

Temastan kaçının

Temastan kaçının

Seyahat sırasında toplu alanlarda bulunurken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kişi ve yüzeylerle olabildiğince temastan kaçınmanız gerektiği. Özellikle uçak vb. topluca seyahat edilen araçlarda yüzeyler koronavirüs açısından son derece riskli olabilir. Bu yüzden gerek seyahata hazırlık aşamasında gerekse seyahat sırasında zorunlu olmadıkça kişi ve yüzeylere temas etmemelisiniz. Örneğin biletinizi online olarak yazdırmak ve çıkartmak, bu noktada alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi.

 

Yanınızda çanta boyu dezenfektan bulundurun

Yanınızda dezenfektan bulundurun

Yukarıda da belirttiğimiz gibi seyahat sırasında virüs barındırabilecek yüzeylere veya kişilere dokunmanız gerekebilir. Böyle durumlar için yanınızda küçük boy bir dezenfektan bulundurmanızda fayda var. Bu sayede ellerinizi düzenli olarak dezenfekte edebilir ve virüsten korunabilirsiniz.

 

Ellerinizi sık sık yıkayın

Eğer mümkünse ve imkânınız varsa seyahat öncesinde, sırasında ve sonrasında ellerinizi sık sık su ve sabun yardımıyla yıkayın. Koronavirüs'ün en çok ellerimiz aracılığıyla vücudumuza taşındığını biliyoruz. Bu yüzden el hijyeni, yeni normallerimizin en önemlisi olarak karşımıza çıkmakta.

 

Tükettiğiniz gıdaların hijyeninden emin olun

Salgının sona ermesini iple çeksek de eski hayatımıza dönmek için hala çok erken. Bu yüzden eskisi gibi seyahat sırasında rahatça yemek yemeyi unutmamız gerekiyor. Toplu alanlarda bulunurken tükettiğiniz besinlerin, size sunulan çatal-bıçağın ve bunların yer alacağı yüzeyin temizliğinden yüzde yüz emin olmanız gerekli. Aksi takdirde dışarıda yemek yemekten kaçınmanız daha yararlı olacaktır. 

 

Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnunuzu kâğıt mendille kapatın

Koronavirüs'ün öksürme, hapşırma gibi durumlarla havaya yayılan damlacıklar aracılığıyla bulaştığını biliyoruz. Bu yüzden böyle anlarda mutlaka ağız ve burnumuzu tek kullanımlık bir mendil ile kapatmamız, sonra da o mendili hemen çöpe atmamız gerekiyor. Aksi takdirde hem kendi sağlığımızı hem de başkalarının sağlığını riske atmış oluyoruz. 

 

Başkalarından da aynı dikkati göstermelerini talep edin

Eğer seyahat sırasında toplu alanlarda bulunuyorsanız koronavirüsten korunabilmeniz için herkesin aynı dikkati göstermesi gerekir. Siz maske kullanırken diğerlerinin kullanmaması, siz sosyal mesafeyi korumaya çalışırken sizinle temasta bulunulması; aynı derecede sağlığınızı riske atacaktır. Bu yüzden böyle alanlarda bulunurken gerekli hassasiyeti göstermediğini düşündüğünüz kişileri uyarmalı ve kurallara uyum sağlamaları konusunda talepte bulunmalısınız. 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Salgın Hastalıklara Karşı Korunmak İçin Edinmeniz Gereken 8 Hijyen Kuralı

Bağışıklık Sistemimizi Güçlü Tutacak Sağlıklı Yaşam Önerileri

İstanbul'a Yakın Muhteşem Güzellikte 12 Tatil Yeri

Sapanca ve Çevresinde Bir Günde Yapabileceğiniz 7 Aktivite

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ