LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

GÜNEŞ IŞINLARINDAN CİLDİNİZİ KORUMAK İÇİN ALMANIZ GEREKEN ÖNLEMLER

Hava sıcaklığının arttığı bu günlerde, hepimiz cildimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden nasıl koruyacağımıza dair endişe duyarız. Ozon tabakasının gittikçe incelen yapısı, güneş ışınlarının yeryüzüne daha az filtreden geçirilerek yoğun bir şekilde ulaşmasına sebep oluyor. Cildimizin en büyük düşmanı olan bu durum ise; cilt lekelerinin oluşumuna, cildin yaşlanmasına ve hatta cilt kanserine dahi neden olabiliyor. Düzenli olarak uygulanacak bazı basit önlemler ise cildin, güneş ışınlarının bu etkilerinden korunmasında önemli bir rol oynuyor. Peki, hem güneşin zararlı etkilerinden korunmak hem de güneşli havaların tadını çıkarmak için neler yapılmalı? İşte UV ışınlarından cildinizi korumak için almanız gereken önlemler...

 

Yüksek Faktörlü Güneş Kremi Olmazsa Olmaz

Yüksek Faktörlü Güneş Kremi Olmazsa Olmaz

Cildin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda ciltte kalıcı lekelenmeler ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. UV ışınlarından korunmak içinse cildi korunmasız bırakmamak ve güneş kremi sürmeyi ihmal etmemek gerekir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş olan yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak. Minimum 50 faktörlü bir güneş kremi kullanarak cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak adına önemli bir adım atabilirsiniz.

 

Her Mevsim Güneş Kremi Sürme Alışkanlığı Kazanın

Güneş kremi konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri de kremin yalnızca yaz aylarında kullanılması gerektiğini düşünmek. Güneş ışınlarının cilde sadece yaz aylarında zarar verdiği düşünülse de kış aylarında da maruz kalıyoruz. Bu nedenle, güneş kreminin bulutlu ve kapalı havalarda dahi dışarıya çıkmadan önce kullanılması oldukça önemli. Cilt sağlığımızı korumak için güneş kremini, günlük cilt bakım rutinine dahil etmek gerekiyor.

 

Güneşli Havalarda İki Saatte Bir Kremlenmeyi Unutmayın

Bilindiği üzere, güneş kreminin cilt tarafından emilmesi ve yeterince aktif olması için güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmesi gerekiyor. Ancak elbette ki hava sıcaklıklarının yoğun artış gösterdiği günlerde bu yeterli olmuyor. Ciltte oluşan terleme sonucunda güneş kreminin cilt üzerindeki koruyuculuğu da azalıyor. Bu yüzden; gününü dışarıda, denizde, plajda geçirmeyi düşünen herkesin iki saatte bir güneş kremi sürme işlemini tekrar etmesi gerekiyor.

 

Kıyafet Seçimine Özen Gösterin

Kıyafet Seçimine Özen Gösterin

Özellikle sıcak havalarda ve yaz mevsiminin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde koyu renkli kıyafetlerin aksine pamuklu, açık renkli ve bol kıyafetler tercih etmek; hem vücudunuzu serin tutmaya hem de cildi güneş ışınlarından korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, hava sıcaklıklarının artış gösterdiği ve güneş ışınlarının arttığı günlerde şapka kullanmak da cildin korunmasına katkı sağlar.

 

11.00 ile 16.00 Saatleri Arasına Dikkat Edin

Cildi korumak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da; gün içerisinde 11.00 ile 16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşe maruz kalmamak. Güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak indiği bu saat dilimi içerisinde dışarıya çıkma zorunluluğu bulunuyorsa; vücudu, kıyafetlerle mümkün olduğunca koruma altına almakta fayda var.

 

UV Işınlarını Bloke Eden Bir Güneş Gözlüğü Kullanın

Yaz mevsiminde, gözlerin güneş ışığı yansımalarına ve enfeksiyonlara karşı hassasiyeti bulunur. Buna bağlı olarak da güneşli havalarda gözlerimizi kısma eğilimi gösteririz. Göz ve cilt sağlığını korumak içinse morötesi ışınları kesen bir güneş gözlüğünün kullanılması gerekir. Güneş gözlüklerinin, zararlı ışınları bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilir. Bu sebeple, güneş gözlüğü alırken sertifikada bu ibarelerden birinin yer aldığından emin olmalısınız.

 

Kendinize Daima Gölgelik Alan Yaratın

Kendinize Daima Gölgelik Alan Yaratın

Bronz bir tene sahip olmak için dakikalarca ve hatta saatlerce güneşin altında uzanmak cilde büyük oranda zarar verir. Cildinizin lekelenmesini, kırışmasını ve yaşlanmasını önlemek istiyorsanız, güneşin altında minimum seviyede kalarak daha çok gölgede vakit geçirmeye özen göstermelisiniz.

 

Bol Su Tüketimini İhmal Etmeyin

"Su içmenin güneş ışınlarından korunmakla ne alakası var?" demeyin! Bol su tüketimi, genel sağlığı olduğu kadar cilt sağlığını korumakta da çok önemli bir rol oynuyor. Sıcak havalarda vücuttaki su kaybını önlemek ve dengelemek, hem tansiyon seviyesinin ideal ölçüde kalmasına hem de cildin nemli kalarak güneş ışınlarından korunmasına yardımcı oluyor. Bu durumda da kişinin kendi vücudunu çok iyi tanıması ve ne kadar su tüketimi yapması gerektiğini iyi anlaması oldukça mühim bir konu.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Evde Uygulayabileceğiniz 8 Pratik Cilt Bakım Yöntemi

Kış Aylarında Cilt Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Güneşlenirken Cilt Sağlığımızı Da Korumak İçin Almamız Gereken Önlemler Nelerdir?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ