LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

HEM SAĞLIK HEM DE SOSYAL AKTİVİTE İÇİN ÇOCUK YOGASININ FAYDALARI

Fiziksel, ruhsal ve zihinsel uygulamaları içeren bir yaşam felsefesi olan yoga; ruhu dinginleştirmesinin yanı sıra bedene esneklik kazandırır. Yoga, özel beden duruşlarına eşlik eden meditasyon ve nefes teknikleriyle hem ruhu hem bedeni eğitir. Aynı zamanda temelinde yatan felsefe ile içsel bir yolculuğa çıkmanıza da yardımcı olabilir. Peki, bu keşif yolculuğunun en az yetişkinler kadar çocuklar için de oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Yetişkinlere bütünsel iyiliği bulma konusunda rehberlik eden yoga, çocukları da daha duyarlı bir yaşam şekline teşvik eder. Dilerseniz bir öze dönüş yolculuğu olan yoganın çocuklara sağladığı faydaları birlikte keşfedelim.

 

Çocuk Yogası Nedir ve Neleri İçerir?

Çocuk Yogası Nedir ve Neleri İçerir

Çocuk yogasının temelinde yoga asanaları (duruşları) bulunuyor ancak çocuk yogasında asanalar genellikle farklı temalar ve hikâyeler eşliğinde uygulanıyor. Özelikle küçük yaş gruplarında oyunlaştırma ve taklitler tercih ediliyor. Çocuklar, eşli çalışmalarla uyumun önemini kavrarken fiziksel olarak da denge becerilerini geliştiriyor. Nefes çalışmaları sayesinde nefesin önemini deneyimlerken meditasyon teknikleri ile zihinlerini boşaltmaya çalışıyor. Okul çağı çocukları ve daha büyük yaş gruplarında ise oyunların yerini sohbetler alıyor. Benzer şekilde taklitler de yerini bedenin enerji merkezlerini aktive eden duruşlara bırakıyor. Bu yaş grubundaki çocuklar, nefes farkındalığı egzersizlerini ve daha kapsamlı meditasyon tekniklerini uygulayabiliyor.

 

Çocuklar Yogaya Ne Zaman Başlayabilir?

Çocukların motor becerileri 2 yaş sonrasında gelişmeye başlıyor. Dolayısıyla uzmanlar, 2 yaş ve üzerindeki çocukların yoga yapabileceklerini belirtiyor. Bu yaş grubunda anne, baba ve çocuk arasındaki bağın kuvvetlenebilmesi için yoganın ebeveyn ile yapılması öneriliyor. Kreş çağı olarak bilinen 5 yaş sonrasında ise çocuklar, artık tek başlarına bu etkinliğe katılabiliyor. Yaşla orantılı bir şekilde artan dikkat ve konsantrasyon becerilerine bağlı olarak yoga derslerinin süresi de farklılık gösterebiliyor. Örneğin; küçük yaş gruplarında ebeveyn katılımı ile gerçekleşecek dersler için ideal süre 25 dakika olarak karşımıza çıkıyor. Daha büyük yaş gruplarında ise bu süre 35 ila 60 dakika arasında değişebiliyor. Çocuk yogasının haftada bir ya da iki kez yapılması öneriliyor.

 

Çocuk Yogasının Faydaları Nelerdir?

Dijital çağın getirdiği sanal yük, sosyal kabul endişesi ve okul kaygısı gibi birçok etken; çocukları olumsuz etkiliyor. Duygularını anlamlandırma yeteneği henüz gelişmemiş çocuklar, bu duygularla baş etmekte zorlanıyor. Çocuk yogası ile içsel tatmin yöntemlerini keşfeden çocuklar, sağlıklı bir biçimde rahatlamayı öğrenebiliyor. Üstelik rekabet içermeyen felsefesi çocuklara güvenli bir alan açıyor. Çocuklar, kazanan ve kaybedenin olmadığı bu alanda kendi zihin ve bedenleri ile tanışıyor. Başarısızlık endişesinden kurtulan çocukların benlik saygısı ve öz farkındalığı gelişiyor.

Yoga, çocuğun kendini tanıyan ve kimseyle kıyaslamayan bir benlik inşa etmesine yardımcı oluyor. "Ben" kavramını doğru öğrenen çocuklar; kendilerini daha iyi ifade ediyor ve akranları ile daha derin ilişkiler kurabiliyor. Üstün gelme ilkesinden bağımsız bir grup çalışması olan yoga, çocukların kendilerine has özelliklerini fark etmelerini sağlıyor. Bu farkındalık, onları hoşgörülü ve ön yargısız davranmaya teşvik ediyor.

Hareket etmeyi seven çocuklar, yoga sayesinde bedenlerinin esnekliğini keşfederek enerjilerini doğru bir biçimde atabiliyor. Denge ve koordinasyon becerileri geliştiği için zihinsel olarak da dengede kalmayı başarabiliyorlar. Neredeyse her an teknolojik uyaranlara maruz kalan çocuklar, yoga sayesinde konsantrasyon becerilerini geliştirebiliyor. Böylece düzenli olarak yoga yaptıklarında dış uyaranları fark ederek dikkatlerini yönetmeyi öğrenebiliyorlar.

Yogaya özgü hareket ve duruşlar, çocuklara nasıl daha özgür ve rahat hareket edeceklerini öğretiyor. Belli başlı yoga pozları, kasları esneterek uzatabiliyor. Doğru nefes alma egzersizleri sayesinde oksijen alımı artıyor ve beden enerjisi dengeleniyor. Esneklik, denge ve güç kazandıran yoga; çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor.

 

Çocuklar, Elite World Sapanca ile Doğanın Kalbinde Yepyeni Bir Deneyime Hazırlanıyor

Elite World Sapanca Çocuk Aktiviteleri

Sağlıklı yaşam aktiviteleri ile şehrin temposundan uzaklaşmanızı sağlayan Elite World Sapanca, çocuklarınızı unutmuyor. Çocuklarınıza doğru yaşam alışkanlıklarını kazandırmak ve daha aktif bir yaşam biçimini teşvik etmek için siz de Elite World Sapanca'nın Kid's Pilates programından yararlanabilirsiniz. 12-14 yaş grubu çocuklarınızla Fit Life SPA & Health Center'daki sağlıklı yaşam aktivitelerine katılabilir, yeni alışkanlıklara birlikte "Merhaba!" diyebilirsiniz. 14 yaş üzerindeki çocuklarınız ise bu benzersiz deneyimi kendi başlarına yaşayabilir. Kid's Pilates programıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek ve rezervasyon yaptırmak için Elite World Sapanca Otel ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Spor Salonunda mı Yoksa Dışarıda mı Egzersiz Yapmak Daha Faydalı?

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Her Gün 30 Dakikalık Bir Yürüyüşün Sağlığımıza Olan Faydaları!

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ