LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

MEVSİMSEL GRİPTEN KORUNMAK İÇİN ALMANIZ GEREKEN SAĞLIKLI YAŞAM ÖNLEMLERİ

Soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarının çoğu mevsimseldir. Ve genellikle kış aylarında yaşanır. Şüphesiz ki her hastalığı önleyemeyiz. Fakat bazı önlemler alarak grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruma altına alabiliriz. Ağrıyan bir vücut, tahriş olmuş kırmızı bir burun, öksürük ve boğaz ağrısı yerine sağlıklı bir vücudu kim istemez ki? Bağışıklık sisteminizi destekleyen sağlıklı yaşam önlemleri ile mikroplarla daha kolay mücadele edebilirsiniz. Mevsimsel gribi önlemenize yardımcı olacak ipuçlarıyla dolu bu liste ile kışı hastalıksız geçirebilirsiniz.

 

1. Daha Dengeli Bir Beslenme Düzenine Geçin

Daha Dengeli Bir Beslenme Düzenine Geçin

Dengeli beslenme, uzun ve sağlıklı bir hayatın temelini oluşturur. Mevsimsel grip ve benzeri virüs kaynaklı hastalıklardan uzak durabilmek için beslenme şekline önem vermeniz gerekiyor. Beslenme listenize mümkün olduğunca prebiyotik ve probiyotikler açısından zengin yiyecek ve içecekleri dahil etmeye çalışın.

Sebze ve meyveye ağırlık vererek oluşturduğunuz öğünlerinizin "renkli" olmasına dikkat edin. Likopen deposu kırmızı, beta karoten deposu sarı ve antioksidan kaynağı mor sebzelerle virüslere geçit vermeyin. Başlı başına sağlık kaynağı olan antioksidan deposu brokoliyi mevsim boyunca tüketmeye özen gösterin. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadelesini güçlendiren ıspanağı sofranızdan eksik etmeyin.

 

2. D Vitamini Takviyesi Kullanın

D Vitamini Takviyesi Kullanın

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, çoğumuz günlük D vitamini ihtiyacını karşılayamıyoruz. D vitamini eksikliği ise oldukça geniş bir çerçevede vücudumuzu etkiliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan D vitamini eksikliği, büyüme geriliği ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi semptomlar halinde kendini gösterebiliyor.

Vücudumuz kış aylarında ihtiyaç duyduğu D vitaminini güneşten karşılayamayabilir. Bu da vücudun hastalıklara karşı savunmasız kalmasına sebep olabilir. Grip gibi enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmak için D vitamini takviyelerinden faydalanabilirsiniz. Size en uygun takviye dozu için mutlaka doktor veya eczacınıza danışın.

 

3. Düzenli Egzersiz Yapmayı Unutmayın

Düzenli Egzersiz Yapmayı Unutmayın

Düzenli egzersiz yapmak, bedeninizi formda tutmanın ötesinde faydalar sağlar. Egzersiz yaparak, hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz, kronik hastalıklara engel olduğu gibi iltihaplanmaların da önüne geçer. Egzersiz sırasında salgılanan hormonlar ise stres düzeyinizin düşmesini sağlar. Haftada üç gün yürüyüş yaparak vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz.

 

4. Gece Kuşu Olmayın

Gece Kuşu Olmayın

Hastalık dönemi olsun olmasın, zinde bir vücut için düzenli uyku şart. Zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarımızı sağlıklı sürdürebilmek için günde en az 7-8 saat uyumamız gerekiyor. Vücudun enfeksiyona karşı savaşmasını sağlayan bir tür protein olan sitokinlerin salgılanabilmesi için de dengeli ve kaliteli uyku şart.

Virüslere karşı dirençli olmak ve daha iyi hissetmek için uyku kalitesinden ve düzeninden taviz vermemeye çalışın. Üstelik düzenli uyku, sirkadiyen ritminizi dengede tutarak bağışlık sisteminizi destekler.

 

5. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Alkol, bağışıklık sisteminin hayati parçalarına zarar vererek vücudun bağışıklık geliştirme kapasitesini düşürür. Böylelikle alkol, vücudu hastalıklar karşısında savunmasız bırakır. Ayrıca düzenli alkol tüketimi, vücudu susuz da bırakır. Susuz kalan vücut toksinleri atamayacağı için bağışıklık sistemi zayıflar.

Benzer şekilde sigara da solunum sisteminde yapısal değişiklere neden olarak enfeksiyon riskini arttırır. Hem daha sağlıklı bir hayata adım atmak hem de gripten korunmak için alkol ve sigara tüketimini azaltmayı deneyebilirsiniz.

 

6. Daha Fazla Gülümseyin

Daha Fazla Gülümseyin

Stres ve endişenin, hayat kalitesinin yanı sıra fiziksel sağlığımızı da tehdit ettiğini artık biliyoruz. Yapılan yeni araştırmalar kişisel stresi yöneterek pozitif düşünmenin, griple savaşmada oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Modern çağın en büyük sorunlarından biri olan stresle mücadele için yoga, meditasyon, nefes ve bilinçli farkındalık uygulamalarını deneyebilir, mutluluk ve iç huzurun sağlığınıza olan etkisini uzun vadede tadabilirsiniz.

 

7. Kişisel Hijyene Özen Gösterin

Kişisel Hijyene Özen Gösterin

Kişisel hijyene biraz daha fazla özen göstererek gribe yakalanma olasılığınızı azaltabilirsiniz. Grip gibi kolaylıkla yayılan virüslerin hedefi olmamak için ortak eşya kullanımından vazgeçebilirsiniz. Gün içinde sıklıkla kullandığınız cep telefonu ve tablet gibi elektronik eşyaları sık sık dezenfekte ederek ekstra koruma sağlamanız da mümkün.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayacak 9 Enerji Deposu Besin

Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri

Detoks Etkisi Yapan 11 Yiyecek

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ