LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEK İPUÇLARI

saç dökülmesi

Saç dökülmesi; hormonal değişiklikler, stres, kullanılan kimyasal ürünler, genetik faktörler ve bazı deri hastalıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Eğer dökülme çok yoğun değilse, iki ayı aşmayan saç dökülmeleri için endişelenmeye gerek yok. Ancak iki ayı aşan ve yılda birçok kez tekrarlayan yoğun saç dökülmesi bazı sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bunun dışında saçın doğal sayılan bir dökülme süreci de var. Her tel saç ortalama 5-6 yıl boyunca yaşar ve bu sürenin sonuna doğru doğal olarak dökülür. Günde yüz tele kadar saç dökülmesi doğal saç dökülmesidir. Ancak dökülme yoğunsa, kuru haldeki saça dokunulduğunda 5-10 adet saç ele geliyorsa bu doğal bir dökülme sayılamaz. Bu durumda da dökülmenin altında yatan neden araştırılmalı ve ona göre bir çözüm yolu bulunmalı. Yaşam tarzında önem değişiklikler yapmak gerekebilir. Özellikle cansız, parlaklığını yitirmiş ve sağlıksız görünen saçlara mutlaka müdahale etmek gerekir. Saç dökülmelerine engel olmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte saç dökülmesinin önüne geçecek ipuçları...

 

Beslenme Tarzınızı İyileştirin

Tıpkı bedenin diğer kısımlarında olduğu gibi saçların da enerji ve besin kaynağı tüketilen yiyecekler. Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolu düzenli ve zengin beslenmekten geçiyor. Proteinden yoksun diyetler ve çok fazla karbonhidrat tüketmek saçlar için olumsuz etkiler yaratabilir. Diyet listenize demir, protein ve mineraller bakımından zengin besinler ekleyerek sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanız mümkün. Güzellik vitamini olarak da bilinen biotin, saç ve saç derisi için önemli bir vitamin. Biotini yumurta, karnabahar ve peynirden doğal yollarla alabilirsiniz.

 

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uyku Düzeni

Vücudun yenilenme sürecine girdiği uyku süreci saç sağlığı için oldukça önemli. Saçlarınız bedeninizdeki değişikliklere karşı çok hassas dolayısıyla düzensiz uykunun bedeninizde yarattığı hasarı fark etmesi de olağan. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen uyku düzensizliği saçlarda hacim eksikliği ve dökülmeye neden oluyor. Uykunuzu düzenleyerek daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olabilir ve saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.

 

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun

Alkol ve sigara gibi alışkanlıkların sağlık durumunda yarattığı tahribatı bilmeyen yok. Bu tarz alışkanlıklar tüm bedene olduğu gibi saçlara da oldukça zarar veriyor. Sigara tüketimi saçın DNA yapısında değişikliklere neden olarak saçların kalitesini düşürüyor ve dökülmeye yatkın hale getiriyor. Bu tarz alışkanlıklardan uzak durarak daha sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün.

 

Meditasyon Yapın

Saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri stres. Stresi hayatınızdan uzak tutmanın bir yolu yok belki ancak onunla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz. Bir meditasyon rutini oluşturmak sizi strese karşı daha dirençli hale getiriyor. Bu da daha sağlıklı saçlara sahip olabilmenizin önünü açıyor.

 

Saçınızı Yüksek Isıdan Uzak Tutun

yüksek ısıdan uzak tutun

Uyguladığınız saç şekillendirme işlemlerinin birçoğu saçlarınıza zarar verir. Özellikle yüksek ısı içeren fön ve press gibi işlemler saçlarda geri dönülmez hasarlar yaratıyor. Isı saçın sahip olduğu bütün nemi buharlaştırarak daha kuru ve yıpranmış bir hale getiriyor. Bu tarz işlemlerden uzak durmak saç dökülmelerine engel oluyor.

 

Saçınızı Islakken Taramayın

Islak saça kuru saça göre daha kırılgan. Nemin etkisiyle genişleyen saç kökleri dışarıdan etkilere karşı daha savunmasız bir hale geliyor. Bu nedenle saçınızı ıslakken taradığınızda daha fazla dökülmesine yol açarsınız. Saçı hafif nemli bir haldeyken taramak saç sağlığınız açısından daha uygun olur.

 

Saç Derinize Masaj Yapın

saç masajı

Saç derinize haftada birkaç kez masaj yapmak, saç derinizi uyarmaya ve saç foliküllerine kan akışını artırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, biberiye yağı, argan yağı, buğday tohumu yağı, jojoba yağı ve kabak çekirdeği yağı gibi diğer doğal bakım ürünleri eşliğinde yapılan masaj, saç dökülmelerinizi azaltıyor.

 

Yeşil Çayla Durulayın

Yeşil çayın saç köklerini küçülten bir hormon olan dihidrotestosteronu (DTH) azaltmaya yardımcı olan maddeler açısından zengin olduğu biliniyor. Saçlarınızı haftada birkaç kez yeşil çayla durulamak saçlarınızın genel durumuna katkı sağlıyor. Saç dökülmelerinin önüne geçen yeşil çay, aynı zamanda kepek ve kafa derisi kuruluğunu da yok ediyor.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Evde Uygulayabileceğiniz 8 Pratik Cilt Bakım Yöntemi

Kış Aylarında Cilt Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Güneşlenirken Cilt Sağlığımızı Da Korumak İçin Almamız Gereken Önlemler Nelerdir?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ