LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

KIŞ AYLARINDA KURU BİR CİLDE SAHİP OLANLARIN ALMASI GEREKEN 10 ÖNLEM

Kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi belirtilerle kendisini gösteren cilt kuruluğu problemi, kış aylarında daha sık görülmektedir. Çünkü soğuk hava, cildin nemini azaltan en önemli faktördür. Kış aylarında cildin açık alanlarında kızarıklık ve pullanma görülürken kuruluk kaşıntıya da neden olabilir. Bu nedenle cilt kuruluğuna karşı çeşitli önlemler almak gerekir. Eğer sizin de kuru bir cildiniz varsa ve kış aylarında bu sebeple sıkıntı yaşıyorsanız yazımızı okumaya devam edin! İşte kuru bir cilde sahip olanların alması gereken o önlemler!

 

1. Çok sıcak su ile banyo yapmayın

Kış aylarında sıcak duş hepimize iyi gelse de çok sıcak ile yıkanmak cildimize iyi gelmeyebilir. Sıcak su, cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlerin başında gelir. Bu nedenle kuru bir cilde sahipseniz kış aylarında çok sıcak su yerine ılık su ile banyo yapmanız gerekir.

 

2. Banyo yaparken kurutmayan sabunlar tercih edin

Banyo yaparken sabun kullanmak, kuru olan cildinizin daha çok kurumasına ve pullanma ile dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle cilt tipinize uygun yağlı sabunlar veya yağ içeren şampuanlar, duş jelleri kullanarak cildinizin nemli kalmasına yardımcı olun.

 

3. Düzenli olarak nemlendirici kullanın

düzenli olarak nemlendirici kullanın

Kuru ciltlerin cilt tipine uygun nemlendirici bakım kremleri kullanması son derece önemlidir ve kış mevsiminde bu önem iki katına çıkar. Kış aylarında özellikle banyodan sonra cildiniz kurumadan etkin vücut nemlendiricileri kullanın.

 

4. Sağlıklı besinler tüketin

sağlıklı besinler tüketin

Cilt sağlığı açısından beslenme sandığımızdan daha önemlidir. Kuru bir cilde sahipseniz biotin, çinko, folik asit, Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin beslenmeniz gerekir. Bu tür ögeler içeren besinler tüketin ve cildinizin nem kazanmasına yardımcı olun.

 

5. Pamuklu giysiler giyin

Kış aylarında yün veya sentetik ürünler, her ne kadar sıcak tutsa da terlemeye neden olarak nem kaybının artmasına yol açabilir. Bu nedenle özellikle kuru bir cilde sahipseniz bu tür ürünler yerine nefes alan, pamuklu giysiler tercih edin.

 

6. Bol su için

Su, cildimizin nem kaynağıdır. Kış aylarında su ihtiyacımızın azaldığını düşünerek daha az su tüketme eğilimi gösterebiliriz. Oysa bu doğru bir düşünce değildir, kuru cildinizin nem kazanması için bu mevsimde de günde 2- 2,5 litre su tüketmeniz gerekir.

 

7. Dışarı çıkarken eldiven kullanın

eldiven kullanın

Soğuk hava nem kaybını arttırır dedik. Kış mevsiminde en çok soğuğa maruz kalan yerimiz ellerimizdir. Bu da zaten kuru olan cildimizin soğuk havanın etkisi ile daha fazla kurumasına, çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle kış aylarında nemlendiricilerin yanı sıra dışarı çıkarken eldiven kullanmakta fayda vardır.

 

8. Alkol içeren tonikler kullanmayın

Alkol içeren tonikler yağlı ciltler için muhteşemdir ama kuru bir cilde sahipseniz bu tür ürünlerden uzak durmanız gerekir. Çünkü alkollü ürünler cildinizin daha fazla kurumasına neden olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında alkol içeren tonikler kullanmayın.

 

9. Ortamın nemli olmasına özen gösterin

Kış aylarında ısıtma araçları, ev veya ofis gibi ortamlardaki havanın kurumasına yol açmaktadır. Bu durum cilt sağlığımız açısından da olumsuzdur. Bu nedenle eve veya ofise nem sağlayıcı cihazlar alabilir, kalorifer peteklerinin üzerine suluk koyarak, odayı havalandırarak kuru havanın önüne geçebilirsiniz.

 

10. Güneş koruyucu kullanın

Sanılanın aksine güneş kremleri yalnızca yazın kullanılmaz. Güneş ışınları kış aylarında da cildimizde lekelenme, kuruma gibi etkiler yaratabilir. Bu nedenle bu mevsimde de cilt tipinize uygun bir güneş koruyucu kullanmanızda fayda vardır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kış Aylarında Cilt Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Kış Mevsiminde En Çok Yenmesi Gereken Yiyecekler

Kış Aylarında Vücudumuzu Zinde Tutacak Egzersiz Önerileri

Kış Aylarında Hastalıklardan Korunmak İçin Yapmanız Gerekenler

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ